MFiPR: Lekcje o Funduszach Europejskich. Rozwój lokalny.

MFiPR: Lekcje o Funduszach Europejskich. Rozwój lokalny.

– Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Ponad 7600 uczniów oraz 275 nauczycieli z 261 szkół z terenu pięciu województw Polski Wschodniej. Tak wygląda bilans szóstej edycji projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. A to jeszcze nie koniec! Szkoły, które przeprowadziły lekcję, mogą wziąć udział w konkursie.

– Tegoroczna odsłona lekcji była poświęcona rozwojowi lokalnemu. To temat bliski każdemu. Zależy nam, aby uczniowie zrozumieli, że oni sami – jako mieszkańcy – mają realny wpływ na zmiany w swoich miejscowości – powiedział wiceminister Jacek Żalek.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, dlaczego ich miejscowości powinny rozwijać się w sposób zrównoważony. Poznali możliwości zaangażowania mieszkańców w rozwój lokalny oraz źródła finansowania zmian w swoich miejscowościach. Usłyszeli, jaką rolę w procesie rozwoju lokalnego pełnią Fundusze Europejskie.

– To w lokalnych społecznościach rodzą się najlepsze pomysły na projekty, które później dofinansowujemy z pieniędzy unijnych – dodał Jacek Żalek.

Co decyduje o takiej popularności akcji?
Niezmiennie, od kilku już lat, akcja cieszy się ogromną popularnością, dzięki swojej niespotykanej formule. Lekcje przeprowadzane są w szkołach przez nauczycieli na bazie scenariuszy zajęć, które krok po kroku przeprowadzają uczniów przez tematykę danej edycji. W każdym roku projekt dotyka innych obszarów tematycznych, związanych z inwestycjami Funduszy Europejskich. W tym roku nauczyciele otrzymali do wykorzystania na lekcjach: film animowany, gry planszowe „PROJEKT: MIASTO!”, broszury edukacyjne oraz upominki dla uczniów w podziękowaniu za ich udział w Lekcji.

– Wierzymy, że dzięki atrakcyjnym scenariuszom zajęć i oryginalnym materiałom dydaktycznym lekcje były nie tylko bogate w wiedzę, ale też ciekawe i angażujące – podsumował wiceminister.

Czy to już koniec lekcji?
Zdecydowanie nie! Do 12 listopada 2021 r. szkoły, które przeprowadziły tegoroczną lekcję mogą przesyłać zgłoszenia prac w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!”. Do wygrania są cenne nagrody rzeczowe. Zwycięży aż 24 nauczycieli i szkoły, które reprezentują. Zadanie konkursowe polega na opracowaniu pomysłu na lokalną inwestycję – w szkole lub jej najbliższym otoczeniu. Szkoła odgrywa bardzo ważną rolę zarówno w życiu miasta jak i kształceniu jego mieszkańców. To otoczenie najbliższe uczniom i nauczycielom. Istnieje bardzo wiele możliwości finansowania inicjatyw wspierających edukację, czy funkcjonowanie placówek.

Więcej na www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja.

Last Updated on 10 listopada, 2021 by Redakcja

KATEGORIA