Prof. Kijeński jaka forma pozyskiwania energii może „uzupełnić” OZE?

Prof. Kijeński jaka forma pozyskiwania energii może „uzupełnić” OZE?

Po konferencji #TIS2021, podczas której poruszono tematykę pozyskiwania energii, rozgorzała dyskusja na temat tego w jaki sposób usprawnić „odchodzenie od węgla” tak by transformacja energetyczna była naj najbardziej wydajna.

Zapytaliśmy Profesora Jacka Kijeńskiego o to jaką formą pozyskiwania energii możemy „uzupełnić” energię pozyskiwaną z OZE.

Prof. Kijeński:

Szukając rozwiązań dla energetyki, która będzie neutralizować ślad węglowy, patrzymy zwykle bardzo daleko, natomiast nie patrzymy pod nogi. Myślę, że doskonałym uzupełnieniem odnawialnych źródeł energii, a także przede wszystkim energetyki jądrowej, która będzie musiała bardzo tutaj istotną rolę odegrać w energetyzowaniu świata jest wykorzystanie tego co mamy  i z czym sobie zupełnie nie radzimy , a więc odpady, oraz odzyskiwanie energii zawartej w odpadach. Mówię tu nie tylko o tych odpadach komunalnych, które zostają po segregacji ale także o odpadach, w których pozostawiamy tworzywa polimerowe, nie nadające się do przetwórstwa dla celów inżynieryjnych, a które są bardzo trudne dla recyklingu. Mowa tu o wielowarstwowych foliach opakowaniowych, zanieczyszczonych tworzywach polimerowych, wieloskładnikowych tworzywach z różnymi dodatkami.

To wszystko powinno pozostać w odpadach komunalnych, wzbogacić wartość opałową RDF, czyli tych paliw alternatywnych, które z nich otrzymujemy. Powinniśmy tylko pamiętać żeby budowane spalarnie odpowiadały swoimi mocami przerobowymi strumieniom wytwarzanych lokalnie odpadów i żebyśmy nie zapomnieli o oczyszczalni.

Last Updated on 8 listopada, 2021 by Redakcja

KATEGORIA