Inwestowanie w mieszkania najpopularniejszym sposobem oszczędzania przez Polaków

Inwestowanie w mieszkania najpopularniejszym sposobem oszczędzania przez Polaków

Popyt na mieszkania został rozkręcony na taką skalę, że jeszcze bardziej przyspieszy wzrost cen mieszkań, tym bardziej, że taka inwestycja jest najpopularniejszym sposobem oszczędzania przy inflacji, która prawdopodobnie zacznie rosnąć w II kw. 2024 r.

W grudniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 46,34 tys. kredytobiorców w porównaniu do 12,3 tys. rok wcześniej. To oznacza wzrost o 277% r/r. W porównaniu do listopada 2023 r. liczba osób wnioskujących o taki kredyt była wyższa o 16,4%. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w grudniu 435,27 tys. zł (najwyższa w historii) i była wyższa o 25,1% niż w grudniu 2022 r. W porównaniu do listopada 2023 r. wzrosła ona o 1,3%.

Popyt osiągnął historycznie najwyższy poziom. Stało się to za sprawą rządowego programu Bezpieczny kredyt 2%, w którym niedoszacowano popyt i potrzebne dopłaty z budżetu państwa.

– W ulubionym sposobie oszczędzania różnimy się bardzo od naszych sąsiadów z Europy Zachodniej i także od Amerykanów, natomiast blisko nam do Chińczyków, wśród których inwestowanie w mieszkania jest sposobem na budowanie emerytury – mówi w rozmowie z MarketNews24 Jan Dziekoński, założyciel firmy doradczej i portalu analitycznego FLTR.pl, niezależny analityk rynku nieruchomości

Podobnie jak Chińczycy sporadycznie inwestujemy w akcje spółek i obligacje, a tak duży strumień oszczędności, który trafia na rynek mieszkaniowy jest pośrednio przyczyną tego, że mieszkania w Polsce są relatywnie drogie.

Sposobem oszczędzania poprzez inwestowanie w mieszkania, bez wywoływania tak wysokiej presji popytowej, mogłyby stać się spółki typu REIT. Real Estate Investment Trust (REIT) to podmiot finansowy, który występuje w charakterze spółek albo funduszy notowanych na giełdzie papierów wartościowych, dzięki któremu mniejsi inwestorzy mogą lokować swoje środki w nieruchomości. Są popularne we Francji, Niemczech, Hiszpanii i USA.

– Niestety trzy podejścia do stworzenia ustawy o REIT-ach zostały jak dotąd utrącone przez polityków, a są one potrzebne, aby z jednej strony dać możliwości inwestowania, a z drugiej strony odciążyć rynek mieszkaniowy od inwestycji finansowych – komentuje Jan Dziekoński, założyciel firmy doradczej i portalu analitycznego FLTR.pl.

Przeczytaj także: Rok 2024 może w końcu przynieść stabilizację na rynku nieruchomości. Wiele zależy od tego, jak zaprojektowany będzie nowy rządowy program


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 19 stycznia, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS