
Kolejne działania na rzecz deregulacji i repolonizacji gospodarki
Maj będzie miesiącem deregulacji i repolonizacji polskiej gospodarki. Rada Ministrów przyjęła właśnie kolejny pakiet ustaw deregulacyjnych, których celem jest uproszenie życia obywateli i przedsiębiorców. Wśród nich znalazł się od dawna wyczekiwany projekt zmiany ordynacji podatkowej i wprowadzenie zasady domniemania niewinności podatnika. Przyjęte zostały także projekty, które usprawnią pracę sądów poprzez cyfryzację wymiaru sprawiedliwości i wprowadzą ułatwienia dla małych firm na giełdzie. Premier Donald Tusk poinformował też, że rząd wdraża działania na rzecz repolonizacji gospodarki i zabezpieczenia interesów polskich firm – m.in. przez zmiany w przetargach publicznych.
Realizujemy zapowiedź repolonizacji gospodarki
Premier Donald Tusk ogłosił, że udało się wdrożyć w praktyce działania, do których rząd zobowiązał podległe instytucje oraz spółki Skarbu Państwa. Chodzi o znaczne zwiększenie szans polskich firm w przetargach i poprawę pozycji polskich wykonawców oraz dostawców.
W pierwszym przetargu zdecydowano się zastosować interpretację wynikającą bezpośrednio z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o budowę nowego odcinka, o długości ponad 16 km, autostrady A2 w województwie lubelskim – od węzła Biała Podlaska do rejonu miejscowości Kijowiec.
To jest pierwszy przetarg, który uwzględnia wyrok TSUE z 22 listopada. Nowe zasady mają kluczowe znaczenie dla ochrony unijnego rynku zamówień publicznych i uczciwej konkurencji. Do tej pory firmy spoza Unii Europejskiej miały mniejsze ciężary, niższe standardy, inną politykę, jeśli chodzi o ochronę środowiska. Można by wymieniać wiele niesprawiedliwych kryteriów w przetargach, które z góry faworyzowały kogoś spoza Unii Europejskiej – powiedział Premier Donald Tusk w swoim wystąpieniu przed rozpoczęciem Rady Ministrów.
Szef rządu wskazał również drugi przykład przetargu, gdzie będzie zastosowany werdykt Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Największy w historii przetarg na modernizację linii kolejowej o wartości 6 mld złotych na odcinku Białystok-Ełk to także pierwszy przetarg, jeśli chodzi o linie kolejowe, gdzie będzie zastosowany werdykt TSUE, który umożliwia niedopuszczenie do zamówień wykonawców spoza krajów Unii Europejskiej – mówił Prezes Rady Ministrów.
Przypomniał również, że rząd kończy pracę nad wprowadzeniem przepisów, które pozwolą przygotowywać przetargi, by w praktyce firmy spoza Unii Europejskiej nie mogły w nich uczestniczyć lub nie miały realnych szans w konkurencji. Wszystko po to, aby repolonizacja polskiej gospodarki była faktem.
Proszę wszystkich państwa bez wyjątku, żebyście od dzisiaj traktowali to nie jako wskazanie czy rekomendację, czy sugestię, tylko jako żelazną zasadę by stosować wyrok TSUE w taki sposób, który przyniesie efekty – jak przy tych dwóch przeze mnie wspomnianych przetargach – zaapelował szef rządu do ministrów.
Premier zapowiedział dalsze wspólne działania – także z Urzędem Zamówień Publicznych i poszczególnymi resortami – nad wprowadzeniem zasad, które dadzą polskim firmom większe szanse, także w rywalizacji z firmami z innych krajów Unii Europejskiej.
Szef rządu mówił również o planie stworzenie systemu rekomendacji i zasad postępowania, które lepiej zabezpieczą interesy polskich wykonawców i dostawców.
To dopiero początek działań w kwestii repolonizacji gospodarki. Polska będzie korzystać z najlepszych wzorców stosowanych w innych krajach UE, które umożliwiają ochronę krajowych wykonawców przed konkurencją z zagranicy.
Zmiana ordynacji podatkowej na korzyść podatnika
Premier Donald Tusk przedstawił dziś również kolejny pakiet ustaw deregulacyjnych. Wśród nich znalała się od dawna wyczekiwana nowelizacja ordynacji podatkowej. Dotychczas, w przypadku sporu z urzędem skarbowym, to podatnik musiał udowodnić swoją rację. Jeśli nie potrafił tego zrobić, groziła mu kara.
Po przyjęciu tej ustawy będzie odwrotnie, to urząd skarbowy – jeśli będzie różnica opinii co do faktów – będzie musiał udowodnić winę podatnika, zanim jakakolwiek kara na podatnika spadnie – zapowiedział Donald Tusk.
Zwrócił też uwagę, że dla osób, które w przeszłości doświadczyły niesprawiedliwości w kontaktach z administracją skarbową, ta zmiana będzie szczególnie istotna.
Jednak sama ustawa to dopiero początek. Kluczowa będzie jej praktyczna realizacja przez Krajową Administrację Skarbową. Urzędnicy muszą, zgodnie z filozofią tej ustawy, zmienić swoje podejście i stosować ją z korzyścią dla podatnika wszędzie tam, gdzie to możliwe i prawnie uzasadnione.
Więcej szczegółów na stronie.
Ochrona przed wyłudzeniami – weryfikacja dowodu osobistego
Premier Donald Tusk ogłosił także wprowadzenie nowych rozwiązań, które mają zwiększyć bezpieczeństwo obywateli i ułatwić kontakt z instytucjami publicznymi. To kolejny projekt w ramach pakietu deregulacyjnego, którym zajęła się Rada Ministrów.
Po zmianach obywatele nie będą już musieli samodzielnie informować różnych instytucji, np. banków, o wymianie dowodu osobistego.
Zmiana, jaką wprowadzamy, nakłada na bank obowiązek weryfikowania. Nie jest on skomplikowany ani kosztowny. To jest oczywiście robota cyfrowa, nie żadne śledztwo weryfikowania autentyczności dowodu osobistego w systemie – zapewnił Donald Tusk.
Ma to kluczowe znaczenie dla ograniczenia ryzyka oszustw i wyłudzeń, bo przestępcy potrafią podmienić zdjęcie w dowodzie i zaciągnąć kredyt na cudze dane.
Więcej szczegółów na stronie.
Cyfryzacja sądownictwa przyśpieszy rozprawy
Wśród projektów deregulacyjnych znalazły się też przepisy umożliwiające dwustronną komunikację elektroniczną z sądem. Chodzi o umożliwienie przesyłania dokumentów do sądu drogą elektroniczną przez przedstawicieli zawodów prawniczych.
Dotyczyć to będzie pełnomocników, adwokatów, radców prawnych, prokuratorów. Będą mogli – jeśli uznają to za stosowne – wysyłać dokumenty do sądu przez portal, w formie elektronicznej – powiedział Premier.
Podkreślił, że choć rozwiązanie nie będzie jeszcze powszechne, to i tak oznacza znaczącą ulgę i skrócenie czasu wielu procedur. Przyjęte rozwiązanie ułatwi wykonywanie czynności procesowych, odciąży sądy oraz obniży koszty prowadzenia spraw.
Deregulacja to proces, który ma nie tylko odciążyć przedsiębiorców od nadmiernych regulacji, ale również ułatwić życie Polkom i Polakom.
Więcej szczegółów na stronie.
Giełda dostępna dla małych firm
Premier Donald Tusk poinformował również o nowych przepisach, które mają ułatwić małym firmom wejście na giełdę, eliminując zbędne formalności i koszty.
To jest tylko część z tego, co dzisiaj przyjmiemy jako deregulację. Może interesuje to niedużą grupę ludzi, ale jest ważne – chodzi o radykalne ułatwienie dla małych firm, które chcą wejść na giełdę – powiedział Premier.
Do tej pory firmy musiały korzystać z pośrednictwa kosztownych partnerów, co dla wielu było barierą nie do przejścia. Nowe przepisy mają ograniczyć tę konieczność i uprościć cały proces. Pozwolą uniknąć zbędnej drogi – urzędowej i eksperckiej – dzięki czemu małe firmy będą mogły łatwiej debiutować na rynku kapitałowym.
Więcej szczegółów na stronie.
Weimar+ i rola Polski w odbudowie Ukrainy
Szef rządu podziękował Ministrowi Spraw Zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu za skuteczne działania dyplomatyczne, dzięki którym Polska stała się częścią formatu Weimar+. To grupa państw kluczowych dla przyszłych decyzji dotyczących Ukrainy.
Zbudowanie formatu Weimar+ nie było proste. Polska nie jest największym państwem europejskim. I to, że zarówno na poziomie premierów, jak i na poziomie w tej chwili ministrów spraw zagranicznych, odbywamy rozmowy w tym formacie – to jest efekt poważnej gry – mówił szef rządu.
Premier zapowiedział dalszą aktywność Polski w tym formacie. Przypomniał także, że w lipcu w Rzymie odbędzie się Konferencja Odbudowy Ukrainy, gromadząca przedstawicieli państw, firm i inwestorów z całego świata.
To jest nie tylko pomoc Ukrainie, ale także wielkie biznesy. Będziemy obecni w Rzymie na tej konferencji – zapowiedział Donald Tusk.
Polska stara się o organizację następnej edycji tej konferencji w przyszłym roku.
Przeczytaj także: Doktryna piastowska w praktyce: rząd intensyfikuje kluczowe reformy
Źródło: www.gov.pl/web/premier
Last Updated on 14 maja, 2025 by Krzysztof Kotlarski