<strong>Sukces pierwszej edycji programu Akademii Managera Horyzontu Europa NCBR</strong>

Sukces pierwszej edycji programu Akademii Managera Horyzontu Europa NCBR

950 osób wzięło udział w pierwszej edycji Akademii Managera Programu Ramowego Horyzont Europa, zorganizowanej przez Krajowy Punkt Kontaktowy PR UE Horyzont Europa w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Akademia Managera to nowa inicjatywa, w której podczas 12 modułów szkoleniowych oraz spotkań towarzyszących prezentowany jest cały cykl życia projektu z Horyzontu Europa. W ramach szkolenia uczestnicy mogli zdobywać wiedzę od niemalże 80 ekspertów.

To największe przedsięwzięcie szkoleniowe zrealizowane jak dotąd przez KPK NCBR, oczekiwane przez środowisko naukowe i bardzo dobrze przyjęte – powiedziała Agnieszka Ratajczak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej NCBR.

W ramach pierwszej edycji Akademii Managera Horyzont Europa eksperci z Krajowego Punktu Kontaktowego, sieci Horyzontalnych Punktów Kontaktowych oraz goście zewnętrzni poprowadzili w formule online 12 podstawowych spotkań tematycznych oraz 9 towarzyszących, w których uczestniczyło regularnie ponad 950 uczestników. Podczas spotkań uczestnicy zostali poprowadzeni „krok po kroku” odkrywając tajniki programu Horyzont Europa według koncepcji „od pomysłu do projektu”, tzn.: jak zarejestrować się w systemie, jak analizować dokumentację konkursową, jak poszukiwać partnerów, przygotować administracyjną i merytoryczną część wniosku projektowego, jak wygląda proces oceny wniosku oraz podpisanie umowy grantowej i umowy konsorcjum. Ponadto otrzymali solidną dawkę wiedzy z zakresu procesu raportowania, rozliczania kosztów, a także na temat spotkań przeglądowych oraz audytów.

Budżet programu Horyzont Europa na lata 2021-2027 wynosi 95,5 mld euro. Stanowi to wzrost o 30 proc. w stosunku do poprzedniego programu Horyzont 2020 i sprawia, że Horyzont Europa jest największym programem na rzecz badań naukowych i innowacji w historii UE. Środki te dystrybuowane są na poziomie europejskim, a zatem trzeba się o nie starać w bardzo wymagającej konkurencji międzynarodowej. Niezwykle ważne jest więc, aby polscy potencjalni uczestnicy programu Horyzont Europa potrafili trafnie odczytywać dokumentację konkursową, a następnie skutecznie wdrażać poszczególne etapy realizacji projektu pod względem administracyjnym.

W naszym cyklu wzięli udział przede wszystkim przedstawiciele firm (38%) i uczelni (31%), ale także  instytutów badawczych (20%), administracji publicznej (7%) oraz firm konsultingowych (5%). To wspaniała wiadomość, bo z doświadczenia wiemy, że we wszystkich typach jednostek brakuje osób, które mogą sprawnie poprowadzić obsługę administracyjną wniosków, a potem grantów z Horyzontu Europa. – komentuje Magdalena Bem-Andrzejewska, dyrektor Działu Krajowego Punktu Kontaktowego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Absolwenci Akademii Managera otrzymali zaświadczenia o odbytych szkoleniach. Aby uzyskać certyfikat należało uczestniczyć w minimum 10 spotkaniach głównego cyklu oraz pozytywnie zaliczyć test z wiedzy po każdym module.

Program realizowany był w formule online i trwał 12 tygodni. Kolejną odsłonę programu Akademii Managera Dział Krajowego Punktu Kontaktowego NCBR zapowiada na jesień 2023 roku.


Więcej informacji o minionej edycji Akademii Managera można znaleźć klikając w link: https://www.kpk.gov.pl/wydarzenia/akademia-managera

Last Updated on 3 stycznia, 2023 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS