Kaufland rozwija asortyment produktów przyjaznych dla klimatu

Kaufland rozwija asortyment produktów przyjaznych dla klimatu

Jednym z największych wyzwań środowiskowych są obecnie postępujące zmiany klimatu. Jak podaje raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), globalne ocieplenie często w sposób nieodwracalny przyczynia się do coraz liczniejszych skrajnych zjawisk pogodowych, jak np. fale upałów, powodzie czy pożary lasów[1]. Aby ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, coraz więcej firm decyduje się mierzyć swój ślad węglowy i podejmować działania zmierzające do jego redukcji. Również konsumenci zwracają coraz większą uwagę na aspekty środowiskowe kupowanych przez nich produktów.

Celem światowej gospodarki jest znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych – zgodnie z porozumieniem paryskim Unia Europejska wraz z jej członkami podejmuje działania, które do 2050 roku mają przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Zmiany klimatu są ważnym tematem nie tylko na arenie politycznej. Również firmy wyznaczają konkretne cele dotyczące emisji gazów cieplarnianych. Kaufland zobowiązał się, że do 2030 roku zredukuje emisje powstałe wskutek działalności operacyjnej o 80% w porównaniu do 2019 roku we wszystkich krajach, w których obecna jest sieć.

-Jako firma świadoma swojej odpowiedzialności wobec ludzi i środowiska opracowaliśmy strategię, która polega na ograniczaniu nie tylko emisji powstałej w wyniku działalności przedsiębiorstwa, ale również tej na wcześniejszych etapach łańcucha dostaw. Dążymy do neutralizowania szkodliwych czynników produkcyjnych, rozwijając ofertę zrównoważonych produktów. Każdego dnia dokładnie analizujemy nasze działania i zgodnie z przyjętą strategią klimatyczną w pierwszej kolejności dążymy do niegenerowania i ograniczania emisji dwutlenku węgla, a w przypadku, gdy nie jest to możliwe, do kompensowania śladu węglowego – mówi Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej z Kaufland Polska.

Kaufland sukcesywnie rozszerza swoją ofertę o produkty neutralne dla klimatu*. Są to produkty, których ślad węglowy został dokładnie zmierzony a emisje, których nie można uniknąć, są kompensowane przez zaangażowanie sieci w certyfikowane projekty ochrony klimatu. Do produktów roślinnych marki K-take it veggie oraz toreb zakupowych dołączyły drewniane zabawki marki Kidland. W kontekście tych produktów Kaufland wspiera m.in. Projekt Brazil Nut Rainforest Community, którego celem jest ochrona lasów oraz naturalnych warunków życia dla zagrożonych gatunków zwierząt i roślin w Peru. Zabawki Kidland i ich opakowania posiadają certyfikat FSC®, który potwierdza, że drewno wykorzystane do ich produkcji pochodzi z lasów zarządzanych w odpowiedzialny sposób.

Powrót tekstyliów barwionych metodą dope-dyed

W ofercie sieci Kaufland od 24 lutego ponownie pojawią się tekstylia barwione metodą dope-dyed marki Oyanda. W technologii dope-dyed proces barwienia jest zintegrowany z procesem przędzenia, co umożliwia lepszą kontrolę stosowania środków chemicznych. W porównaniu z konwencjonalną produkcją tekstyliów metoda dope-dyed pozwala także ograniczyć zużycie wody oraz emisję dwutlenku węgla.

Przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmiany klimatu to obecnie istotny aspekt biznesu. Również klienci poprzez codzienne wybory zakupowe włączają się w jego ochronę – badania pokazują, że już 20 proc. konsumentów wybiera jedynie produkty przyjazne dla środowiska.


Autor:

KAUFLAND

Informacje o autorze:

Kaufland to odnosząca sukcesy międzynarodowa sieć sklepów oferująca artykuły spożywcze oraz produkty codziennego użytku. W całej Europie Kaufland posiada ponad 1350 sklepów i zatrudnia ok. 139 000 pracowników. W Polsce sieć posiada aktualnie 232 markety i zatrudnia ok. 14 000 pracowników.

Asortyment sklepów Kaufland liczy kilkanaście tysięcy produktów. Sieć koncentruje się przede wszystkim na ofercie produktów świeżych – owoców i warzyw, produktów mlecznych, a także mięsa, wędlin, serów i ryb.

Kaufland realizuje swoją misję w oparciu o cztery fundamentalne wartości, którymi są: jakość, wybór, cena i łatwość zakupów. Jako firma odpowiedzialna, w ramach strategii zrównoważonego rozwoju pn. „Zróbmy to razem”, Kaufland angażuje w swoje działania różne grupy interesariuszy – pracowników, partnerów biznesowych, klientów, lokalne społeczności, organizacje pozarządowe oraz podejmuje i wspiera inicjatywy mające na celu promowanie zdrowego odżywiania, przeciwdziałanie marnowaniu żywności, poprawę dobrostanu zwierząt, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, redukcję zużycia tworzyw sztucznych.

Last Updated on 22 lutego, 2022 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA