Warszawa liderem w wykorzystaniu pożyczki wspierającej zieloną transformację miast
Stolica uzyska ponad 400 mln złotych na wsparcie zielonej transformacji miasta. Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego i miasta Warszawa podpisali umowy na pożyczki, które są realizowane z KPO.
Projekty, na które zostaną przeznaczone środki z pożyczki obejmują inwestycje dotyczące tworzenia bezpiecznej i zielonej infrastruktury. To inwestycje w wielofunkcyjnych, otwartych przestrzeniach publicznych, gdzie priorytetem są działania, które przyczynią się do zrównoważonej odnowy miast i podwyższenia standardów jakości środowiska. Inwestycje realizowane są na podstawie kompleksowej koncepcji zagospodarowania przestrzeni dotyczącej przede wszystkim Nowego Centrum Warszawy oraz wdrażania energooszczędnych technologii oświetlenia dróg i przestrzeni publicznych.
Celem projektów jest przede wszystkim realizacja działań, które przyczyniają się do redukcji negatywnego oddziaływania ludzi na środowisko przyrodnicze oraz prowadzą do neutralności klimatycznej. Projekty są związane między innymi z przyrodniczym i pieszo-rowerowym zagospodarowaniem ulic Złotej i Zgoda w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy oraz wymiana ponad 70 tys. punktów świetlnych na energooszczędne.
– Dziś unijne wsparcie otrzymuje osiem projektów, dzięki którym Warszawa stanie się bardziej zielona, bardziej odporna na skutki zmian klimatu, bardziej przyjazna dla pieszych i rowerzystów, bardziej energooszczędna, a do tego jeszcze piękniejsza. Tak właśnie działa Unia Europejska i jej fundusze, w tym przypadku instrument NextGenerationEU, z którego jest finansowany polski Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz Instrument Zielonej Transformacji Miast. Gratuluję Warszawie i zachęcam inne polskie miasta do sięgania po te środki – powiedziała Katarzyna Smyk, dyrektor przedstawicielstwa KE w Polsce.
Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast to instrument, z którego skorzystają m.in. jednostki samorządu terytorialnego i spółki komunalne. Pieniądze można przeznaczyć na przykład na inwestycje w tereny zielone czy termomodernizację i odnawialne źródła energii. Budżet projektu to ok. 40 mld zł.
Aleksandra Łukaszewicz, Redaktor Naczelna Akademii ESG
Źródło: akademiaesg.pl
Przeczytaj także: CEVA Logistics ze Złotym Medalem EcoVadis
Last Updated on 20 listopada, 2024 by Elżbieta Wieleba