e- faktura już od 1.01.2022 – komunikat MF

e- faktura już od 1.01.2022 – komunikat MF

Ministerstwo Finansów informuje:

• Sejm przegłosował projekt ustawy wdrażającej w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF). Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta.

• Uchwalono również zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2.

• W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie.

• W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obowiązkowe.

Jakie korzyści przyniesie przedsiębiorcom korzystanie z e-faktury?

• podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40

• faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.

– Udostępniając przedsiębiorcom e-fakturę, dołączamy do grona europejskich liderów nowoczesnych e-usług administracji. Polska będzie czwartym krajem UE, który ją wdroży. W 2017 r. zrobiły to Włochy, rok później Hiszpania, a w 2019 Portugalia. E-faktura to nie tylko znaczne ułatwienie dla firm, ale również najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zwalczania wyłudzeń VAT. Dzięki analizom big data, tempo wykrywania podatkowych przestępców skróciło się z kilku lat do kilku miesięcy. Po wdrożeniu e-faktury, będzie ono liczone już nie w miesiącach, tylko w tygodniach. Pozwoli to na dalsze zmniejszenie luki VAT do poziomu około 5%, takiego jak we Francji – wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.Zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2 dotyczą m. in.

• braku obowiązku zamieszczania oznaczenia „Duplikat”, gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu lub zaginie

• braku obowiązku umieszczania na fakturze korygującej wyrazów „Faktura korygująca” albo „Korekta”, czy wskazywania przyczyny korekty.

– SLIM VAT 2 to pakiet postulowanych przez rynek uproszczeń i ułatwień w podatku VAT. W jego ramach wdrożyliśmy już w tym roku m.in. zmiany poprawiające płynność firm korzystających z mechanizmu podzielonej płatności, czy też umożliwiające składanie oświadczenia o wyborze opodatkowania nieruchomości bezpośrednio w akcie notarialnym. Ustawa o e-fakturze wprowadza zapowiedziane w ramach pakietu SLIM VAT 2 zmiany w fakturowaniu, które oszczędzą firmom wielu formalności – dodaje wiceminister Sarnowski.

Więcej informacji na temat e-faktury znajdują się w komunikacie na stronie MF: https://www.gov.pl/web/finanse/e-faktura-przyjeta-przez-sejm

Last Updated on 3 listopada, 2021 by Redakcja

KATEGORIA
TAGS