Ceny gazu już nie podbijają inflacji

Ceny gazu już nie podbijają inflacji

Sytuacja jest o wiele lepsza niż przed rokiem, nie żyjemy w zagrożeniu zimowym kryzysem energetycznym. Gaz jest znacznie tańszy, choć jednocześnie dwukrotnie droższy niż przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie.

Ceny gazu ziemnego w Europie spadły po raz pierwszy od pięciu miesięcy poniżej 30 euro za megawatogodzinę. W rok obniżyły się o 40%. Na początku 2023 r. przekraczały 60 euro.

Spadek cen osiągnięto dzięki wypełnieniu magazynów. Wielu krajom UE, w tym Niemcom, udało się zastąpić gaz z Rosji gazem norweskim.

– Cały czas mamy relatywnie dobrą pogodę, zużycie gazu nie jest duże i dzięki temu poziom zmagazynowania gazu w UE spadł tylko lekko poniżej 80%, gdy średnia z ostatnich pięciu lat to ok. 65% – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Jesteśmy bezpieczni, choć trwają napięcia na Bliskim Wschodzie i wiele statków handlowych nie przepływało przez Morze Czerwone. Dostawy płynęły, ale dłuższą drogą i były droższe.

Według danych URE w III kw. 2023 r. średnie ceny gazu ziemnego kupowanego w krajach UE lub należących do EOG wyniosły 167,09 zł/MWh i były ponad pięć razy niższe od średnich cen tego paliwa w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy wzrosły do bezprecedensowo wysokiego poziomu 886,88 zł/MWh.

Na zakończenie sezonu grzewczego wypełnienie magazynów prawdopodobnie przekraczać będzie 50%. Sytuacja jest więc bardzo bezpieczna.

Jednocześnie ze względu na efekt bazy, gdy ubiegłoroczne ceny gazu były bardzo wysokie, jego cena będzie korzystnie wpływać na inflację producencką w Europie.

– Jednak ceny gazu mocno już nie spadną ponieważ Europa konkuruje z Azją o dostawy gazu LNG, a jest drogi ponieważ trzeba go skroplić i przetransportować. Gaz rosyjski był tani właśnie ze względu na sposób w jaki był transportowany – wyjaśnia ekspert XTB. – Jeżeli nie będzie mroźnej zimy, to z początkiem wiosny ceny gazu mogą spaść w Europie w okolice 20 euro za megawatogodzinę.

Przeczytaj także: Inflacja spada, ale wciąż jest na podwyższonym poziomie. Pod znakiem zapytania pozostaje kwestia likwidacji tarcz antyinflacyjnych


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 25 stycznia, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS