Ministerstwo Infrastruktury i Politechnika Krakowska będą współpracować ws. mobilności miejskiej

Ministerstwo Infrastruktury i Politechnika Krakowska będą współpracować ws. mobilności miejskiej

Centrum Kompetencji ds. Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej działające w resorcie infrastruktury nawiązało współpracę ze Szkołą Transportu Politechniki Krakowskiej. W środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał list intencyjny w tej sprawie z rektorem uczelni prof. Andrzejem Szaratą.

Jak wskazali sygnatariusze listu intencyjnego, dokument ten zakłada m.in. objęcie przez szefa resortu infrastruktury honorowego patronatu nad specjalnościami związanymi z mobilnością miejską na studiach I i II stopnia, a także studiach podyplomowych, pełnienie przez Politechnikę Krakowską roli partnera merytorycznego Centrum Kompetencji ds. Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) oraz współpracę w zakresie organizacji praktyk studenckich i wizyt technicznych dla studentów w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury.

Minister Adamczyk ocenił, że współpraca z krakowską uczelnią jest odpowiedzią na obecne wyzwania, jakie stawia przed nami rosnąca urbanizacja, zwiększająca się liczba pojazdów na drogach oraz konieczność ochrony środowiska naturalnego.

„Dążymy do stworzenia bardziej przyjaznych i efektywnych systemów transportu miejskiego, które będą służyły nie tylko nam, ale również przyszłym pokoleniom” — wskazał szef MI.

W jego ocenie współpraca z Politechniką Krakowską ma kluczowe znaczenie, ponieważ instytucja ta ma wieloletnie doświadczenie w dziedzinach, które są niezbędne do efektywnej realizacji Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.

Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata zaznaczył, że uczelnia ta jest jednym z najmocniejszych w Polsce ośrodków eksperckich w obszarze transportu.

„Wiedzę i kompetencje specjalistów oraz ofertę kształcenia w ramach kilku kierunków i specjalności związanych z transportem uczelnia zintegrowała powołując w 2021 r. – unikatową w swojej formule – Szkołę Transportu Politechniki Krakowskiej. Teraz będzie ona partnerem merytorycznym dla Centrum Kompetencji ds. Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, funkcjonującego w Ministerstwie Infrastruktury” – wskazał rektor PK.

Według niego studenci Politechniki skorzystają na współpracy w ramach praktyk i stażów, dzięki którym poznają największe inwestycje publiczne w Polsce.

Przeczytaj także: Miejska mobilność dla pieszych


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Last Updated on 12 października, 2023 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS