Zrównoważone budownictwo to przyszłość rynku

Zrównoważone budownictwo to przyszłość rynku

Kwestie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska od kilku lat są jednymi z najgłośniejszych w dyskursie publicznym. Dotyczy to także szeroko rozumianego sektora budowlanego i rynku nieruchomości, który coraz częściej obiera kierunek wyznaczany przez ESG, a wartość nieruchomości jest mierzona również w kontekście wpływu na środowisko.

Pierwszy ekologiczny budynek w Polsce powstał ponad dekadę temu. Jednym z parametrów, które najlepiej obrazują jak od tego czasu rozwinęło się zrównoważone budownictwo, jest powierzchnia użytkowa budynków certyfikowanych w obecnych w Polsce systemach: BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL czy ZIELONY DOM. Według danych PLGBC – Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, pod koniec marca ubiegłego roku zbliżała się ona do 30 mln mkw., co daje 24 proc. wzrost rok do roku. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że od początku analizowania przez PLGBC rynku certyfikowanych budynków, Polska z liczbą 502 istniejących i 857 nowopowstających obiektów z certyfikatami, pozostaje liderem wśród krajów Europy Środkowo – Wschodniej. Obecnie 45% wszystkich certyfikowanych w regionie budynków jest zlokalizowanych w naszym kraju.[1]

Już nie tylko biura

W przypadku budynków komercyjnych certyfikacja jest standardem wynikającym z systematycznie rosnącej świadomości wszystkich uczestników rynku – deweloperów, inwestorów, jak i samych użytkowników obiektów. Prekursorem zmian na polskim rynku był sektor nieruchomości biurowych, który od ponad dekady utrzymuje pozycję lidera z 48 proc. udziałem w liczbie wszystkich certyfikowanych obiektów. W miarę rozwoju i dojrzewania rynku, biurowcom wyrosła poważna konkurencja ze strony rynku handlowego, a w ostatnich latach także branży logistycznej, która z 29 proc. udziałem w liczbie certyfikowanych budynków wysuwa się już na drugą pozycję. Najpóźniej do pojedynku o zrównoważone budownictwo stanęli inwestorzy działający w sektorze mieszkaniowym. Dziś udział inwestycji mieszkalnych wśród certyfikowanych budynków wynosi ok. 9 proc. i systematycznie rośnie. Tylko na przestrzeni ostatniego roku przybyło 29 nowych certyfikowanych budynków mieszkalnych, co oznacza 20 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Łącznie jest ich w Polsce już 118. Do tego grona dołączyła także realizowana przez Apsys Polska inwestycja Solea Mieszkania przy Wyścigach, która już na etapie projektu (Design Stage) uzyskała certyfikat BREEAM Interim na poziomie Very good. Apsys Polska jako lider certyfikacji BREEAM na rynku centrów handlowych, konsekwentnie wdraża dobre praktyki proekologiczne także w obszarze projektów deweloperskich, dlatego certyfikacja pierwszej inwestycji mieszkaniowej nie powinna zaskakiwać.

Zielone domy

Nowoczesne, budowane w sposób zrównoważony osiedla mieszkaniowe stają się coraz ważniejszym elementem strategii deweloperów dbających o równowagę pomiędzy potrzebami mieszkańców, a troską o środowisko. I nie chodzi tu jedynie o rozwiązania ekologiczne i energooszczędne, ale przede wszystkim o wpływ inwestycji na otoczenie i lokalną społeczność. Pokrywa się to również z celem strategicznym Apsys, którym jest tworzenie wyjątkowych miejsc, odpowiedzialne wykorzystywanie potencjału miast i zmienianie ich w takie, w których dobrze się żyje. To cel, który kieruje wszystkimi decyzjami firmy i obejmuje m.in. dbanie o promowanie obiegu zamkniętego w projektowaniu obiektów, zapobieganie zanieczyszczeniom, racjonalnie wykorzystywanie wody i energii oraz minimalizowanie zużycia substancji niszczących warstwę ozonową. To także inicjowanie i stymulowanie zmian w obiektach tak, aby były miejscami socjalnymi i komfortowymi dla różnych grup odbiorców, rozwijanie miejsc natury poprzez stosowanie zasad biodywersyfikacji, rewitalizację obszarów zielonych i tworzenie miejsc przyjaznych ludziom. Osiedla zintegrowane z istniejącym otoczeniem, zawierające rozwiązania ekologiczne i well-being podnoszą komfort życia i spajają lokalne społeczności. Taka właśnie będzie inwestycja mieszkaniowa Solea Mieszkania przy Wyścigach, realizowana przez konsorcjum Gilmerton, którego liderem jest Apsys. To butikowy projekt o podwyższonym standardzie, który powstaje w dzielnicy Mokotów, u zbiegu ulic Bartłomieja i Bokserskiej. W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji znajduje się tor Wyścigów Konnych Służewiec oraz liczne tereny rekreacyjne, które pozwolą mieszkańcom być blisko natury i aktywnie spędzać czas. Również projekt osiedla, który przygotowano w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju, będzie sprzyjał odpoczynkowi, bliskiemu kontaktowi z naturą oraz dbaniu o dobrostan mieszkańców.

W dwóch pięciokondygnacyjnych budynkach o kaskadowym układzie zaplanowano 91 komfortowych mieszkań liczących od jednego do sześciu pokoi (25-140 mkw.). Mieszkania będą się wyróżniać ponadstandardową wysokością (nawet do ponad 3 m) i dużymi oknami, które zapewnią doskonałe doświetlenie naturalnym światłem słonecznym. Właściciele będą mieli także do dyspozycji indywidualne przestrzenie zewnętrzne – ogródki, tarasy, balkony i loggie.

Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania znalazły się nie tylko w samych budynkach, ale również w ich najbliższym otoczeniu. Do oświetlenia ulic i ścieżek wykorzystany zostanie inteligentny system składający się m.in. z opraw o niskim zapotrzebowaniu na energię, zapewniający użytkownikom komfort i pozwalający na ograniczenie zużycia energii. Tereny zielone zostały zaprojektowane w oparciu o zasadę bioróżnorodności w oparciu przede wszystkim o rodzime gatunki roślin. Z kolei inteligentny system nawadniania kropelkowego pozwoli na oszczędność wody. W sprzyjającym otoczeniu przyrody nie zabraknie miejsc do odpoczynku i wielofunkcyjnego placu zabaw dla najmłodszych mieszkańców inwestycji. Planowane są także budki dla ptaków i owadów. Inwestor zadba także o najbliższe otoczenie osiedla, w tym zagospodarowanie zieleni i nasadzenia drzew nisko i średnio rosnących na terenie miejskim, bezpośrednio przylegającym do inwestycji. Dodatkowo wzdłuż budynków zostaną ułożone antysmogowe płyty chodnikowe, wykonane z betonu o działaniu fotokatalicznym.

Idea zrównoważonego budownictwa bliska jest również generalnemu wykonawcy, firmie FinTech Construction, która w swojej pracy kładzie szczególny nacisk na oszczędne gospodarowanie surowcami, redukcję zanieczyszczeń oraz wykorzystywanie niskoemisyjnych, maksymalnie przyjaznych dla środowiska materiałów.  Budynki powstają przy użyciu m.in. certyfikowanego drewna. Do wykończenia części wspólnych użyte zostaną trwałe, estetyczne materiały: kamień naturalny, szkło, ceramika, drewno i metal. Na dachach zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne.

Inwestycja zapewnia dostęp do rozbudowanej infrastruktury transportu publicznego, w tym dwóch pobliskich stacji metra – Służew i Ursynów, a także szerokiej oferty handlowo-usługowej, edukacyjnej oraz terenów rekreacyjnych, które podnoszą komfort życia na osiedlu i wspierają dobrostan mieszkańców. Zakończenie budowy planowane jest na I kwartał 2024 r. Solea Mieszkania przy Wyścigach to pierwsza, ale nie jedyna inwestycja mieszkaniowa Apsys realizowana w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Firma nadal poszukuje lokalizacji pozwalających na realizację inwestycji miastotwórczych, a na początku 2023 zabezpieczyła nową nieruchomości o powierzchni 5 tys. mkw. w centrum Wrocławia, na której planuje stworzenie projektu mixed-use, m.in. loftów mieszkalnych, wspólnych ogrodów miejskich oraz usług dla mieszkańców. 


Benoit Charles, prezes firmy Apsys Polska – dewelopera i zarządcy nieruchomości

[1] https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2022/04/Zrownowazone-certyfikowane-budynki-2022.pdf

Last Updated on 26 kwietnia, 2023 by Anastazja Lach

Udostępnij