Czy drzwi do obniżenia stóp procentowych są już otwarte?

Czy drzwi do obniżenia stóp procentowych są już otwarte?

Inflacja jest nadal bardzo wysoka, choć spadła do 10,8% rok do roku, a porównując lipiec do czerwca ceny są niższe o 0,2%. Jeżeli decyzje o obniżkach stóp procentowych będą przedwczesne, polska gospodarka wystawiona zostanie na dodatkowe ryzyka.

Inflacja jest nadal ponad czterokrotnie wyższa niż cel inflacyjny, który jest zdrowy dla polskiej gospodarki.

Najważniejszym wydarzeniem jest jednak to, że ceny zaczęły spadać miesiąc do miesiąca, a więc na niższą inflację oddziaływał nie tylko efekt bazy. W tym roku jest to pierwszy spadek inflacji miesiąc do miesiąca, wcześniej pojawiła się tylko zerowa inflacja. Najistotniejszą przyczyną obniżenia inflacji był silny spadek dynamiki cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” (15,6% r/r w lipcu, wobec 17,8% w czerwcu). Spadające światowe ceny większości surowców rolnych, które miały wpływ na zmniejszenie dynamiki cen żywności, miały szeroki zakres. Skutki odnotowano w kategoriach: „mleko, sery i jaja”, „mięso”, „oleje i tłuszcze”, „pieczywo”, „ryby i owoce morza” oraz „owoce” i „warzywa”.

Gdyby taki trend się przedłużył, to faktycznie inflacja rok do roku dość szybko spadnie nam poniżej 10%, co jest potrzebne, aby NBP zdecydował się na pierwszą obniżkę stóp procentowych, jak wcześniej to zapowiadał.

– Jednak trzeba też zwrócić uwagę, że ten korzystny efekt bazy będzie się nam zmniejszał. Szczególnie ważne są ceny ropy, które porównując do sierpnia 2022 r. przy uwzględnieniu wzmocnienia złotego są o 30% niższe – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. Bardzo prawdopodobne jest, że od października ten korzystny efekt bazy będzie coraz słabiej oddziaływał.

Z tej perspektywy wydaje się, że tym bardziej powinniśmy zastanowić się czy NBP powinien już w tym roku zdecydować się na obniżkę stóp procentowych.

Podjęcie decyzji wydaje się tym trudniejsze ponieważ wskaźniki wyprzedzające koniunktury PMI znalazły się w okolicach 45 pkt., a więc wpływ gospodarki na pobudzanie inflacji będzie słabł.

– Jednocześnie kończy się pozytywny wpływ wzmacniającego się złotego na obniżanie inflacji, dlatego przez 2-3 miesiące inflacja może spadać, a następnie inflacja ustabilizuje się nadal na bardzo wysokim poziomie.

Bardzo niebezpieczny byłby scenariusz, gdyby inflacja spadła do 9,9%, a więc poniżej magicznej dwucyfrowej granicy, a po kolejnych kilku miesiącach powróciła powyżej 10%. To może się zdarzyć już w grudniu lub styczniu.

Powrót do podwyżek stóp procentowych byłby fatalnym sygnałem dla inwestorów. W grudniu lub styczniu może okazać się, że wpływ obniżek stóp na gospodarkę był znikomy, natomiast negatywny jeżeli chcemy powrócić do celu inflacyjnego. Wtedy pojawią się trudne pytania, po co przeprowadzoną jedną czy dwie obniżki.

– Jeżeli inflacja będzie spadać w takim tempie jak obecnie, to obniżanie stóp procentowych nie wydaje się zasadne – podsumowuje M.Stajniak z XTB. – Jeżeli jednak inflacja spadałaby szybciej to zasadne stałyby się obniżki na koniec tego roku lub na początku przyszłego, a więc obniżanie stóp we wrześniu lub październiku 2023 r. byłoby przedwczesne.

Przeczytaj także: Inflacja wywiesiła już białą flagę? Obniżki stóp procentowych są już nieuniknione?


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 16 sierpnia, 2023 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
TAGS