Sieć Badawcza Łukasiewicz: potrzebujemy w Polsce silnych, interdyscyplinarnych jednostek naukowych

„Potrzebujemy w Polsce silnych, interdyscyplinarnych jednostek naukowych, które są w stanie realizować skomplikowane, złożone projekty, w efekcie których powstają nowe technologie” – powiedział 11 stycznia Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz w trakcie inauguracji Poznańskiego Instytutu Technologicznego (PIT), skupiającego 5 niezależnych instytutów naukowych.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to jedna z trzech największych organizacji naukowych w Europie, zrzeszająca ponad 4,5 tys. naukowców z różnych dziedzin i dysponująca bazą ponad 5 tys. laboratoriów, z czego ponad 500 unikalnych w skali krajowej.

Sieć, odpowiadając na potrzeby przedsiębiorców, rozwija wspólnie z instytutami kluczowe obszary gospodarki, wdraża nowe technologie i ułatwia ich komercjalizację.

Zdaniem Piotra Dardzińskiego dzisiejsze wyzwania przedstawiane przez przedsiębiorców wymagają od zespołów projektowych interdyscyplinarności, która umożliwia realizację skomplikowanych projektów. Dlatego Sieć Badawcza Łukasiewicz tworzy wyspecjalizowane centra kompetencji, skupione na wyzwaniach związanych np. z internetem rzeczy, technologiami wodorowymi czy sztuczną inteligencją.

Sieć w ciągu najbliższych 4 lat planuje również zainwestować w kampusy Łukasiewicza, gdzie w nowych lokalizacjach powstaną nowoczesne laboratoria, by polscy naukowcy mieli do dyspozycji najlepszą infrastrukturę badawczą, dedykowaną konkretnym dziedzinom nauki.

-Identyfikujemy co jest najważniejsze, robimy to wspólnie nie tylko z instytutami, ale także z przedsiębiorcami, bo chcielibyśmy, aby byli oni współużytkownikami tych laboratoriów – podkreślił Piotr Dardziński.


Autor:

Polska Agencja Prasowa

Last Updated on 14 stycznia, 2022 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA