SmartScore potwierdzi poziom zaawansowania technologicznego nieruchomości

SmartScore potwierdzi poziom zaawansowania technologicznego nieruchomości

Renata Hartle została pierwszą w Polsce Akredytowaną Profesjonalistką nowego certyfikatu dla obiektów biurowych.

Z potrzeby ustanowienia globalnego punktu odniesienia dla branży deweloperskiej tkwiącej w samym środku cyfrowej transformacji i stworzenia standardu oceny inteligentnych budynków biurowych powstał system certyfikacji SmartScore. Pierwszą w Polsce Akredytowaną Profesjonalistką tej metodologii oceny budynków została Renata Hartle z firmy Colliers.

Rynek nieruchomości przeżywa w ostatnich latach prawdziwą rewolucję związaną z technologiami, ESG czy zmianą modelu pracy, której katalizatorem była pandemia COVID-19. Nowe budynki w Polsce są coraz inteligentniejsze i dostarczają wiele innowacyjnych rozwiązań dla firm oraz ich pracowników. Teraz możliwe jest potwierdzenie ich jakości w odniesieniu do światowych standardów i porównanie do rozwiązań wdrożonych w ikonach takich, jak: the Shard w Londynie, the Cube w Berlinie czy Salesforce Tower w Australii.

–  O ile proekologiczność budynków i ich przyjazność dla użytkowników już od wielu lat potwierdzane są certyfikatami takimi jak BREEAM, LEED, Fitwel czy WELL, o tyle zaawansowanie technologiczne nieruchomości nie posiadało do tej pory żadnej oficjalnej skali oceny. SmartScore to zmienił, wprowadzając bardzo przejrzysty system weryfikacji doświadczenia użytkownika oraz rozwiązań cyfrowych w biurowcu. Główną korzyścią ze SmartScore jest potwierdzenie kompleksowości systemów, ich bezpieczeństwa oraz gotowości na przyszłość – mówi Renata Hartle, Manager ds. rozwiązań technologicznych w Colliers.

Certyfikat dla best-in-class

SmartScore jest certyfikatem wypracowanym przez WiredScore, amerykańską firmę, która od 2013 roku certyfikuje budynki pod kątem łaczności cyfrowej. SmartScore został stworzony we współpracy z globalnymi liderami branży nieruchomości – z właścicielami i użytkownikami najbardziej zaawansowanych technologicznie biurowców na świecie. SmartScore identyfikuje najlepsze w swojej klasie inteligentne budynki, które zapewniają wyjątkowe doświadczenia użytkownikom, zwiększają efektywność kosztową, spełniają wysokie standardy zrównoważonego rozwoju i są gotowe na dynamiczne zmiany technologiczne.

– Obecnie większość budynków posiada nowoczesne rozwiązania i chętnie określa się jako zaawansowane technologicznie. Certyfikat SmartScore pozwoli zweryfikować, w jakim stopniu nowoczesne budynki są smart i jak wypadają na tle innych obiektów. Mogą się o niego starać zarówno nowe biurowce aspirujące do bycia best-in-class, jak i już istniejące, które chciałyby podnieść poziom dostępności cyfrowej i przeprowadzić proces modernizacji. Mocno wierzę, że korzystając z tego narzędzia, mogę nie tylko wspierać deweloperów i właścicieli budynków w uzyskaniu certyfikatu, ale przede wszystkim doradzać w spójnym i strategicznym planowaniu inteligentnych rozwiązań dla nieruchomości – dodaje Renata Hartle.

Funkcjonalność, bezpieczeństwo, przyszłość

Sam proces certyfikacji SmartScore nie różni się znacznie od innych procesów certyfikacji powierzchni. Pierwszym etapem jest pre-assessment, czyli wstępna ocena zaawansowania technologicznego budynku. W efekcie powstaje lista brakujących elementów lub tych wymagających usprawnienia. Kolejno zbierana jest dokumentacja potwierdzająca poszczególne rozwiązania w każdej kategorii. Wówczas następuje faza audytu i przyznawany jest certyfikat na jednym z czterech poziomów: Platinum, Gold, Silver lub Certified. Możliwe jest certyfikowanie zarówno budynków już oddanych do użytkowania (in-development), jak i tych będących dopiero w fazie realizacji (in-use).

Certyfikacja nie narzuca wykorzystania konkretnych systemów i rozwiązań. Zamiast tego skupia się na tym, jaką korzyść z używania technologii będzie miał użytkownik i jakiego doświadczenia mu ona dostarczy. Kryteria przyznawania certyfikatu zostały podzielone na dwa główne piony:

  • funkcjonalności dla użytkowników (np. praca indywidualna i zespołowa, zdrowie i dobre samopoczucie, społeczności i usługi, zrównoważony rozwój, utrzymanie i eksploatacja, bezpieczeństwo i ochrona). Na tym poziomie weryfikuje się efekt wdrożonych technologii, biorąc pod uwagę wszystkich potencjalnych użytkowników (m.in. pracowników, gości, zarządcę, właściciela);
  • fundamentów technicznych (łączność cyfrowa użytkowników, systemy budynków, sieć integrująca właścicieli, zarządzanie, bezpieczeństwo cybernetyczne, udostępnianie danych). Na tym poziomie weryfikacji poddane zostają systemy i polityki, m.in. polityka cyberbezpieczeństwa i zarządzania danymi w nieruchomości.  

Certyfikat SmartScore z założenia ma być jak najbardziej komplementarny i zgodny z innymi systemami certyfikacji. Na wszystkie kategorie patrzy się pod kątem ucyfryzowania, możliwości raportowania, wykorzystania oraz weryfikowania danych w celu usprawniania procesów w nieruchomości i przygotowania jej na nadchodzącą przyszłość.

Renata Hartle od lat wdraża do budynków biurowych rozwiązania typu smart, wyszukując i integrując najnowocześniejsze technologie, takie jak mobilny dostęp, wirtualna recepcja, smart parking czy analiza zajętości powierzchni. Spędziła także rok w Waszyngtonie, wspierając nowe metody projektowania doświadczeń użytkowników przestrzeni komercyjnych oraz analizując rynek elastycznych powierzchni w Stanach Zjednoczonych. Od kilku lat w Colliers doradza najemcom oraz właścicielom budynków w zakresie innowacyjnych technologii dla użytkowników biur.

O Colliers

Colliers (NASDAQ, TSX: CIGI) jest wiodącą firmą oferującą szeroki wachlarz usług najwyższej jakości na rynku nieruchomości oraz zarządzanie inwestycyjne. Działając w 62 krajach, ponad 17 000 specjalistów współpracuje w celu maksymalizacji wartości nieruchomości dla najemców, właścicieli i inwestorów. Przez ponad 27 lat nasz doświadczony zespół liderów, posiadający znaczne udziały w firmie, zapewnił naszym akcjonariuszom roczny zwrot z inwestycji w wysokości blisko 20%. Z rocznymi przychodami firmy na poziomie $4,1 mld oraz aktywami w zarządzaniu o wartości ponad $50 mld, maksymalizujemy potencjał nieruchomości i przyspieszamy sukces naszych klientów i pracowników. Dowiedz się więcej na corporate.colliers.com, lub śledź nas na Twitterze @ColliersLinkedin.


Autor:

Colliers

Last Updated on 13 kwietnia, 2022 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA