Rok 2020 rokiem magazynów

2020 przejdzie do historii jako rok pełen wyzwań i trudności związanych z pandemią COVID-19. Niewątpliwym wygranym tego okresu jest sektor powierzchni logistycznych i przemysłowych, który nie tylko nie odczuł negatywnego wpływu koronawirusa, ale dodatkowo odnotował wzrost popytu spowodowany głównie dużym przyspieszeniem w sektorze e-commerce. Popyt brutto w 2020 r. osiągnął wartość prawie 5,24 mln m kw., co jest najlepszym wynikiem w historii rynku magazynowego.

Na koniec grudnia 2020 r. całkowita podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce wyniosła około 20 mln 680 tys. m kw. Największa część istniejących zasobów – ponad 4,9 mln m kw. (prawie 24% istniejącego wolumenu) ulokowana jest w strefie Warszawa I i II. Dynamicznie rozwijają się również pozostałe wiodące regiony magazynowe, czyli Górny Śląsk, Polska Centralna, Poznań i Dolny Śląsk (Wrocław), które na koniec 2020 r. wspólnie skupiały 55% istniejących zasobów (ponad 11,3 mln m kw.). Na lokalizacje rozwojowe, do grona których zaliczane są: Kraków, Trójmiasto, Wschód (Białystok / Rzeszów / Lublin), Toruń / Bydgoszcz, Szczecin, Zachód i Opole, obecnie przypada niemal 20% ogółu zasobów, co stanowi ponad 4,1 mln m kw. powierzchni.

Spośród wszystkich sektorów nieruchomości komercyjnych, polski rynek magazynowy wykazał największą odporność na negatywne skutki pandemii. Popyt brutto nieuwzględniający umów krótkoterminowych, osiągnął w 2020 roku wartość niemal 5,24 mln metrów kwadratowych, co jest rekordowym rezultatem dla tego sektora. Z kolei nowe umowy i ekspansje zamknęły rok wynikiem 3,6 mln m kw., co jest wartością o prawie 30% większą niż ta zarejestrowana w 2019 r. Uplasowało to Polskę w czołówce najbardziej aktywnych rynków magazynowych w całej Europie. Wciąż jeszcze duża w porównaniu z innymi krajami dostępność gruntów oraz coraz lepsza infrastruktura drogowa w Polsce to tylko niektóre atuty, dostrzegane przez najemców i deweloperów. – Igor Roguski, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Europa Środkowo – Wschodnia, BNP Paribas Real Estate Poland

W ciągu całego 2020 r. na polski rynek magazynowy dostarczono niecałe 2,0 mln m kw. nowej powierzchni, z czego najwięcej, bo prawie 670 tys. m kw., w III kwartale. W okresie styczeń – grudzień największy przyrost nowej podaży odnotowano w strefach: Warszawa II (517 tys. m kw.) i Górny Śląsk (426 tys. m kw.). Największym obiektem magazynowym dostarczonym na rynek w 2020 r. był Panattoni A2 Warsaw Park (Grodzisk), o powierzchni około 104 tys. m kw., oddany do użytkowania w strefie Warszawa II. W 2020 r. rynek magazynowy powiększył się również o pięć obiektów o powierzchni przekraczającej 50 tys. m kw.: P3 Mszczonów (58 tys. m kw., strefa Warszawa II), Hillwood Oleśnica (53 tys. m kw., strefa Wrocław), Hillwood Wrocław Wschód II (52 tys. m kw., strefa Wrocław), Prologis Park Ruda Śląska (51 tys. m kw., strefa Górny Śląsk) i Prologis Park Janki (50 tys. m kw., strefa Warszawa II).

Aktywność deweloperów na rynku powierzchni magazynowych w Polsce wciąż jest wysoka. Na koniec 2020 r. w budowie pozostawało ponad 2,0 mln m kw. wolumenu powierzchni, ok. 6% więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. Najwięcej rozpoczętych inwestycji zarejestrowano na Górnym Śląsku (401 tys. m kw.), w Trójmieście (287 tys. m kw.) oraz strefie Warszawa II (274 tys. m kw.). Do największych obecnie realizowanych inwestycji należą: Panattoni BTS Amazon Świebodzin (204 tys. m kw.) w strefie Wschód, Panattoni Park Gdańsk Airport (96 tys. m kw.) w strefie Trójmiasto oraz 7R Beskid park II (80 tys. m kw.) w strefie Górny Śląsk.

Na koniec grudnia 2020 r. wskaźnik pustostanów wyniósł 6,9%, co w porównaniu do poprzedniego kwartału oznacza spadek o 1,6 p.p., a w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. spadek o 0,5 p.p. W IV kwartale 2020 r. nowa podaż była ponad dwukrotnie niższa, niż średnia kwartalna zarejestrowana od początku 2019. Popyt brutto (bez umów krótkoterminowych) osiągnął rekordowe wartości nie tylko w IV kwartale – ponad 1,5 mln m kw., ale również w całym 2020 r. osiągając 5,24 mln m kw. Popyt netto z kolei w 2020 przekroczył 3,6 mln m kw. (wzrost o około 30% w porównaniu z 2019 r.), a w IV kwartale – 966 tys. m kw. (spadek o około 3% w porównaniu do IV kwartału 2019 r.) Polskim rynkiem magazynowym w całym 2020 r. interesowały się przede wszystkim firmy logistyczne, dystrybucyjne, produkcyjne, sieci handlowe oraz branża e-commerce. Wzmożony popyt ze strony sektora e-commerce przyczynia się również do wzrostu zainteresowania wśród deweloperów magazynowych gruntami w okolicach dużych miast i rozwoju jednostek SBU (Small Business Units) oraz magazynów tzw. ostatniej mili, czyli projektów miejskich, które pozwalają firmom zminimalizować czas dostawy towaru do klienta. Dalszemu rozwojowi rynku magazynowego w Polsce sprzyjać będą m.in. trend nearshoringu, czyli relokacja funkcji produkcyjnych i logistycznych z Azji i innych krajów Europy Zachodniej. Trendem, który zyska na znaczeniu w 2021 r. będzie również ekologia – najemcy magazynów zabiegają o certyfikaty ekologiczne (BREEAM lub LEED).

Co przyniosą kolejne kwartały?

W kolejnych kwartałach to właśnie optymalizacja i usprawnienie logistyki magazynowanej oraz dalsza reorganizacja istniejących łańcuchów dostaw będzie kluczem do sukcesu dla najemców magazynowych. Na znaczeniu nadal zyskiwać będzie cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja procesów w magazynach. Głównym czynnikiem napędzającym realizację kolejnych inwestycji deweloperskich pozostanie popyt z branży e-commerce, a wraz z dalszym postępem technologicznym i rosnącą świadomością dotyczącą ekologii nowo powstające obiekty magazynowe będą jeszcze bardziej funkcjonalne i oszczędne w eksploatacji. Co ciekawe, na rynku można również zauważyć rosnący popyt ze strony operatorów centrów danych. Fakt, że kolejne światowe firmy inwestują w polski rynek „data centers” jest dobrym prognostykiem na przyszłość.Wojciech Nowicki, Associate Director w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland


Autor:

BNP Paribas Real Estate Poland

Last Updated on 21 kwietnia, 2021 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA