Rośnie popyt na usługi kolokacyjne

13,3% – o tyle procent ma rosnąć rok do roku popyt na usługi kolokacyjne w najbliższych latach.  Zdaniem analityków, jednym z powodów jest przenoszenie obciążeń z chmury publicznej, by zabezpieczyć ciągłość działania i coraz większa popularność hybrydowego modelu zarządzania infrastrukturą IT.

Firma Grand View Research ustaliła, że globalny rynek kolokacji w 2021 roku będzie wart 49,2 mld dolarów – przy 44,4 mld w zeszłym roku. Analitycy szacują, że będzie on rósł w tempie 13.3% do 2028 roku. Powodów rosnącej popularności kolokacji jest kilka.

Firmy idą na własne

Po pierwsze, rozwój technologii: 5G, Internetu Rzeczy, chmury obliczeniowej, zaawansowanej robotyki i szybki wzrost liczby danych wymaga mniejszych opóźnień i szybszej łączności sieciowej. To wymaga zazwyczaj posiłkowania się usługami dostarczanymi przez zewnętrzne centra danych.  

Po drugie, firmy coraz częściej przenoszą obciążenia z chmury publicznej do własnych środowisk. Zwraca na to uwagę ponad połowa respondentów (58%) badania State of the Data Center 2021. Rosnący poziom złożoności środowisk IT i migracja firm do chmury zmusiły menedżerów do weryfikacji dotychczasowych strategii i dokładnej analizy wydatków. Szczególnie że pandemia zmieniła punkt widzenia na wiele spraw.

– Chmura ma bardzo wiele zalet, jednak by wykorzystać pełne spektrum jej możliwości, konieczne jest posiadanie odpowiednich kompetencji. Entuzjazm wielu firm, które zmigrowały swoje systemy do chmury publicznej, nieco ostygł i skłonił do refleksji nad tym, jak rozwijać infrastrukturę IT: które obciążenia najlepiej przetwarzać w chmurze, a które u siebie, a jeśli u siebie, to czy jest sens inwestować we własne centrum danym, czy jednak korzystniej jest kolokować serwery w zewnętrznym centrum danych. Te refleksje nad właściwym scenariuszem rozwoju są bardzo potrzebne i dobre dla wszystkich uczestników rynku – zwraca uwagę Tomasz Doligalski, członek zarządu, dyrektor Usług IT z Grupy 3S.

Gartner prognozuje, że do 2025 roku już 85% firm będzie realizowało hybrydowy scenariusz rozwoju IT i łączyć rozwiązania on premise, kolokację, chmurę i przetwarzanie na brzegu sieci. To znacząca zmiana. Przypomnijmy, że w 2020 r., taki punkt widzenia podzielało zaledwie 20% firm.  

Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka

Sens biznesowy hybrydowej architektury IT dostrzeżono zwłaszcza po ubiegłorocznym kryzysie. Pokazał on, że poleganie na jednym dostawcy lub wyłącznie własnej infrastrukturze znacznie zwiększa ryzyko. Co więcej, z tegorocznego badania przeprowadzonego przez IDG wynika, że kolokacja pomaga obniżyć całkowity koszt posiadania (TCO) IT. Zwróciło na to uwagę aż 35% badanych.

Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Grand View Research szacuje koszty posiadania lub budowy centrum danych na poziomie około 3300 USD za metr kwadratowy. Po uwzględnieniu inwestycji w infrastrukturę światłowodową i kosztów zatrudnienia specjalistów okazuje się, że te wydatki są nie tylko zaporowe, ale też nieracjonalne dla znacznej części firm. Szczególnie dla firm z sektora MŚP kolokacja jest bardzo atrakcyjną alternatywą wynajmu powierzchni centrum danych.

Jednym z głównych motywatorów do przenoszenia obciążeń do kolokacji jest też poprawa stabilności i czasu pracy infrastruktury. Na tę korzyść wskazało 52% respondentów badania IDG.

– Każdy przestój IT to utracony zysk. Z danych ITIC wynika, że od 2016 roku średni koszt 1 godziny przestoju wzrósł o 30%. Firmy mierzą się z coraz większą liczbą cyberzagrożeń, rośnie też złożoność IT. W takiej sytuacji wzrasta i znaczenie środowisk zapasowych, i budowa odpowiedniej polityki bezpieczeństwa a te, zarówno kosztowo, jak i organizacyjnie najlepiej zbudować w modelu outsourcingowym. Tym bardziej że do kolokacji w centrum danych można dobudowywać kolejne usługi – podsumowuje Tomasz Doligalski z Grupy 3S.

Organizacje coraz częściej decydują się na usługi w chmurze, ponieważ oferują one skalowalne niskie opłaty, eliminują konieczność zatrudniania personelu IT i mają mniejsze koszty ogólne. Centra kolokacji oferują korzyści finansowe w długofalowej perspektywie oraz elastyczność w zakresie całkowitej kontroli nad serwerami.


Autor:

Grupa 3S

Last Updated on 31 stycznia, 2022 by Anastazja Lach

KATEGORIA