Kobiety w logistyce. Wywiad z Panią Katarzyną Różycką, CFO Rohlig Suus Logistics

Kobiety w logistyce. Wywiad z Panią Katarzyną Różycką, CFO Rohlig Suus Logistics

Odpowiadam za finanse Rohlig Suus Logistics SA oraz spółek zależnych. W mojej organizacji otwarcie mówi się o tym, że zróżnicowanie i udział kobiet na stanowiskach kierowniczych jest ważny. Za słowami idą czyny. 55% stanowisk kierowniczych w naszej firmie zajmują kobiety. Jednak nie wszędzie sytuacja tak wygląda i nie jest to nawet kwestia branży.

Szanse/wyzwania

Z moich obserwacji wynika, że ważne jest ciągłe budowanie świadomości w organizacjach, dlaczego zróżnicowane zespoły, w tym zespoły liderów to lepsza efektywność. I nie chodzi tylko o dywersyfikację pod względem płci – również pod względem wieku, doświadczenia życiowego, charakteru, środowiska. W mojej opinii nie da się tych zmian przeprowadzić „przy okazji”.  Konieczne jest zaplanowanie i budowanie świadomości przez programy wsparcia oraz rozwoju. Nie chodzi o to, żebyśmy wszyscy kończyli w tym samym miejscu, ale żebyśmy mieli pewność, że startujemy z tego samego punktu.

Dlatego kluczowym wyzwaniem dla firm jest stworzenie zróżnicowanych ścieżek rozwoju, uwzględniających specyfikę i potrzeby poszczególnych pracowników. Definiowanie sukcesu wyłącznie przez pryzmat szybkich awansów i wysokich stanowisk jest w mojej opinii błędne. Jeżeli ktoś chce zwolnić na rok lub dwa ze względów osobistych czy rodzinnych, pojawia się obawa o dalszą karierę i możliwości awansu, a sam pracownik może być postrzegany jako mało ambitny. Szczególnie często dotyczy to właśnie kobiet. Niezwykle ważne jest budowanie pewności, że po ewentualnej przerwie związanej z życiem rodzinnym czy samorealizacją poza pracą, kobiety mają do czego wracać i że dalszy rozwój jest możliwy. Tym bardziej, że choć same stawiają sobie bardzo wysokie wymagania, często brakuje im pewności i wiary w swoje umiejętności. To powoduje, że rzadziej ubiegają się o stanowiska menedżerskie. Jeżeli wycofują się na początku swojej kariery, w efekcie mamy mniej kobiety na stanowiskach dyrektorskich oraz w zarządach.

Świadomość znaczenia zróżnicowanych zespołów jednak rośnie. To dobry moment, by wykorzystać gotowość organizacji do zmian i z sukcesem je przeprowadzić. Dużą szansę widzę również w coraz częstszym świadomym wsparciu kobiet zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, które przeszły (często niełatwą) ścieżkę awansu. Często mówi się o szklanym suficie, ale ja wolę metaforę drzwi. Każda z nas, której uda się otworzyć drzwi kariery zawodowej, powinna je przytrzymać otwarte dla kolejnych kobiet. Ważne jest, aby kobiety, które osiągnęły dużo, pokazywały swoim przykładem, że jest to możliwe. Aby je wspierały, służyły radą, mentoringiem. Tak widzę role kobiet liderek i sama czuję bardzo dużą odpowiedzialność za to, aby stwarzać takie możliwości innym. Szczególnie, że w swojej karierze miałam okazję spotkać zarówno kobiety, jak mężczyzn, którzy mi te drzwi do kariery przytrzymali.

Mity/stereotypy

Wszyscy ulegamy czasem stereotypom związanym z tym, że kobieta nie nadaje się do określonej roli. Jest to w dużym stopniu związane z kulturą, w której się wychowaliśmy i zmiana podejścia wymaga otwartej komunikacji. W swojej karierze spotkałam sytuacje, w których innym kobietom zdecydowanie łatwiej było zaakceptować mężczyznę szefa, niż kobietę szefową. Często spotykam się ze stereotypem, że miła kobieta nie może być kompetentnym liderem, bo jest za delikatna. Z drugiej strony kobieta, która odnosi sukces, zapewne jest samotna lub zaniedbuje rodzinę. Z kolei taka, która jest asertywna, odbierana jest jako zarozumiała. Nie musimy ulegać tym stereotypom. Styl zarządzania kobiet nie musi być porównywany do mężczyzn. Często zapomina się, że najskuteczniejszy styl przywództwa, to ten, który jest dla nas naturalny i autentyczny, a nie wymuszony.


Katarzyna Różycka jest związana z Rohlig Suus Logistics od stycznia 2019 r. Zanim została powołana na stanowisko CFO, pełniła funkcję Group Controlling Director. Ekspertka posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe w obszarze finansów. Swoją karierę zawodową budowała w firmach doradczych Deloitte, EY Business Advisory oraz Grupie PKP Cargo, w których odpowiadała za obszar kontrolingu, finansów oraz nadzoru właścicielskiego. W latach 2014-2016 zasiadała w Radzie Nadzorczej jednej ze spółek Grupy PKP CARGO. Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Last Updated on 4 stycznia, 2023 by Anastazja Lach

KATEGORIA