Trwa wdrażanie “Mapy drogowej rozwoju rynku zrównoważonych finansów w Polsce”

Trwa wdrażanie “Mapy drogowej rozwoju rynku zrównoważonych finansów w Polsce”

Transformacja polskiego rynku kapitałowego w kierunku zrównoważonych finansów to proces długofalowy i wymagający konsekwentnych działań. Jak wskazuje „Mapa drogowa rozwoju rynku zrównoważonych finansów w Polsce” osiągnięcie neutralności klimatycznej nie będzie możliwe bez podejścia systemowego, które obejmuje całą gospodarkę i uwzględnia perspektywę wszystkich uczestników rynku. Na jakim etapie wdrażania procesu jesteśmy? 

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie konkretne działania przewiduje „Mapa drogowa rozwoju rynku zrównoważonych finansów w Polsce”?
  • Jakie etapy obejmuje proces transformacji? 
  • W jaki sposób Polska może stać się regionalnym liderem zrównoważonego finansowania?

Bez odpowiedniego finansowania realizacja celów klimatycznych, takich jak neutralność klimatyczna, jest niemożliwa. Polska ma w tym zakresie konkretne osiągnięcia – już w 2016 roku wyemitowała zielone obligacje skarbowe, wyznaczając kierunek, którym podążyło ponad 40 państw – czytamy w raporcie Zielone finanse 2024

Obecnie kontynuujemy ten kurs, rozwijając rynek zrównoważonych finansów i wspierając transformację przy wykorzystaniu innowacyjnych instrumentów. Jednym z takich narzędzi jest „Mapa drogowa rozwoju rynku zrównoważonych finansów w Polsce”, przygotowana przez Ministerstwo Finansów oraz UN Global Compact Network Poland. Dokument ten porządkuje działania niezbędne do rozwoju zielonego finansowania w Polsce, wskazując konkretne etapy, uczestników procesu i oczekiwane rezultaty.

Mapa drogowa to nie ogólnikowy plan, ale praktyczny dokument wdrożeniowy, który powstał w marcu 2024 roku. Oparty jest na czterech filarach:

  1. Fundamentach instytucjonalnych, 
  2. Transformacji rynku finansowego, 
  3. Finansowaniu transformacji,
  4. Umocnieniu pozycji Polski jako centrum regionalnego. 

W ramach 13 rekomendacji wskazano konkretne działania, takie jak budowa spójnych ram prawnych, rozwój edukacji ESG, wspieranie MŚP w opracowaniu planów transformacyjnych czy internacjonalizacja polskich rozwiązań. Celem jest stworzenie otoczenia, w którym zrównoważone finanse staną się integralną częścią mechanizmów inwestycyjnych i decyzyjnych.

Wdrażanie „Mapy drogowej” 

Realizacja celów zawartych w „Mapie drogowej rozwoju rynku zrównoważonych finansów w Polsce” została podzielona na cztery etapy. Każdy z nich zakłada konkretne działania i horyzont czasowy, uwzględniający tempo wdrażania zmian w sektorze finansowym oraz postępującą adaptację regulacji unijnych.

źródło: Zrównoważone finanse – Ministerstwo Finansów – Portal Gov.pl

Faza I – szybki start i mobilizacja uczestników rynku
Tempo przeprowadzania zmian, jest zależne od krajowej transpozycji powiązanych przepisów UE, takich jak CSRD lub GBS UE.  W założeniu, pierwsze sześć miesięcy po przyjęciu Mapy drogowej to miał być czas intensyfikacji działań zarówno ze strony instytucji publicznych, jak i podmiotów prywatnych. W tym okresie zalecane było powołanie Instytutu Zrównoważonych Finansów, który pełniłby funkcję koordynacyjną i porządkującą rynek. Niestety taka instytucja jeszcze nie funkcjonuje, ale sprawami wdrożenia procedur zajmuje się Polska Platforma Zrównoważonych Finansów, w skład której wchodzi 200 ekspertów z 24 różnych instytucji. 

Faza II – tworzenie stabilnych fundamentów systemowych
Kolejny etap, obejmujący okres do dwóch lat od przyjęcia Mapy, powinien koncentrować się na budowie trwałych podstaw wspierających długofalową transformację rynku finansowego i całej gospodarki. Kluczowe znaczenie ma wdrożenie regulacji sprzyjających rozwojowi zrównoważonych finansów oraz zapewnienie sprawnego systemu zbierania i udostępniania danych ESG. Dodatkowo zaleca się szersze wykorzystanie mechanizmów finansów publicznych do promowania zrównoważonych działań i inwestycji.

Faza III – wsparcie dla dalszego rozwoju rynku
Trzecia faza, możliwa do realizacji równolegle z fazą drugą, powinna skupić się na pogłębianiu działań. Należy m.in. zintegrować ocenę ryzyk ESG z procesami inwestycyjnymi, rozwijać rynek zrównoważonego długu publicznego, wspierać firmy w tworzeniu planów transformacji opartych na naukowych podstawach, a także wzmacniać polski ekosystem czystych technologii, który będzie napędzał innowacje i konkurencyjność. Ten proces przewidziano na 24 miesiące. 

Faza IV – umocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej
Po upływie 24 miesięcy celem działań powinno być wykorzystanie dotychczasowych efektów do nadania Polsce roli regionalnego lidera w obszarze zrównoważonych finansów. W tym kontekście kluczowe będzie wspieranie internacjonalizacji polskich rozwiązań oraz promowanie krajowych standardów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Współpraca na szczycie

Polityka zrównoważonych finansów obejmuje wiele sektorów i wymaga współpracy szerokiego grona instytucji. Takie podejście znajduje odzwierciedlenie również w polskiej Mapie drogowej, której realizacja będzie wymagała udziału nie tylko kilku ministerstw, lecz także instytucji odpowiedzialnych za nadzór i regulacje w sektorze finansowym. Chodzi m.in. o Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), Narodowy Bank Polski (NBP), Polską Agencję Nadzoru Audytowego (PANA) oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jak wskazano również w SFAP (Sustainable Finance Action Plan), wdrożenie działań przewidzianych w Mapie drogowej będzie wymagało zaangażowania także innych interesariuszy – zarówno publicznych, jak i prywatnych. Dla zapewnienia spójności i skuteczności tych działań, rekomendowane jest powołanie Pełnomocnika Ministra Finansów ds. Zrównoważonych Finansów, który byłby odpowiedzialny za koordynację oraz monitoring wdrażania dokumentu po stronie administracji centralnej.

Wdrożenie „Mapy drogowej” powinno być dobrze przemyślane i odpowiednio zorganizowane, tak aby nie przeciążyć uczestników procesu i nie osłabić ich zaangażowania, a jednocześnie umożliwić sprawne osiąganie mierzalnych efektów. Dzięki tym działaniom Polska może stać się regionalnym liderem zrównoważonego finansowania. 

Przeczytaj również: Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu


Źródło informacji: akademiaesg.pl

Last Updated on 9 maja, 2025 by Samir Malki

Udostępnij
TAGS