Duża aktywność w sektorze transakcji przychodzących dobrze rokuje dla fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej w 2022 r.

Duża aktywność w sektorze transakcji przychodzących dobrze rokuje dla fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej w 2022 r.

  • Wzrost wolumenu i wartości transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej w 2021 w porównaniu z 2020 r.
  • Liczba transakcji M&A w regionie wzrosła w 2021 o 32% względem poprzedniego roku
  • Łączna wartość transakcji sięga 67,5 mld euro – najwięcej od 2016 roku

Mazars, międzynarodowa firma specjalizująca się w audycie, podatkach i doradztwie publikuje dziś nowy raport, opracowany we współpracy z Mergermarket, który wskazuje, że wartość transakcji fuzji i przejęć w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest najwyższa od 5 lat.  Badanie sugeruje, że podmioty zawierające transakcje odkładają na bok obawy związane z Covid-19, rosnącą inflacją i niestabilnymi rynkami energetycznymi, co prowadzi do silnego napływu transakcji przychodzących. To obiecujący początek 2022 roku.

Raport zatytułowany „Investing in CEE: Inbound M&A report 2021/2022” („Inwestowanie w Europie Środkowo-Wschodniej: raport na temat zagranicznych fuzji i przejęć w 2021/2022”) zawiera przegląd aktywności w zakresie fuzji i przejęć w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w roku 2021 oraz przedstawia wyzwania i możliwości w nadchodzących miesiącach.

Zarówno wolumen, jak i wartość transakcji wzrosły w 2021 roku. Liczba transakcji M&A w regionie Europy Środkowo-Wschodniej osiągnęła poziom 889 w 2021 roku, co daje 32% wzrost względem poprzedniego roku. Zwiększyła się również łączna wartość transakcji, która wyniosła 67,5 mld euro. Stanowi to wzrost o 41% w stosunku do roku 2020 i jest to najwyższa łączna wartość transakcji od 2016 roku.

Michel Kiviatkowski, Lider Doradztwa Finansowego Mazars w Europie Środkowo-Wschodniej i Partner Zarządzający Mazars w Polsce, komentuje: -Nasze badanie pokazuje, że nabywcy nie zrażają się nadal występującymi wyzwaniami i próbują rozszerzać działalność. Region może pochwalić się zróżnicowaną gospodarką. Bazując na silnym potencjale informatycznym, rosnącej klasie konsumentów o średnich dochodach i dużych zasobach naturalnych, stanowi atrakcyjny obszar dla inwestycji i rozwoju, ponieważ firmy starają się przekształcić swoje łańcuchy dostaw w wyniku zaburzeń spowodowanych pandemią.

Europa Środkowo-Wschodnia nadal jest atrakcyjnym miejscem dla międzynarodowych inwestorów. Odnotowano znaczny wzrost zarówno wolumenu, jak i wartości transgranicznych transakcji fuzji i przejęć, przy czym wartość ujawnionych transakcji przychodzących (z uwzględnieniem Rosji) wzrosła o 36% i osiągnęła 32,5 mld euro – jest to najwyższa roczna wartość transakcji od 2016 r. Znacznie wyższy był również wolumen transakcji – łącznie 371 przychodzących transakcji fuzji i przejęć, co stanowi wzrost o 34% w porównaniu z rokiem 2020 i najwyższy poziom wolumenu transakcji od 2015 r.

Innym znaczącym obszarem, w którym odnotowano wzmocnienie, była działalność private equity (PE). Dzięki rekordowym rezerwom finansowym zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, łączna wartość transakcji wykupów przez fundusze private equity wzrosła o 63%, osiągając łączną kwotę 10,4 mld euro – najwyższy poziom od 2015 r. Również wolumen transakcji gwałtownie wzrósł – o 46% (130 transakcji w 2021 r. w porównaniu do 70 w roku poprzednim).

Odnowienie aktywności na rynku private equity było związane z większą obecnością funduszy pochodzących z USA. Amerykańscy oferenci byli zaangażowani w cztery z dziesięciu największych transakcji PE, w tym w przejęcie 71,76% udziałów w austriackiej firmie specjalizującej się w nieruchomościach komercyjnych, CA Immobilien Anlagen AG, przez Starwood Capital Group za 4,3 mld euro – największą transakcję private equity w 2021 roku.

Inne kluczowe wnioski raportu są następujące:

  • Wciąż dominują cztery kraje. Cztery kraje, które znalazły się w czołówce pod względem wolumenu transakcji M&A w 2021 r. to: Polska (z łączną liczbą 192 transakcji), Rosja (146), Austria (119) i Czechy (86). Są to te same cztery kraje, które zajęły pierwsze miejsca pod względem wolumenu transakcji w 2020 roku. Jeśli chodzi o łączną wartość transakcji, na pierwszym miejscu znalazła się Rosja z ujawnionymi transakcjami o łącznej wartości 20,4 mld euro, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z rokiem 2020. Austria, Polska i Czechy zajęły odpowiednio drugie, trzecie i czwarte miejsce. Wyróżniają się Czechy, gdzie łączna wartość transakcji wzrosła prawie czterokrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym do 10,3 mld euro, głównie dzięki jednej transakcji z branży technologicznej.
  • Branża technologiczna liderem. Branża technologiczna odpowiadała za najwięcej transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej w 2021 roku. Wyniki były spektakularne: wartość wzrosła niemal czterokrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym do 10,1 mld euro, a wolumen o 86%. Do wzrostu aktywności przyczynił się przyspieszający trend cyfryzacji, a także wzrost popytu na nearshoring IT w wyniku pandemii Covid-19.
  • Wysokie wyceny w Europie Środkowo-Wschodniej. Dane Mergermarket pokazują, że mediana mnożnika wyceny dla Europy Środkowo-Wschodniej we wszystkich sektorach wyniosła 11x w okresie 2020-21, nieznacznie wyprzedzając Europę Zachodnią z 9,69x. Jednym z minusów klimatu wysokich wycen jest to, że może on sprzyjać nierealistycznym oczekiwaniom ze strony sprzedających – szczególnie gdy na rynek wystawiane są firmy rodzinne.

Napływający inwestorzy coraz częściej szukają możliwości nearshoringu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – a Polska jest często postrzegana jako punkt wejścia na rynki regionu.

-Miejsce Polski w Europie oznacza, że jest to dobra lokalizacja dla produkcji, która w ciągu ostatnich dziesięcioleci została przeniesiona do Chin, Turcji i innych krajów.  Koszty transportu są niższe i istnieje mniejsze ryzyko blokad związanych z Covid-19 w łańcuchach dostaw. Ponadto wysoko wykwalifikowana siła robocza, duży rynek wewnętrzny i rozwinięte sieci dostawców to dodatkowe powody, dla których nasi klienci rozważają przeniesienie produkcji do Polski. – komentuje Jacek Byrt, Partner kierujący Działem Doradztwa Finansowego Mazars w Polsce.


Autor:

Mazars

Informacje o autorze:

Mazars to międzynarodowa, zintegrowana firma specjalizująca się w audycie, księgowości, doradztwie, usługach podatkowych i prawnych. Działając w ponad 90 krajach i terytoriach na całym świecie, korzystamy z doświadczenia ponad 44 000 specjalistów – w tym 28 000 w ramach zintegrowanego partnerstwa Mazars i 16 000 za pośrednictwem Mazars North America Alliance – pomagając różnej wielkości przedsiębiorstwom na każdym etapie ich rozwoju.

W Polsce Mazars zatrudnia blisko 350 specjalistów w Warszawie i Krakowie, oferując polskim i międzynarodowym przedsiębiorstwom pełen zakres usług w dziedzinie audytu, outsourcingu księgowego i kadrowo-płacowego, podatków, konsultingu oraz doradztwa finansowego.

Last Updated on 22 lutego, 2022 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA