<strong>Różnorodność w zespole jako klucz do sukcesu: rola kobiet w branży logistycznej. Rozmowa z Aleksandrą Gumel, Head of Logistics Solution Design CEE, Rohlig Suus Logistics</strong>

Różnorodność w zespole jako klucz do sukcesu: rola kobiet w branży logistycznej. Rozmowa z Aleksandrą Gumel, Head of Logistics Solution Design CEE, Rohlig Suus Logistics

Co powoduje brak awansów kobiet na najwyższe stanowiska?

Według mnie w kontekście awansu najważniejsze są kompetencje. To przez ich pryzmat patrzę, czy dana osoba może wnieść oczekiwany na danym stanowisku wkład do organizacji czy projektu. Nie zwracam uwagi na jego wiek czy płeć. Te dwie rzeczy nie sprawią, że ktoś będzie lepiej lub gorzej wykonywał swoje obowiązki. Jeśli miałabym wskazać, co blokuje awanse, to mylne, stereotypowe wyobrażenia, a w tym wypadku nie chodzi w końcu o płeć, a doświadczenie.

Na przyszłe i obecne pracowniczki i pracowników powinniśmy patrzeć przez pryzmat kompetencji i doświadczenia, a nie płci. Przykładowo, myślę, że kobiety mają bardzo ciekawą mieszankę kompetencji miękkich, która świetnie się sprawdza na stanowiskach menedżerskich i w zarządzaniu zróżnicowanymi zespołami. Z moich branżowych obserwacji wynika, że często bardzo dobrze radzimy sobie z nieszablonowym myśleniem, jesteśmy nastawione na kreatywne rozwiązywanie problemów, szukanie porozumienia i z determinacją dążymy do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Czy nadal panuje stereotypowy, konserwatywny podział ról ze względu na płeć?

Na początku mojej drogi zawodowej, podczas rozmowy kwalifikacyjnej w firmie z branży produkcyjnej, dowiedziałam się, że nie dam rady, bo praca jest stresująca, a kobiety sobie z tym nie radzą i jesteśmy bardziej emocjonalne… Choć wiele się zmieniło od tego dnia, to wciąż uważam, że mamy często na starcie nieco ciężej niż panowie. Liczę jednak na nowe pokolenia – zdolnych, mądrych, kompetentnych kobiet i mężczyzn. Oni darzą ludzi szacunkiem bez względu na płeć czy jakikolwiek inny czynnik społeczny, czy biologiczny, lepiej się komunikują i – dzięki pracy naszego pokolenia – ogranicza ich o wiele mniej stereotypów.

Co więcej, stereotypy nas ograniczają i spowalniają nasz rozwój oraz również nasze biznesy. Myślę, że ważne jest również to, abyśmy dawali dobry przykład naszym dzieciom, aby nie musiały żyć w świecie, w którym będą zadawały sobie takie pytania.

Jakie masz podejście do parytetów? Pomagają kobietom czy po prostu nie są potrzebne? 

To nie parytety są kluczowe, aby kobiety mogły spełniać się zawodowo. Coraz więcej kobiet pnie się po szczeblach kariery, dlatego, że chcą się rozwijać czy realizować, a nie dlatego, że w danej strukturze powinna być wystarczająca ich liczba. Parytet to swego rodzaju transformacja mentalna, która przyczynia się do szerszego spojrzenia na drugiego człowieka. Zatrudniamy nie kobietę, czy mężczyznę, ale człowieka. A różnorodność w zespole czy firmie przekłada się nie tylko na efektywniejsze zarządzanie, ale również na wyniki finansowe i poprawę innowacyjności. To człowiek jest tu najważniejszy.

Czy branża logistyczna jest dla kobiet?

Zdecydowanie tak. Praca w logistyce wymaga kreatywności, umiejętności komunikacyjnych czy poszukiwania rozwiązań, a nie posiadania odpowiedniego wieku czy płci. W Rohlig Suus Logistics dokładnie tak to wygląda, czego przykładem jest to, że na stanowiskach kierowniczych w naszej firmie kobiety stanowią 55%.  

Jeśli chodzi o mnie, to z perspektywy lat wiem, że logistyka to był świetny wybór. Odpowiada mi dynamika tej branży, konieczność kompleksowego myślenia o procesach i kreatywnego poszukiwania rozwiązań. Jest oczywiście stres, jest presja czasu, ale okazało się, że mnie nie blokują, a motywują.


Aleksandra Gumel z branżą logistyczną związana jest od ponad 15 lat. Doświadczenie w obszarze obsługi klienta, zarządzania projektami oraz logistyce kontraktowej zdobywała, pracując dla istotnych podmiotów z branży TSL. Od 2017 roku związana jest z firmą Rohlig Suus Logistics, gdzie podjęła pracę na stanowisku Contract Logistics Business Development Manager, odpowiadając za m.in rozwój logistyki kontraktowej, wsparcie działu sprzedaży oraz pozyskiwanie nowych klientów. Od 2021 roku pełni funkcję Head of Logistics Solution Design CEE. Jest absolwentką Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego.

Last Updated on 10 marca, 2023 by Anastazja Lach

KATEGORIA
TAGS