Prawo.pl o nowych przepisach o urlopach rodzicielskich dopiero w przyszłym roku

Prawo.pl o nowych przepisach o urlopach rodzicielskich dopiero w przyszłym roku

Możliwy termin wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy wdrażającej dwie unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz tzw. dyrektywę rodzicielską przesunął się na 1 stycznia 2023 roku – informuje serwis Prawo.pl. Na przestrzeni 10 lat koszt nowych rozwiązań ma wynieść prawie 14,9 mld zł.

Jak dowiedział się serwis Prawo.pl, Stanisław Szwed, wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej, miał poinformować o możliwym przesunięciu terminu wejścia projektowanej ustawy w życie – z 1 sierpnia br. na 1 stycznia 2023 r. Powodem ma być kalendarz sejmowy.

Prawo.pl przypomina, że projekt nowelizacji ma wprowadzić zmiany w zakresie urlopu rodzicielskiego dla kobiet i mężczyzn. Łączny wymiar tego urlopu dla obojga rodziców ma wynosić do 41 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) albo do 43 tygodni (w przypadku porodu mnogiego); łączny wymiar urlopu dla obojga rodziców dzieci ciężko chorych ma wynosić do 65 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka) albo do 67 tygodni (w przypadku urodzenia bliźniaków).

Dodatkowo projekt noweli ma uniezależnić prawo do urlopu rodzicielskiego od ubezpieczenia matki dziecka w dniu porodu; wprowadzić w ramach urlopu rodzicielskiego nieprzenoszalną część tego urlopu w wymiarze do 9 tygodni dla każdego z rodziców. Ma ustalić także wysokość zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego na poziomie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku – jednakże w razie złożenia przez pracownicę stosownego wniosku w terminie nie później niż 21 dni po porodzie miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniesie 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku – podaje Prawo.pl.

Jak czytamy na łamach serwisu, zmiany mają skrócić z 24. do 12. miesięcy od dnia urodzenia dziecka okres, w którym będzie możliwe skorzystanie z urlopu ojcowskiego oraz wprowadzają ochronę dla pracownika przed negatywnymi konsekwencjami skorzystania z uprawnień przysługujących na podstawie Kodeksu pracy. Jak podaję serwis, projekt noweli ma także wprowadzić zakaz zwolnienia pracowników m.in. w okresie ciąży, urlopów: macierzyńskiego, ojcowskiego oraz rodzicielskiego, a także z powodu wystąpienia z wnioskiem o elastyczną organizację pracy.

Prawo.pl informuje też, że skutki finansowe proponowanych zmian w ciągu 10 lat od jego wejścia w życie mają wynieść blisko 14,9 mld zł.

Więcej: https://www.prawo.pl/kadry/zmiany-w-urlopach-rodzicielskich-nowe-przepisy-juz-w-2022-roku,511830.html

Last Updated on 28 lipca, 2022 by Valeriia Honcharuk

TAGS