
Plan uniezależnienia UE od dostaw rosyjskiej energii
Podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej Komisja Europejska przedstawiła plan stopniowego i skoordynowanego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiej energii. W dokumencie znalazły się m.in. postulaty wprowadzenia zakazu zawierania nowych umów na dostawy rosyjskiego gazu do końca 2025 r. oraz nakazu stopniowego wycofywania się unijnych podmiotów z dotychczas zawartych umów do końca 2027 r. Mapa drogowa w kierunku zakończenia importu energii z Rosji została opublikowana przez KE 6 maja 2025 r.
W odniesieniu do gazu ziemnego Plan zakłada także zwiększenie transparentności, monitoringu i identyfikowalności importu z Rosji. Zgodnie z planem KE w przyszłym miesiącu zaprezentuje projekt przepisów dotyczących obowiązku raportowania informacji dotyczących kontraktów z Rosją (wolumen, czas obowiązywania) przez firmy do krajowych władz i KE. Wprowadzony zostanie także obowiązek wymiany danych w zakresie rzeczywistego importu rosyjskiego gazu między organami celnymi, urzędami energetycznymi i bezpieczeństwa oraz Komisją.
Komisja planuje także nałożenie obowiązku na państwa członkowskie dotyczącego opracowania krajowych planów odejścia od rosyjskiego gazu oraz dalsze wspierania uniezależnianie się UE od rosyjskiego gazu m.in. poprzez rozwój mechanizmu agregacji popytu umożliwiającego wspólne zakupy gazu przez europejskie firmy, co wzmocni pozycję negocjacyjną UE i pozwoli uzyskać lepsze warunki cenowe oraz lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury – maksymalizacja efektywności pracy terminali LNG, gazociągów i magazynów gazu, zwłaszcza w kontekście przesyłu gazu z nowych źródeł między państwami członkowskimi.
– Polska już dziś jest przykładem państwa, które skutecznie uniezależniło się od rosyjskiego gazu. Dzięki inwestycjom takim jak rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu, uruchomienie Baltic Pipe czy budowa interkonektorów z sąsiadami – zapewniliśmy sobie realne bezpieczeństwo energetyczne. Teraz, jako aktywny uczestnik unijnych działań na rzecz pełnej dywersyfikacji i wspólnych zakupów gazu, wspieramy inne państwa w odchodzeniu od rosyjskich dostaw. Polska nie tylko chroni własne interesy, ale też wzmacnia solidarność energetyczną całej Unii Europejskiej – wskazuje Wojciech Wrochna, sekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Przeczytaj także: Polska ma potencjał do wytwarzania 5 miliardów m3 biometanu rocznie
Źródło: www.gov.pl/web/przemysl
Last Updated on 7 maja, 2025 by Krzysztof Kotlarski