DORACO rozwija nowoczesne budownictwo

DORACO rozwija nowoczesne budownictwo

Wielofunkcyjne projekty to wyraźny trend w architekturze użyteczności publicznej. Inwestycje typu mixed-use są też sposobem na ożywienie lokalizacji i nadanie istniejącym budynkom nowych funkcji. Ekspertem od takich realizacji jest Korporacja Budowlana DORACO – wykonawca, który lubi wyzwania.

Łączenie wielu funkcji budynku, to obecnie wyraźny trend w architekturze użytkowej. Tego typu inwestycje wpisują się w koncepcję 15-minutowego miasta mającą na celu rewitalizację tkanki miejskiej. Jej głównym założeniem jest stworzenie mieszkańcom łatwego dostępu do miejsc codziennego użytku jak szkoły, przedszkola, placówki medyczne czy sklepy, i punkty usługowe w zasięgu 15 minut pieszo lub rowerem od ich miejsca zamieszkania. Część z tych projektów to budowy typu brownfield, czyli inwestycje realizowane w oparciu o wykorzystanie terenów lub nieruchomości poprzez nadanie im nowych funkcji . Idea ta promuje powstrzymanie efektu rozlewania się miast i dawanie nowego  życia istniejącym lecz niewykorzystywanym przestrzeniom. Jej założeniem jest realizacja wielofunkcyjnych projektów wnoszących wartość dodaną dla mieszkańców i użytkowników poprzez dostarczenie dobrze zaprojektowanej przestrzeni do życia dostosowanej do potrzeb współczesnego społeczeństwa. Taką przyszłość rozwoju miast tętniących życiem w ramach swoich realizacji kreuje Korporacja Budowlana DORACO.

– Podążamy za trendami i widzimy potrzeby zmian w nowoczesnym budownictwie. Cieszy nas rosnąca liczba projektów, które mają na uwadze wygodę użytkowników, a także przywracają zaniedbane i często zapomniane miejsca mieszkańcom, jak np. Wyspa Spirzchów. podkreśla Angelika Cieślowska, CEO Korporacji Budowlanej DORACO.

Specjaliści od skomplikowanych projektów

Wywodząca się z Gdańska spółka, wchodząca w skład grupy kapitałowej Hass Holding, w swoim portfolio ma m.in. budowę hoteli, galerii handlowych, biurowców czy prestiżowych apartamentowców. Poza realizacją bardzo ciekawych przedsięwzięć hydrotechnicznych, jak m.in. budowa nowoczesnego terminalu promowego w Porcie Gdynia czy bardzo wymagającego technicznie falochronu Gazoportu LNG w Świnoujściu, spółka angażuje się także w budowę prestiżowych apartamentowców. Aktualnie w wyjątkowym otoczeniu gdańskiego Jelitkowa powstaje kameralne osiedle Gaja Park. Inwestycja powstaje z myślą o osobach, które chcą żyć w harmonii ze sobą. Bliskość restauracji, obiektów kulturalnych, rozrywkowych i sportowych daje możliwość korzystania z uroków życia w aglomeracji, a nadmorskie szlaki pieszo-rowerowe i plaże zachęcają do aktywności. Gaja Park czerpie z bogatej historii okolicy. Pozostałością wartościowej konserwatorsko przeszłości są średniowieczne piwnice wpisane do rejestru zabytków, w których znajdować się będzie przestrzeń wspólna oraz winiarnia ze starannie wyselekcjonowanymi winami.

Nowoczesna architektura szanująca historię

DORACO angażuje się także w budowę inwestycji typu mixed-use. Przykładem takiego projektu powstającego zgodnie z aktualnym trendem w budownictwie i architekturze użytkowej jest m.in. budowa multifunkcjonalnego obiektu na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. GRANARIĘ bo o niej mowa, tworzyć będą budynki o charakterze mieszkalnym, hotelowym i usługowym, o łącznej powierzchni blisko 25 tys. m kw. z ogólnodostępnym zadaszonym pasażem. Z kolei przykładem wielofunkcyjnego projektu powstającego w połączeniu z renowacją zabytków jest budowa nowej siedziby dla Sinfonii Varsovii. Ten prestiżowy projekt, wymagający profesjonalizmu i przede wszystkim doświadczenia w renowacji zabytków oraz łączeniu jej z nową technologią jest zadaniem idealnie dopasowanym do kompetencji Korporacji Budowlanej DORACO.

Najnowsze technologie

Przebudowa Sinfonii Varsovii obejmie dwa etapy, w ramach których powstanie nowa sala koncertowa na ponad 1 850 miejsc. Jednak to nie wszystko. Budowa zakłada także gruntowną modernizację pięciu ponad 120-letnich zabytkowych budynków w wyniku czego otrzymają one nowe życie. Inwestycja to realizacja marzenia, które zrodziło się dawno temu. Zwycięski projekt Atelier Thomas Pucher z Grazu został wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym już w 2010 roku.

Pierwszy etap budowy Sinfonia Varsovia Centrum obejmie adaptację wybranych budynków dawnego Instytutu Weterynaryjnego, mieszczących się od strony ul. Grochowskiej. Jest to zadanie, które oprócz elementów konserwatorskich, wymaga także zastosowania najnowszych rozwiązań technologicznych. Dlatego realizację tej fazy inwestycji powierzono Korporacji Budowlanej DORACO, posiadającej bardzo duże doświadczenie w renowacji zabytków. Generalny wykonawca, który ma na swoim koncie szereg wymagających pod względem inżynierskim projektów, odpowiedzialny będzie ponadto za budowę nowego, podziemnego obiektu technicznego. Obiekt ten będzie niezwykle istotny dla całego kompleksu z nowoczesnymi systemami sterowania BMS. Zgodnie z najnowszymi trendami cały projekt będzie realizowany w oparciu o zaawansowany proces BIM (Building Information Modeling).

Prace nad pierwszym etapem inwestycji potrwają dwa lata. W nowych budynkach, gotowych do użytku już w 2025 r.,  znajdą się przestrzenie edukacyjne i dwie małe sale koncertowe. Dla miłośników muzyki będzie to bardzo ważny moment. Dlaczego? Program artystyczny wreszcie będzie mógł być prowadzony przez cały rok, niezależnie od pogody i temperatury. Dotychczas było to możliwe tylko w okresie letnim. W nowych budynkach realizowane będą koncerty kameralne oraz projekty edukacyjne i zajęcia o charakterze warsztatowym dla najmłodszych słuchaczy, w tym m.in. popularna Smykofonia na Grochowskiej i Poranki ze smokiem Bazylkiem. Do czasu zbudowania w drugim etapie supernowoczesnej sali koncertowej, przestrzenie nowych budynków będą służyć muzykom Sinfonii Varsovii również do ćwiczeń i prób.

Szerokie kompetencje i olbrzymie doświadczenie

Budowa nowej siedziby dla Sinfonii Varsovii to dla Korporacji Budowlanej DORACO kolejny prestiżowy projekt, wymagający profesjonalizmu i przede wszystkim doświadczenia w renowacji zabytków. A tego firmie nie brakuje. – Kilka lat temu DORACO przebudowało zabytkowy budynek dawnego Centralnego Domu Towarowego (SMYK), mieszczący się w centrum Warszawy u zbiegu ulicy Kruczej, al. Jerozolimskich i Brackiej. Dzięki twórczej wizji uznanych architektów: Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego, projekt ten wszedł do kanonu architektury europejskiego modernizmu. Zabytkowa część budynku, z bardzo charakterystyczną formą dachu, kominów i elewacją, pozostała zasadniczo niezmieniona w stosunku do oryginału – dodaje Angelika Cieślowska. Elewacje zabytkowego budynku zostały zrekonstruowane zgodnie z jego najbardziej spektakularnym wyglądem. Realizacja inwestycji zyskała uznanie branżowych ekspertów zdobywając różne wyróżnienia i nagrody.

Generalny wykonawca odpowiada również za modernizację reprezentacyjnego budynku Banku Gospodarstwa Krajowego wybudowanego w latach 1928-1931, mieszczącego się w ścisłym centrum Warszawy przy skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Nowego Światu. Projekt, którego jednym z głównych wyzwań jest przywrócenie historycznego charakteru wnętrz, realizowany jest obecnie pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków. Duża liczba elementów zabytkowych wiąże się z koniecznością każdorazowego uzgadniania technologii ich renowacji i rekonstrukcji.

Last Updated on 4 sierpnia, 2023 by Anastazja Lach

KATEGORIA