ReDesign warszawskiego biurowca z lat 90.

ReDesign warszawskiego biurowca z lat 90.

Czasy, w których miasta posiadały wiele atrakcyjnych i pustych działek do zapełnienia nowymi biurowcami mijają bezpowrotnie, co sprawia, że starsze, dobrze usytuowane obiekty zyskują na wartości. Ich burzenie jest nieekologiczne i nie sprzyja zachowaniu historycznej tkanki miejskiej. Syrena Real Estate wprowadza do Warszawy światowy trend ReDesignu i daje drugie życie budynkom z lat 90-tych, dbając nie tylko o środowisko, ale także o zachowanie dziedzictwa architektury dla kolejnych pokoleń.

Tak powstał pierwszy koncept modernizacji obiektu biurowego z 1996 roku, zlokalizowanego na warszawskiej Woli. HOP, bo o nim mowa, to flagowy projekt w portfolio Syrena RE, który powstał w duchu ReDesign’u. Idea ta wskazuje kierunek rozwoju proekologicznej architektury i uświadamia, jak istotną rolę w redukcji śladu węglowego odgrywa odnawianie starych budynków.

Przyprószony patyną czasu biurowiec w nowym wydaniu

Budynek HOP jako jeden z pierwszych nowoczesnych biurowców w Warszawie był symbolem dynamicznych zmian i gospodarczego wzrostu. Pełnił funkcje wyłącznie biurowe, będąc siedzibą Banku Przemysłowo-Handlowego. Z czasem jego postmodernistyczna architektura straciła swój urok i utonęła w cieniu powstających w okolicy „drapaczy chmur”. 

Proces odnawiania biurowca stojącego od lat przy ul. Chmielnej 132/134 trwał niecały rok i jest wyrazem uznania dla tkwiącego w nim potencjału. HOP został gruntowanie odnowiony. Dziś to nowoczesna przestrzeń biurowa z technologią na najwyższym poziomie oraz atrakcyjną wizualnie oraz użytkową architekturą, dostosowaną do współczesnych wymagań i gustów.

Działamy z poczucia misji. Dążymy do tego, aby zmiany, które wprowadzamy pozwalały zachować tkankę miejską w najlepszej możliwej postaci, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska. Zależy nam także na tym, by zrewitalizowane biurowce wpisywały się w najaktualniejsze trendy i stawały się najbardziej pożądanymi adresami – wyjaśnia Witold Zatoński, prezes Syrena Real Estate.

ReDesign postmodernistycznej bryły

Biurowiec HOP, liczący ponad 14 tys. mkw., uległ całkowitej metamorfozie zyskując wyrazisty design i nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki którym użytkownicy mają dostęp do nowych funkcji, których akurat potrzebują. To między innymi dostępna dla wszystkich najemców przestrzeń coworkingowa z wielorako skonfigurowanymi przestrzeniami do pracy czy ogólnodostępna kantyna. Jego unikatowe wnętrze zaprojektowane przez Annę Łoskiewicz z pracowni Loskiewicz.studio to funkcjonalna, a zarazem wyrazista wizualnie przestrzeń biurowa na miarę XXI wieku oparta na historii miejsca i klimatu Warszawy. W odnowionym budynku architektka stworzyła klimatyczne miejsca do spotkań, dyskusji, indywidualnej pracy, wideokonferencji
i szkoleń. W projekcie nie zabrakło m.in. ergonometrycznych stanowisk pracy, automatycznych drzwi, inteligentnego oświetlenia, czy nowoczesnej infrastruktury dla rowerzystów – to dedykowana im osobna szatnia oraz aż 94 stanowiska dla rowerów. Unikalny efekt uzyskano dzięki zastosowaniu organicznych materiałów i zróżnicowanych tekstur. Ideą przyświecającą temu projektowi było wykorzystanie wszystkich przestrzeni w budynku i zaaranżowanie ich, jako miejsca do pracy.

Nasza wizja i inwestycja w HOP sprawiła, że budynek przy Chmielnej 132/134 tętni dziś zupełnie nowym życiem, a nasi najemcy korzystają z niego w znacznie szerszym zakresie. Z kolei zrewitalizowany, frontalny plac zaprasza do odpoczynku nie tylko pracowników, ale i mieszkańców. To projekt, który sprawił, że teren obiektu jest dziś sercem tej mikrodzielnicy i staje się naturalnym przedłużeniem ścisłego centrum – dodaje Witold Zatoński.


Autor:

Syrena Real Estate.

Last Updated on 7 lutego, 2022 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA