Fundusze Europejskie na rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw
Każdy przedsiębiorca, który ma pomysł na innowację – nowy produkt, technologię, usługę czy proces – może zgłosić się po środki z Funduszy Europejskich, którymi dysponuje Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jako agencja rządowa łącząca świat nauki i biznesu, tworzy odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. Przez 17 lat działalności Centrum wsparło kilkanaście tysięcy tego typu projektów kwotą blisko 80 miliardów złotych.
NCBR jest Instytucją Pośredniczącą m. in. w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027. Jest to największy krajowy program wspierania innowacyjności. Za jego pośrednictwem do polskich firm trafi łącznie 7,9 mld euro. FENG jest w dużej mierze kontynuacją Programu Inteligentny Rozwój, ale cechuje się nowym, kompleksowym podejściem do potrzeb przedsiębiorcy dotyczących prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i wdrożenia ich wyników. Wdrażane projekty mają wzmocnić polską gospodarkę i przestawić ją na jeszcze wyższy poziom zaawansowania technologicznego i proekologicznego. Łączna kwota na wszystkie działania realizowane przez NCBR w ramach FENG wynosi 2,5 mld euro, czyli około 12 miliardów złotych. Budżet Centrum stanowi więc ponad 30% całego budżetu programu.
–Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki daje wiele możliwości rozwoju polskim przedsiębiorstwom. Tworzenie nowych produktów, usprawnianie procesów czy transformacja firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju to tylko kilka z wielu korzyści, jakie przedsiębiorcy mogą uzyskać otrzymując dofinansowanie. Warto więc zapoznać się z zasadami konkursu Ścieżka SMART i modułami rozszerzającymi projekty, by dostosować je indywidualnie pod swoje potrzeby – powiedział prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Kompleksowe wsparcie
Ofertę największego konkursu w ramach programu FENG – Ścieżki SMART – w zależności od naboru NCBR kieruje do dużych firm, ich konsorcjów wraz z MŚP, organizacjami badawczymi lub organizacjami pozarządowymi oraz konsorcjów MŚP z MŚP, organizacjami badawczymi lub organizacjami pozarządowymi. W konkursie nie ma ograniczeń tematycznych, ale każdy zgłoszony projekt musi wpisywać się w przynajmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację. Modułowa formuła konkursu sprawia, że Ścieżka SMART jest szyta na miarę zróżnicowanych potrzeb przedsiębiorców. Moduły dzielą się na obowiązkowe i fakultatywne. Konkurs gwarantuje więc kompleksowe, elastyczne i indywidualne podejście do prowadzenia prac B+R oraz wdrożenia ich wyników. W przypadku wsparcia, którego udziela NCBR, wniosek o dofinansowanie musi obejmować obligatoryjnie moduł B+R, który ma na celu doprowadzenie do opracowania innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym.
Każdy przedsiębiorca może również wybrać dodatkowy moduł lub kilka modułów rozszerzających projekt:
- moduł wdrożenie innowacji, czyli dofinansowanie na wdrożenie wypracowanej innowacji w formie produktów lub procesów biznesowych w zakresie produkcji wyrobów lub usług,
- moduł infrastruktura B+R – dofinansowanie na infrastrukturę niezbędną do tworzenia innowacji,
- moduł cyfryzacja – inwestycje związane z zastosowaniem rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwie, zmierzających do cyfryzacji produkcji, procesów, jak i produktów, usług, modelu biznesowego oraz zapewnienia cyberbezpieczeństwa,
- moduł zazielenienie przedsiębiorstw – transformacja przedsiębiorstwa w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki w obiegu zamkniętym,
- moduł internacjonalizacja – promocja zagraniczna produktów (wyrobów lub usług) lub uzyskanie ochrony praw własności przemysłowej oraz ich obrony w przypadku naruszenia,
- moduł kompetencje – doskonalenie i zdobywanie kwalifikacji, umiejętności oraz wiedzy zespołu projektowego.
Usprawniony proces oceny wniosków
Nowością w tym roku dla konkursów w formule Ścieżki SMART jest udoskonalony proces oceny wniosków o dofinansowanie. Ocena projektów została podzielona na dwa etapy. W pierwszym, oceny dokonuje dwóch ekspertów na podstawie informacji zawartych we wniosku (nie ma w tym etapie spotkania z wnioskodawcą). Jeśli projekt nie spełni kryteriów oceny wskazanych dla tego etapu – zostaje odrzucony. Pozostałe przechodzą do etapu drugiego, podczas którego wnioskodawca zostanie zaproszony na spotkanie z ekspertami, czyli tzw. panel oraz może zostać wezwany do poprawy lub uzupełnienia wniosku. Podstawą oceny jest wniosek o dofinansowanie, informacje udzielone przez wnioskodawcę w trakcie panelu oraz wyjaśnienia dotyczące poprawy wniosku. Drugi etap kończy publikacja listy rankingowej, zawierającej projekty wybrane oraz niewybrane do dofinansowania.
W tym roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaplanowało uruchomienie naboru Ścieżki SMART dla konsorcjów. Te będą mogły ubiegać się o łącznie 1,3 miliarda złotych dofinansowania. Nabór wniosków o dofinansowanie zaplanowany jest na okres od 10 stycznia do 28 marca 2025 roku. Ścieżka SMART jest instrumentem realizującym Priorytet I – Wsparcie dla przedsiębiorców programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
Więcej niż pieniądze
Fundusze Europejskie często są postrzegane jedynie w wymiarze środków finansowych. Jednakże niosą za sobą dużo więcej. To przede wszystkim szansa na rozwój i zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku europejskim czy światowym. Również od strony marketingowej, marka Fundusze Europejskie to najlepszy widoczny znak, że dany podmiot chce się rozwijać i korzysta w tym celu z dostępnych form wsparcia. To często dodatkowa szansa na promocję swojego projektu, co jest bardzo ważne, bo buduje lub wzmacnia jego świadomość wśród potencjalnych kontrahentów czy odbiorców docelowych danego produktu czy usługi.
To również możliwość wypracowania rozwiązań na rzecz społeczeństwa, klimatu czy chociażby osób ze szczególnymi potrzebami. Już od dwudziestu lat Fundusze Europejskie zmieniają naszą rzeczywistość, pomagają polepszyć jakość życia i przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki. Korzystamy na tym wszyscy. To impuls do działania na rzecz obecnych, ale i kolejnych pokoleń.
Przeczytaj także: Szykują się zmiany w hipotekach
Last Updated on 12 grudnia, 2024 by Elżbieta Wieleba