Spółka magicznych wzrostów zainteresowała Elona Muska

Spółka magicznych wzrostów zainteresowała Elona Muska

Start up Elona Muska chce stworzyć superkomputer do 2025 r., którego konstrukcja będzie opierać się na chipach Nvidii. Jedna z najbardziej innowacyjnych spółek ostatnich lat – Nvidia, przekroczyła swoją kapitalizacją cały niemiecki rynek akcji.

Nvidia kolejny kwartał z rzędu przebiła rynkowe oczekiwania. Poza lepszymi wynikami na poziomie wszystkich najistotniejszych danych finansowych, spółka zapowiedziała także podział akcji oraz podwyższenie dywidendy. 

– Nvidia jest gwiazdą ostatnich lat ponieważ odnotowała gigantyczne wzrosty, a tylko od 2023 r. jej kurs wzrósł o ponad 680% – mówi w rozmowie z MarketNews24 Tymoteusz Turski, analityk rynku akcji XTB. – Jest to kosmiczny wzrost, zwłaszcza że dotyczy spółki dużej, dobrze już rozwiniętej, a jest efektem boomu na sztuczną inteligencję. Wedle starego przysłowia, podczas gorączki złota najlepiej produkować łopaty i tym właśnie zajmuje się Nvidia. Gdy spółki zaczynają coraz bardziej wykorzystywać AI, Nvidia dostarcza im procesory, dzięki którym można trenować sztuczną inteligencję na ogromnych zestawach danych.

Spółka zaraportowała przychody w wysokości 26,04 mld USD (+260% r/r), co stanowi poziom aż o 5% wyższy niż prognozowano. W ujęciu r/r oznacza to dynamikę w wysokości 262%. Wśród segmentów najlepiej dalej radzi sobie segment Data Center, który wzrósł do 22,56 mld USD i przebił oczekiwania rynku o 6,78%. Lepsze wyniki Nvidia osiągnęła także w Gamingu, drugim najważniejszym segmencie przychodów, w którym zaraportowała 2,6 mld USD (o 1,17% wyżej od konsensusu).

Poza wyższymi przychodami spółce udało się także zaraportować lekko niższe od prognoz wydatki operacyjne, co przełożyło się na mocną poprawę marż w ujęciu r/r (marża brutto wzrosłą o 12,1 p.p. do 78,9%). W efekcie spółka osiągnęła zysk operacyjny w wysokości 18 mld USD, co stanowi aż 492% wyższy wynik niż w poprzednim roku oraz zysk netto w wysokości 15,24 mld USD (+461% r/r oraz +9% wobec oczekiwań analityków).

– Nvidia stała się dzięki swym wynikom motorem napędowym wyników amerykańskiego rynku akcji, to jest spółka, która ciągnęła indeksy do góry – dodaje ekspert XTB. – Ale to się zmienia, ze tego względu, że jej wyniki są aż tak dobre, że Nvidia będzie pokazywać inwestorom co się dzieje z całym rynkiem sztucznej inteligencji.

Na poziomie zysku na akcję spółka zaraportowała 6,12 USD, co również przebija konsensus rynkowy prognozujący 5,65 USD. 

W związku z rekordowymi wynikami i optymistycznymi prognozami na przyszłość, Nvidia ogłosiła 10-krotny podział akcji oraz zwiększenie wypłaty dywidendy. Split zapowiedziano na 7 czerwca 2024 r., a wypłata dywidendy zostanie zwiększona o 150% do 0,10 USD, co po podziale będzie oznaczało 0,01 USD na akcję.

– Split zwykle działa na zasadzie psychologicznej gry z inwestorami i jest to efekt zakotwiczenia – wyjaśnia T. Turski. – Jest to sytuacja, gdy inwestor jest przyzwyczajony do drogich akcji spółki (w przypadku Nvidii to poziom aż 1 100 USD za akcję), a po splicie akcje mogą wydawać się znacznie tańsze, co stwarza dodatkową zachętę do ich kupowania. I kurs akcji może wzrosnąć.

Prognozy Nvidii na następny kwartał również okazały się powyżej oczekiwań. Spółka przewiduje, że w 2Q25 (rok obrotowy spółki nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym) osiągnie 28 mld USD (+/- 2%), co przewyższa rynkowe prognozy zakładające 26,8 mld USD.

Podział akcji i zwiększenie dywidendy to oznaka zaufania Nvidii do jej perspektyw wzrostu. Wyniki spółki podtrzymały mocną kondycję firmy, a także utwierdziły ją jako prawdziwego lidera wyścigu technologicznego związanego z rozwojem AI. Szerokie wykorzystanie jej produktów, od gier i grafiki po samochody autonomiczne i centra danych, sprawia, że przed spółką dalej prezentują się mocne perspektywy wzrostu, szczególnie, że wraz z kolejnymi raportami firma udowadnia, że potrafi dbać zarówno o dynamiczny rozwój przychodów, jak i o poprawę marż.

Wycena Nvidii znów odskoczyła od całego rynku i spółka rośnie po informacji o planowanym wykorzystaniu chipów producenta przez xAI, nowy start up Elona Muska. Musk chce stworzyć superkomputer do 2025 r., którego konstrukcja będzie opierać się na chipach Nvidii H100 i ma pomóc w trenowaniu oraz rozwijaniu nowej wersji Groka, modelu AI konstruowanego przez xAI.

– Nvidia stała się niewolnikiem własnego sukcesu, ponieważ analitycy i przede wszystkim inwestorzy mają wobec niej ogromne oczekiwania, już nie wystarczy, że przebije oczekiwania rynkowe, to przebicie musi być odpowiednio duże – komentuje T. Turski z XTB.

Przeczytaj także: CD Projekt nie zachwycił inwestorów, choć pokazał dobre wyniki


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 6 czerwca, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS