NCBR rekrutuje ekspertki i ekspertów w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki
Chcesz wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie z zakresu prac B+R i wdrażania ich wyników? Zależy ci na włączeniu się w proces pozyskiwania nowatorskich rozwiązań, które dadzą impuls rozwojowy polskiej gospodarce i przyniosą korzyść społeczną, przyspieszając jednocześnie proces zielonej i cyfrowej transformacji? Zgłoś swoją kandydaturę do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w naborze na ekspertki i ekspertów programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
Dlaczego?
Cele największego programu wsparcia innowacyjności w Polsce są ambitne. Zakładają m.in. zwiększenie potencjału w zakresie badań i innowacji oraz wykorzystywania zaawansowanych technologii, wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, rozwinięcie umiejętności na rzecz inteligentnych specjalizacji, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości oraz transformację gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0 i zielonych technologii. Z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), w zależności od instrumentu, korzystają m.in. przedsiębiorcy, instytucje z sektora nauki, konsorcja przedsiębiorstw oraz instytucje otoczenia biznesu, zwłaszcza ośrodki innowacji.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach FENG pełni rolę Instytucji Pośredniczącej dla szeregu instrumentów, począwszy od flagowej Ścieżki SMART, w tym z udziałem konsorcjów, poprzez Seal of Excellence, Wspólne Przedsięwzięcia Badawcze, IPCEI i IPCEI wodorowy, po współfinansowanie działań TEF AI. Aby proces wyłaniania najbardziej wartościowych projektów przebiegał rzetelnie, obiektywnie i sprawnie, poza własnymi zasobami Centrum korzysta ze wsparcia szerokiego grona ekspertek i ekspertów zewnętrznych.
Dla kogo?
Do nawiązania współpracy Centrum zaprasza specjalistów ze środowisk naukowych, przemysłowych, finansowych, gospodarczych i społecznych. Eksperci będą m.in. sprawdzać, czy projekty spełniają wymagane kryteria, rozpatrywać ewentualne protesty wnioskodawców, opiniować zmiany w projektach, monitorować postępy w realizacji projektów w programie FENG w perspektywie 2021-2027.
W zależności od posiadanej wiedzy, umiejętności, doświadczenia lub uprawnień, zainteresowani mogą ubiegać się w NCBR o status eksperta branżowego, eksperta finansowego lub w obu tych zakresach.
Wymagania
Aby zostać ekspertką/ ekspertem programu FENG, trzeba mieć co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie oraz wiedzę i udokumentowane doświadczenie zawodowe w dziedzinie, do oceny której dana osoba aplikuje. Wymagana jest przy tym znajomość nowoczesnych technologii stosowanych na świecie w stopniu umożliwiającym ocenę potencjału rynkowego i innowacyjności, a także znajomość problematyki ochrony własności intelektualnej oraz realiów gospodarczych i uwarunkowań prawnych. Konieczne jest również spełnienie wymagań formalnych, jak np. korzystanie z pełni praw publicznych, zachowanie pełnej zdolności do czynności prawnych czy niepozostawanie w stosunku pracy z Instytucjami Pośredniczącymi lub Instytucją Zarządzającą FENG. Niezbędne jest również posiadanie aktywnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Korzyści
Osoby, które zostaną zakwalifikowane do grupy ekspertów programu FENG, otrzymują zaświadczenie o współpracy z NCBR oraz wynagrodzenie za wykonaną pracę. Ale jeszcze bardziej cenią sobie satysfakcję płynącą z możliwości dzielenia się wiedzą z wnioskodawcami, którym przekazują swoje rekomendacje. Kolejne korzyści to zdobywanie unikalnego doświadczenia w procesie tworzenia innowacji oraz wywieranie wpływu na rozwój konkurencyjności polskiej gospodarki i nauki. To także dodatkowa motywacja do śledzenia najnowszych światowych odkryć i trendów w swojej dziedzinie.
– Zachęcam do zgłaszania się w naszym naborze na ekspertki i ekspertów w programie FENG. To wyzwanie intelektualne, ale też znakomita okazja do wykorzystania swoich kompetencji i kwalifikacji w nowy, atrakcyjny sposób i w celu społecznie użytecznym. Wiele osób przyciąga fakt, że jest to bardzo rozwojowe i pasjonujące zajęcie. Można już dziś uczestniczyć w tym, co jest dopiero pewną ideą przekutą w projekt, a za kilka lat być może zrewolucjonizuje rynek. Kto wie, może będą państwo asystować przy narodzinach polskiego jednorożca – mówi prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Proces oceny wniosków o dofinansowanie podlega w NCBR ścisłym procedurom, które obowiązują wszystkich ekspertów. Pracownicy NCBR wspierają ekspertów na każdym kroku oceny.
Zgłoszenia
Aby dołączyć do grona ekspertów FENG, trzeba spełnić kilka warunków. Wniosek można złożyć on-line. W tym celu należy zarejestrować swój profil lub – w przypadku ekspertów, którzy współpracowali w NCBR w poprzedniej perspektywie – zaktualizować wcześniej wprowadzone dane. Kandydaci wypełniają formularz w systemie InfoExpert oraz załączają wymagane dokumenty, w tym poświadczające wiedzę, umiejętności, doświadczenie czy uprawnienia w określonej dziedzinie. Konieczne jest również wskazanie jednej lub więcej Krajowych Inteligentnych Specjalizacji zgodnych z posiadaną wiedzą oraz ukończenie wskazanych przez NCBR szkoleń, m.in. szkolenia z zakresu oceny wniosków w perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Na tej podstawie NCBR przeprowadza ocenę formalną i merytoryczną wniosków poszczególnych kandydatów na ekspertów. Po uzyskaniu pozytywnej weryfikacji, kandydat otrzyma zaproszenie do podpisania umowy ramowej FENG.
Nabór na ekspertów programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki ma charakter ciągły i trwa do momentu opublikowania informacji o jego zakończeniu (nie później niż 2 tygodnie przed jego zakończeniem), nie dłużej jednak niż do końca okresu wyboru projektów do dofinansowania w ramach FENG.
Szczegółowe informacje na temat naboru (regulamin naboru, wzór umowy, obowiązujące wytyczne dla ekspertów) znajdują się na stronie NCBR.
Przeczytaj także: Rynek potrzebuje standardów – nowe narzędzie w obszarze zrównoważonych finansów
Last Updated on 5 grudnia, 2024 by Elżbieta Wieleba