Rozmowy o przyszłości europejskiego transportu lotniczego
Bieżąca sytuacja w sektorze lotniczym, zwłaszcza w kontekście portów lotniczych i realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego, była tematem rozmowy przedstawicieli polskiego sektora lotniczego z dyrektorem generalnym regionu europejskiego Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych Olivierem Jankovecem. W dyskusji uczestniczył również wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek.
W spotkaniu wzięli udział także, między innymi, prezes zarządu spółki Polskie Porty Lotnicze S.A. Andrzej Ilków, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Julian Rotter, prezes zarządu CPK Sp. z o.o. Filip Czernicki, p.o. prezesa zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT S.A. Tomasz Ludwicki oraz Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak.
Po przyjęciu europejskiego prawa o klimacie w 2021 roku, europejski sektor lotniskowy zobowiązał się do osiągnięcia zerowych emisji dwutlenku węgla do 2050 roku w zakresie operacji lotniskowych, które pozostają pod ich pełną kontrolą. Podczas dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju rynku lotniczego, wiceminister Maciej Lasek podkreślił wyzwania zidentyfikowane w tej dziedzinie. Zaznaczył również, że w 2024 roku Lotnisko Chopina w Warszawie dołączyło do programu Airport Carbon Accreditation, rozwijanego przez Międzynarodową Radę Portów Lotniczych.
– To ważny krok w kierunku osiągnięcia neutralności węglowej przez polskie porty lotnicze – zaznaczył wiceminister.
Wiceminister M. Lasek dodał, że trwające przewodnictwo Polski w Radzie UE jest doskonałą okazją do zaprezentowania, jak inwestycje w sektor lotniczy mogą napędzać konkurencyjność gospodarki Unii Europejskiej. Wskazał, że polskie inwestycje, takie jak nowe lotnisko CPK operujące jako multimodalny węzeł transportowy, zintegrują transport lotniczy, kolejowy i drogowy w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
– Lotnisko CPK, które zostanie otwarte w Baranowie, będzie pierwszym w regionie lotniskiem o zerowej emisji netto, wyznaczając nowy standard ekologicznych lotnisk na świecie. Planujemy tam również infrastrukturę dla zrównoważonych paliw lotniczych (SAF) oraz rezerwę terenową pod produkcję i magazynowanie przyszłościowych paliw – powiedział wiceminister infrastruktury Maciej Lasek.
Airport Council International jest stowarzyszeniem zrzeszającym wszystkie największe porty lotnicze na świecie w 55 krajach, które obsługują ponad 90% komercyjnego ruchu lotniczego w Europie.
Przeczytaj także: Jest decyzja lokalizacyjna dla CPK!
Źródło: www.gov.pl/web/infrastruktura
Last Updated on 22 stycznia, 2025 by Krzysztof Kotlarski