Rola ekonomii współdzielenia w polskiej gospodarce. Cushman & Wakefield prezentuje raport „Co-living – nowa era na inwestcycyjnym rynku nieruchomości w Polsce”.
„Zmiany demograficzne i kulturowe, postęp technologiczny, coraz większa świadomość konsumentów dotycząca ochrony środowiska, a także motywy finansowe mają wpływ na rosnące zainteresowanie co-livingiem w Polsce. Elastyczność, mobilność, brak długoterminowych zobowiązań finansowych to tylko niektóre zalety tej formy zamieszkiwania. Szczególną rolę odgrywa tu również możliwość stworzenia mini społeczności, a także poczucie przynależności do niej i brak poczucia osamotnienia. Przestrzenie co-livingowe niezależnie od tego, do jakiej grupy docelowej są adresowane, mają jedną wspólną cechę – zamiast własności oferują wynajem powierzchni mieszkalnej ograniczonej do minimum na rzecz rozbudowanych przestrzeni wspólnych, bogatej oferty udogodnień i usług dodatkowych” – podkreśla Małgorzata Dziubińska, Associate Director, Consulting & Research, Cushman & Wakefield.
W odpowiedzi na potrzeby rynku
Z raportu Cushman & Wakefield wynika, że ekonomia współdzielenia rozwija się między innymi przez zmiany demograficzne. Klasa średnia, która napędza popyt w globalnej gospodarce, rozwija się obecnie najszybciej ze wszystkich klas społecznych i po raz pierwszy w dziejach ludzkości stanowi ponad połowę globalnej populacji. Co ciekawe, Liczba obcokrajowców decydująca się na studia w Polsce rośnie dynamicznie, a obecnie ich liczba przekracza już 78 tys. i tylko w ciągu ostatniego roku wzrosła o prawie 8%. Polskie uczelnie są w stanie zapewnić zakwaterowanie tylko niewielkiej grupie osób z zagranicy. Jakub Bartos, Head of Residential w Golub GetHouse podkreśla: „Segment prywatnych akademików w Polsce jest jednym z najbardziej perspektywicznych sektorów nieruchomości w kraju. Jestem przekonany, że zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie w domach studenckich będzie stale rosło, ponieważ jak pokazują najnowsze dane rynkowe, obecnie dostępne akademiki uczelnianie zapewniają zakwaterowanie zaledwie ok. 9% studentów.”
Co-living na emeryturze
Ekonomia współdzielenia będzie też w coraz większym stopniu dotyczyć osób w wieku emerytalnym, ponieważ – zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia – odsetek osób w wieku 60 lat i więcej do 2050 roku podwoi się z około 11% do 22%, a ich liczba wzrośnie z 605 milionów do 2 miliardów na całym świecie.
Nowoczesne ośrodki dla seniorów w Polsce to na razie rzadkość. Co więcej, zgodnie z wynikami „Badania spójności społecznej 2015”, aktywność osób starszych w zakresie kontaktów społecznych jest generalnie niższa niż osób w młodszych grupach wiekowych. Eksperci zaznaczają, że częściowe lub całkowite wyłączenie się z życia zawodowego nie oznacza rezygnacji z życia towarzyskiego i społecznego. Wręcz przeciwnie, jest to doskonały moment na rozpoczęcie spędzania czasu w sposób aktywny lub taki, jaki seniorzy prowadzili wcześniej. Senior housing, czyli co-living na emeryturze jest rozwiązaniem wielu problemów. Takie projekty, dzięki odpowiedniej koncepcji i lokalizacji, dają osobom w starszym wieku możliwość realizowania pasji i zainteresowań, wzajemnej opieki oraz socjalizacji.
„Zapotrzebowanie na stacjonarną opiekę długoterminową systematycznie rośnie – do 2035 r. co trzeci Polak będzie miał ponad 65 lat. Tworząc miejsca tętniące życiem, ORPEA Polska przeczy stereotypom związanym z funkcjonowaniem domów opieki, a rozwijając sieć placówek w centrach miast lub w ich pobliżu umożliwia utrzymywanie więzi rodzinnych i przyjacielskich oraz udział mieszkańców w życiu kulturalnym i społecznym” – zaznacza z kolei Beata Leszczyńska, Prezes Zarządu ORPEA Polska.
Współdzielenie dla młodych profesjonalistów
W raporcie poruszone są także kwestie młodych specjalistów i zmian na rynku pracy. Boom technologiczny, zmiany pokoleniowe oraz wprowadzenie koncepcji ekonomii współdzielenia wpływają bezpośrednio na zmianę tradycyjnego sposobu wykonywania pracy oraz wykorzystywania powierzchni biurowej i mieszkalnej. Styl życia młodych pokoleń zmienia się, a młodzi ludzie stają się bardziej mobilni. Jak sytuacja wygląda w stolicy?
„W Warszawie dostępnych jest na rynku wiele lokali w pełni umeblowanych, ale nie oferują one użytkownikom wartości dodanej. Postanowiliśmy poszerzyć ofertę i ułatwić przeprowadzkę do Warszawy, zapewniając przy tym idealne warunki do mieszkania. Dzięki obecności w stolicy wielu międzynarodowych firm, do czego przyczynił się między innymi Brexit, powstały tysiące nowych miejsc pracy dla młodych specjalistów. Z uwagi na najwyższy w historii Polski odsetek absolwentów lokalnych szkół wyższych, relokację miasta start-upów z Berlina, rozwój kultury hipsterskiej na Pradze i przystępne koszty życia, Warszawa będzie nadal zyskiwała na atrakcyjności, a towarzyszyć temu będzie rosnący popyt na w pełni wyposażone mieszkania” – mówi Yoni Karako, Co-Founder i C.E.O. Vonder.
Autor:
Cushman & Wakefield
Last Updated on 26 lutego, 2021 by Łukasz