Mieszkania średniej wielkości stały się najlepszą inwestycją

Mieszkania średniej wielkości stały się najlepszą inwestycją

Różnica w cenie 1 m kw. mieszkania na rynku pierwotnym pomiędzy Warszawą a Zieloną Górą wzrosła do 7 708 zł. Różnice w opłacalności inwestowania w mieszkanie zależą też od jego wielkości. Najlepszą stopę zwrotu osiągamy z lokali o średniej wielkości.

Jak wynika z najnowszego kwartalnego raportu NBP cena ofertowa 1 m kw. mieszkania w Warszawie wzrosła w ciągu tylko jednego kwartału z 14 880 zł do 15 561 zł. Natomiast w Zielonej Górze z 7 602 zł do 7 853 zł.

Zielona Góra jest zdecydowanie najtańsza wśród 17 największych rynków mieszkaniowych w Polsce. Średnie ceny nieco poniżej 9 tys. zł dotyczą Kielc i Olsztyna. W 10 z 17 miast ceny przekroczyły już granicę 10 tys. zł (dane NBP za IV kw. 2023 r.).

– To że najmniejsze mieszkania są najdroższe w przeliczeniu ceny na 1 m kw. nie jest tajemnicą dla nikogo, natomiast zaskakuje, że najbardziej podrożały mieszkania największe o powierzchni powyżej 90 m kw. – mówi w rozmowie z MarketNews24 Kuba Karliński, założyciel spółki Magmillon, autor książki „Zarabiajmy na nieruchomościach”. – Cena największych mieszkań w przeliczeniu na 1 m kw. jest już niewiele niższa od ceny małych mieszkań o powierzchni zbliżonej do 30 m kw.

Zainteresowanie dużymi mieszkaniami rosło od czasów pandemii. Popyt jest nadal duży, a takie lokale są droższe za 1 m kw. o ok. 20% od mieszkań średniej wielkości.

Kupując mieszkanie pod inwestycję warto zwrócić uwagę, że to mieszkania o średniej wielkości przynoszą najkorzystniejsza stopę zwrotu z inwestycji wynikającą z wysokości wynegocjowanego czynszu.

Kupując mieszkanie o powierzchni 60-70 m kw. zapłacimy o ok. 20%-25% mniej niż za mieszkanie małe.

– Zamiast szukać lokali małych, których jest niewiele i trzeba spieszyć się z podjęciem decyzji, lepiej zainteresować się średnimi lokalami, oczywiście jeżeli stać nas na większy wydatek – komentuje K. Karliński z Magmillon.

Przeczytaj także: Udział lokalnego kapitału w polskim rynku nieruchomości wciąż jest znikomy. Nowe regulacje prawne mogłyby to zmienić


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 15 marca, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS