Miliardy euro dla Polski w ramach Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji

Miliardy euro dla Polski w ramach Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji

Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji stanowi odpowiedź na wyzwania związane z realizacją założeń pakietu Fit for 55. Polska jest  jego największym beneficjentem w całej Unii Europejskiej – otrzyma aż 26,6 mld EUR dofinansowania.

Wdrożenie celów Zielonego Ładu wiąże się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów inwestycyjnych w różnych sektorach gospodarki i regionach kraju. Szczególnie narażone są te podmioty i obszary, które opierają produkcję na wykorzystaniu węgla i paliw kopalnych, ale nie tylko. Także obywatele mogą ucierpieć przez rosnące ceny energii i kosztów życia, zagrożenie likwidacją miejsc pracy oraz niedostosowanie standardu budynków i nieruchomości, w których żyją, do norm. Odpowiedzią na te wyzwania jest jest Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji, który ma zapobiec powstawaniu nierówności społecznych wynikających z wprowadzania niezbędnych adaptacji. 

Dzięki Mechanizmowi Sprawiedliwej Transformacji Polska otrzyma 26,6 mld EUR dotacji w latach 2021-2027. Pieniądze zostaną przekazane w ramach trzech najważniejszych programów, z których mogą skorzystać polskie przedsiębiorstwa oraz rząd:

  • Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) –  z którego można otrzymać dofinansowanie projektów na rzecz dywersyfikacji gospodarczej, przekwalifikowania pracowników, efektywności energetycznej i rewitalizacji terenów zdegradowanych oraz nisko oprocentowane pożyczki dla przedsiębiorstw i samorządów na inwestycje związane z transformacją.
  • Program InvestEU – który oferuje wsparcie kapitałowe dla inwestycji w innowacyjne przedsięwzięcia i technologie niskoemisyjne.
  • Instrument pożyczkowy na rzecz sektora publicznego (IPSP) – podmiot oferującego pożyczki, dofinansowanie projektów infrastrukturalnych i inwestycji o niskiej rentowności, ale dużym znaczeniu dla transformacji.

Dodatkowo przewidziano także zdywersyfikowane wsparcie dla małych przedsiębiorstw i podmiotów terytorialnych: 

  • Krajowy Program Renowacji – dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie termomodernizacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.
  • Fundusz Wsparcia Przedsiębiorczości – który oferuje pożyczki i dotacje dla mikro, małych
    i średnich przedsiębiorstw na inwestycje związane z transformacją.
  • Programy rozwoju regionalnego – wsparcie dla projektów lokalnych i regionalnych ukierunkowanych na transformację klimatyczną.

Warto podkreślić, że zagrożenia związane z Zielonym Ładem są zróżnicowane w zależności od sektora gospodarki i regionu – niektóre mogą być bardziej narażone na negatywne skutki transformacji niż inne. Należy jednak pamiętać, że to również szansa na modernizację polskiej gospodarki i stworzenie nowych miejsc pracy, dlatego tak ważne jest, aby wykorzystać wsparcie oferowane w ramach Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji. 


Gabriela Duthel

Źródło: akademiaesg.pl

Przeczytaj także: Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł

Last Updated on 21 stycznia, 2025 by Elżbieta Wieleba

TAGS