PORR przedstawia kompleksową strategię ESG

PORR przedstawia kompleksową strategię ESG

PORR przedstawia nową strategię ESG – ambitny i oparty na danych plan długoterminowego rozwoju firmy. Dokument został opracowany na podstawie wymogów regulacyjnych dyrektywy CSRD i wyraźnie określa konkretne działania, które firma zamierza podjąć, aby do 2030 r. osiągnąć strategiczne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Jak podkreśla Prezes Zarządu Grupy PORR Karl-Heinz Strauss: Nasza poprzednia strategia zrównoważonego rozwoju została wprowadzona w 2022 r. Od tego czasu w tym obszarze wiele zmieniło się na lepsze – zarówno pod względem standardów, jak i praktycznych możliwości działania. Nasza nowa strategia ESG kompleksowo odzwierciedla najnowsze badania, postęp technologiczny i wymogi regulacyjne.

Osiem obszarów działania, jeden wspólny cel

Strategia ESG opiera się na trzech filarach zrównoważonego rozwoju – środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego – i obejmuje osiem kluczowych obszarów działania: dekarbonizację, gospodarkę o obiegu zamkniętym, bioróżnorodność, zrównoważony łańcuch dostaw, zdrowie i bezpieczeństwo, a także równe szanse, przeciwdziałanie korupcji i zgodność z przepisami.

Strategia opiera się też na kompleksowej analizie podwójnej istotności, obejmującej ocenę ryzyk, wpływów i szans w całym łańcuchu wartości. Jej wynikiem jest 18 mierzalnych celów i 55 konkretnych działań, które firma planuje wdrożyć do 2030 r.

Dekarbonizacja i ochrona zasobów

W obszarze poświęconym środowisku głównym polem działania jest dekarbonizacja: do 2030 r. PORR planuje redukcję emisji z Zakresu 1 i Zakresu 2 o 43% oraz emisji z Zakresu 3 o 25%. Cele te są zgodne z zobowiązaniem PORR do realizacji naukowo uzasadnionych celów klimatycznych w ramach międzynarodowej inicjatywy Science Based Targets (SBTi). 

Jak wyjaśnia Karl-Heinz Strauss: Dokładnie przeanalizowaliśmy nasze działania, aby zidentyfikować obszary o największym potencjale. Na przykład, większość emisji z Zakresu 1 pochodzi z używanego przez nas sprzętu i floty pojazdów. To właśnie dlatego alternatywne paliwa i elektryfikacja stanowią jeden z siedmiu kluczowych elementów mających na celu redukcję emisji. Inne działania obejmują zastąpienie energii nieodnawialnej jej „zielonym” odpowiednikiem oraz wprowadzenie śladu węglowego produktu jako nowego kryterium uwzględnianego przy udzielaniu zamówień w procesie przetargowym.

Rozszerzenie obszaru odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego

W obszarze odpowiedzialności społecznej priorytetami są zarówno bezpieczeństwo i higiena pracy, jak i różnorodność i równość. PORR dąży do zwiększenia odsetka kobiet zatrudnionych w całej Grupie i pełniących funkcje kierownicze do 18%. Cel ten zostanie osiągnięty dzięki ukierunkowanym strategiom rekrutacyjnym, wewnętrznym programom rozwojowym oraz skutecznej strategii zarządzania różnorodnością.

W obszarze ładu korporacyjnego, PORR koncentruje się na prawach człowieka, postępowaniu zgodnie z zasadami etyki i przejrzystym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Odsetek pracowników, którzy ukończyli szkolenie antykorupcyjne ma wzrosnąć z 88,7% do 95%, a praktykanci oraz pracownicy produkcyjni przejdą specjalistyczne szkolenia. Jednocześnie w całej Grupie nadal stopniowo wprowadzany będzie program „Construction Compliance Ambassadors”.

Jak podkreśla prezes Strauss: Dzięki Strategii ESG 2030 tworzymy wiążące ramy dla podjęcia działań, które pozwolą nam osiągnąć nasze cele zrównoważonego rozwoju. Opiera się ona na wiarygodnych danych, została opracowana na podstawie eksperckiej wiedzy technicznej pracowników całej Grupy i stanowi kluczowy element naszej strategicznej pozycji na rynku. Jesteśmy przekonani, że ESG pozostanie czynnikiem decydującym o konkurencyjności przedsiębiorstw.

Przeczytaj również: Efektywność energetyczna budynków, czyli jak obniżyć wskaźnik EP w budownictwie wielorodzinnym?


Źródło informacji: porr.pl

Last Updated on 23 maja, 2025 by Samir Malki

Udostępnij
TAGS