Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021 w Polsce coraz bliżej

Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021 w Polsce coraz bliżej

W dniach 6-10 grudnia w Katowicach odbędzie się Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021. Motyw przewodni konferencji to „Internet United” (zjednoczony internet). Na uczestników tegorocznej edycji czeka ponad 300 różnych form spotkań i aktywności, a wstęp na wydarzenie jest bezpłatny – poinformowali przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

 

 

„Będziemy rozmawiać o legislacji, regulacjach, technologiach obecnych i przyszłych, takich jak chociażby technologie kwantowe. W agendzie nie zabraknie też tematów horyzontalnych. W końcu nadal połowa świata nie ma dostępu do internetu. Mamy już ponad trzy tysiące zarejestrowanych uczestników, a 90 proc. z nich jest spoza Polski” – wyjaśnił Krzysztof Szubert, pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021. Dodał, że decyzja o organizacji wydarzenia w Polsce zapadła już w trakcie przygotowań do poprzedniej edycji w Berlinie dwa lata temu. 

Pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 powiedział, że udział w wydarzeniu zapowiedziała już większość grup interesariuszy zdefiniowanych przez ONZ (administracja, biznes, świat nauki, organizacje pozarządowe oraz technologiczne). Swoją obecność potwierdziło już blisko 30 ministrów cyfryzacji ze świata. Spodziewamy się również obecności Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa oraz Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Pierwszy dzień konferencji (tzw. dzień zero) pozostaje w gestii państwa będącego gospodarzem. Polscy interesariusze przez ostatnie miesiące zaproponowali blisko setkę wydarzeń, z których finalnie udało się wyłonić kilkanaście. Kulminacją ma być uroczysta gala i koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Ostatniego dnia odbędzie się uroczyste zamknięcie, któremu towarzyszyć ma przedstawienie krótkiego dokumentu podsumowującego, na roboczo nazwanego protokołem z Katowic (Katowice Protocol). Znajdą się w nim kierunki i zakres tematyczny, w jakim poruszano się podczas całego tygodnia Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021.

Imprezie będzie towarzyszyć zaproponowany przez Polskę Szczyt Młodych IGF (Youth Summit IGF), który ma na celu zaangażowanie młodych osób w dyskusję o przyszłości cyfrowej transformacji. Jak poinformował Krzysztof Szubert, inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony ONZ. 

Wojciech Pawlak, dyrektor NASK wspomniał o inicjatywie Youth Summit IGF, który podczas Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 zgromadzi wielu młodych aktywnych ludzi z całego świata. Przez cały ubiegły rok NASK wspierał środowisko Youth Summit IGF w organizacji warsztatów, w ramach których budowano kontakty i rozwijano relacje w tym zakresie. 

„NASK podejmuje w swoich badaniach społecznych oraz zainicjuje podczas Szczytu tematykę dobrostanu psychicznego młodych ludzi, żyjących w świecie cyfrowym. Naszych gości będziemy również zapraszać do debat i rozmów o cyberbezpieczeństwie, w tym szczególności o zagrożeniach hybrydowych oraz wyzwaniach cyfrowej suwerenności” – podkreślił Pawlak.

Udział w Cyfrowym Szczycie ONZ – IGF 2020 jest bezpłatny. Dzięki współpracy z samorządem udało się pozyskać darmowe bilety na komunikację miejską, ułatwiające dojazd na miejsce wydarzenia. Z pełną agendą konferencji można się zapoznać na stronie internetowej IGF2021.pl. Tam również znajduje się formularz rejestracyjny.

Last Updated on 10 listopada, 2021 by Redakcja

KATEGORIA