
Rewolucja w organizacji pracy? Polacy chcą pracować mniej, ale efektywniej
93 proc. polskich pracowników biurowych popiera wprowadzenie skróconego czasu pracy – wynika z badania portali pracy rocketjobs.pl i justjoin.it przeprowadzonego pod koniec czerwca br. Główne motywacje Polaków to chęć spędzania większej ilości czasu z rodziną i bliskimi (62,3 proc.), dodatkowy czas na rozwój pasji i hobby (48,3 proc.) oraz odpoczynek i regenerację (47,4 proc.). Ponadto, ponad połowa uważa, że zmiana byłaby korzystna nie tylko dla nich, ale i dla firmy. Sceptycy obawiają się za to, że w praktyce będą pracować tyle samo oraz, że skrócony czas pracy utrudni wykonanie zadań służbowych w stosownym czasie.
Portale pracy rocketjobs.pl i justjoin.it w reakcji na ogłoszenie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej programu pilotażu skróconego czasu pracy w Polsce zbadali reakcje pracowników na potencjalne zmiany. Wyniki badania nie pozostawiają wątpliwości – zdecydowana większość polskich pracowników biurowych pragnie zmiany obecnego modelu pracy. Tylko 7,2 proc. respondentów sprzeciwia się wprowadzeniu skróconego czasu pracy.

Zapytani o preferowaną formę skróconego czasu Polacy w większości odpowiedzieli, że woleliby 4-dniowy tydzień pracy (64,3 proc. wskazań), następnie krótszy dzień pracy (mniej niż 8 godzin pracy w ciągu dnia) – 26 proc. Najmniej osób wybrałoby dodatkowe dni urlopowe (9,7 proc.).
Więcej czasu dla rodziny i na rozwój
Analiza motywacji pokazuje, że Polacy traktują skrócenie czasu pracy przede wszystkim jako szansę na poprawę jakości życia. Zdecydowana większość respondentów – 62,3 proc. – chciałaby spędzać więcej czasu z rodziną i bliskimi, co wskazuje na priorytetowe traktowanie relacji osobistych. Niemal połowa badanych (48,3 proc.) potrzebuje więcej czasu na rozwój hobby i pasji, a podobny odsetek (47,4 proc.) pragnie dodatkowego odpoczynku i regeneracji. Znaczna część pracowników marzy również o częstszych podróżach (37,7 proc.) oraz widzi szansę w skróceniu czasu pracy na bardziej regularną aktywność sportową (32 proc.).
Istotnym jest, że 31,9 proc. respondentów wykazuje potrzebę czasu na naukę i rozwój zawodowy, co pokazuje, że skrócenie czasu pracy może paradoksalnie wspierać rozwój kompetencji pracowników i ich długoterminową produktywność.
Te dane pokazują wyraźną potrzebę zwolnienia tempa i zadbania o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Ostatnie badania ujawniły, że 41 proc. pracowników czuje się przeciążona emocjonalnie w swoim środowisku pracy, a aż 77 proc. doświadcza stresu zawodowego co najmniej czasami. To alarmujące wskaźniki, które świadczą o tym, że obecny model organizacji pracy nie odpowiada potrzebom współczesnych pracowników. W tym kontekście masowe poparcie dla skróconego czasu pracy – wyrażane przez ponad 90 proc. badanych – nie tylko nie dziwi, ale wręcz wydaje się naturalną reakcją na nadmierną presję czasową i rosnące wymagania zawodowe – mówi Ewelina Kaszuba, PR Managerka portali pracy rocketjobs.pl i justjoin.it

Między entuzjazmem a realizmem
Polscy pracownicy są w większości optymistyczni co do wpływu skróconego czasu pracy na kondycję ich pracodawców. 54,1 proc. respondentów przewiduje korzystny wpływ takiej zmiany na firmę, 28,8 proc. nie spodziewa się żadnego wpływu, a tylko 8,5 proc. obawia się negatywnych konsekwencji. Jednak mimo masowego poparcia, część pracowników wyraża też obawy dotyczące praktycznego wdrożenia rozwiązania. Wśród sceptyków, stanowiących 7,2 proc. badanych, aż 41,4 proc. obawia się, że w praktyce będzie pracować tyle samo, co oznaczałoby jedynie zagęszczenie zadań w krótszym czasie. Ponad jedna czwarta przeciwników (27,6 proc.) martwi się o utrudnienia w terminowym wykonaniu zadań służbowych, podczas gdy co czwarta osoba przeciwna zmianom (25,9 proc.) przewiduje ich negatywny wpływ na kondycję finansową i operacyjną firmy.
Co ciekawe, co piąty przeciwnik skróconego czasu pracy (21 proc.) woli spędzać czas w środowisku zawodowym, bardziej niż w domu, co wskazuje na różnorodne potrzeby pracowników i pokazuje, że dla niektórych osób miejsce pracy stanowi ważną przestrzeń społeczną i osobistą.
Dodatkowy czas jako katalizator zmian zawodowych
Badanie ujawniło również ciekawy aspekt – 38,4 proc. respondentów chętnie przeznaczyłoby dodatkowy czas wolny na szukanie nowej pracy. Najwięcej z nich (21,4 proc.) kieruje się motywacją finansową, dążąc do znalezienia lepiej płatnej pracy, podczas gdy 16,5 proc. badanych po prostu poszukuje lepszych warunków zatrudnienia. Co dziesiąty respondent (10,5 proc.) podkreśla, że więcej czasu wolnego pozwoliłoby mu na bardziej efektywne i przemyślane poszukiwania nowych możliwości zawodowych.
Badania jednoznacznie wskazują, że skrócenie czasu pracy jest silnie oczekiwane przez pracowników, jednak dla biznesu stanowi to znaczące wyzwanie organizacyjne i finansowe. Choć idea poprawy dobrostanu zespołów jest jak najbardziej słuszna, praktyczne wdrożenie takiej zmiany wymaga przemyślanej strategii, szeroko zakrojonych konsultacji i odpowiedniego czasu na adaptację wszystkich procesów. W szczególności firmy obsługujące klientów będą musiały gruntownie przemodelować organizację pracy, aby zachować ciągłość usług – mówi Paulina Świątkiewicz, HR Business Partner w portalach pracy rocketjobs.pl i justjoin.it
Dodatkowo nasze badania potwierdzają realne obawy pracodawców – aż 38 proc. pracowników wykorzystałoby dodatkowy czas wolny na poszukiwanie nowej pracy, co może zwiększyć rotację i generować dodatkowe koszty rekrutacji oraz onboardingu. Co więcej, skrócenie czasu pracy może stać się potencjalną szansą na szybszy wzrost technologiczny, ponieważ w dobie AI pracodawcy będą coraz częściej starali się zastępować ludzi technologią, co może przyspieszyć cyfrową transformację i optymalizację procesów – dodaje Świątkiewicz.
Wyniki badania pojawiają się w kluczowym momencie – tuż po ogłoszeniu przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej regulaminu pierwszego w tej części Europy pilotażu skróconego czasu pracy. Program przewiduje wsparcie finansowe do 1 mln złotych na projekt, przy maksymalnym koszcie 20 tys. złotych na pracownika. Pracodawcy chętni wdrożyć pilotaż mogą składać wnioski od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku. Będą jednak musieli spełnić wiele warunków. Szczegółowe warunki przyjęcia do programu dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/rodzina/skrocony-czas-pracy–to-sie-dzieje-pracodawco-dowiedz-sie-wiecej-o-pilotazu
Lista zakwalifikowanych projektów zostanie opublikowana do 15 października.
Metodologia badania: Badanie zostało przeprowadzone przez agencję ASM Research pod koniec czerwca 2025 roku metodą CAWI na próbie N= 801 pracowników biurowych z największych polskich miast.
Przeczytaj także: Ekspert: sztuczna inteligencja coraz lepsza w rozwiązywaniu problemów
Last Updated on 1 lipca, 2025 by Anastazja Lach