
Jak działa akumulator litowo-jonowy i gdzie znajduje zastosowanie?
Wydajne, o kompaktowych rozmiarach i długiej żywotności – ale czy uniwersalne? Sprawdź, gdzie najlepiej sprawdzają się akumulatory litowo-jonowe. Pokażemy Ci także, jaka technologia stoi za tym rozwiązaniem i sprawia, że akumulatory tego typu cieszą się tak dużą popularnością.
Zasada działania akumulatorów litowo-jonowych
Akumulator litowo-jonowy działa dzięki kilku elementom:
- anodzie, wykonanej najczęściej z grafitu;
- katodzie, wykonanej z tlenków metali zawierających lit;
- elektrolitowi;
- separatorowi.
Proces zachodzący we wnętrzu akumulatora polega na ruchu jonów litu pomiędzy katodą i anodą. Ruch ten odbywa się w elektrolicie. Gdy akumulator jest ładowany, jony litu przemieszczają się od katody do anody – tam są magazynowane. Przy rozładowywaniu, gdy urządzenie korzysta z energii zgromadzonej w akumulatorze, jony litu wędrują w odwrotnym kierunku. Ich przepływ generuje prąd elektryczny.
Akumulatory litowo-jonowe a inne rodzaje akumulatorów – czym się różnią?
Różnice są widoczne już na pierwszy rzut oka – akumulatory litowo-jonowe są najczęściej mniejsze od swoich odpowiedników o podobnej pojemności. Z czego to wynika? Przyczyną jest wysoka gęstość energii. Ten parametr pokazuje zależność rozmiaru od ilości kumulowanej energii. Niewielki akumulator jest w stanie przechowywać jej znacznie więcej niż tradycyjne, duże akumulatory.
Wysoka gęstość energii to tylko jedna z istotnych różnic. Akumulatory litowo-jonowe charakteryzują się także:
- brakiem efektu pamięci – możesz je doładowywać w dowolnym momencie, niezależnie od poziomu energii. Nie powoduje to utraty pojemności, do której często dochodzi w przypadku nieprawidłowego ładowania innych rodzajów akumulatorów;
- dłuższą żywotnością – tradycyjne akumulatory wytrzymują zazwyczaj do kilkuset cykli ładowania. W przypadku najwyższej jakości akumulatorów litowo-jonowych może to być nawet 2000;
- niskim poziomem samorozładowania – nawet gdy przez długi czas nie są używane, zachowują większość energii;
- mniejszym negatywnym wpływem na środowisko – podczas działania nie emitują do środowiska metali ciężkich.
To podstawowe zalety akumulatorów litowo-jonowych. Technologia ich produkcji cały czas się jednak rozwija – dzięki temu w nowoczesnych modelach możesz znaleźć dodatkowe rozwiązania wpływające na bezpieczeństwo, wydajność czy komfort użytkowania.
Przykładem są akumulatory litowo-jonowe Panasonic, o których więcej dowiesz się na stronie: https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-litowe/akumulatory-litowo-jonowe-li-ion/akumulatory-liltowo-jonowe-li-ion-panasonic/. Są one wyposażone w zabezpieczenia wewnętrzne w postaci bezpiecznika, rozłącznika i separatora odpornego na wysokie temperatury oraz rozwiązania zabezpieczające przed nadmiernym rozładowaniem i przeładowaniem.
Wydajne i uniwersalne – gdzie stosuje się akumulatory litowo-jonowe?
Producenci elektroniki, pojazdów elektrycznych i innych urządzeń doskonale znają korzyści płynące ze stosowania akumulatorów litowo-jonowych. Jak możesz przeczytać na https://wamtechnik.pl/, tego typu akumulatory są wykorzystywane w:
- laptopach, smartfonach, tabletach i innych urządzeniach mobilnych;
- samochodach elektrycznych i hybrydowych, hulajnogach i rowerach elektrycznych;
- systemach magazynowania energii odnawialnej, np. w instalacjach fotowoltaicznych;
- elektronarzędziach akumulatorowych: wiertarkach, wkrętarkach, piłach, szlifierkach;
- przemyśle lotniczym i kosmicznym, np. jako elementy awaryjnych systemów zasilania.
O tak szerokim zastosowaniu decydują nie tylko niewielkie rozmiary akumulatorów Li-Ion, ale też wspomniane już zalety – wydajność, duża pojemność, długa żywotność i odporność na rozładowanie.
Artykuł sponsorowany
Last Updated on 2 kwietnia, 2025 by Anastazja Lach