<strong>Zarządzanie parkingiem – wygoda czy konieczność?</strong>

Zarządzanie parkingiem – wygoda czy konieczność?

Według Eurostatu w Polsce na 1000 mieszkańców w 2020 roku przypadały aż 664 samochody osobowe. Był to trzeci najwyższy wskaźnik w Unii Europejskiej. W ciągu 20 lat między rokiem 2000 a 2020 w naszym kraju liczba samochodów osobowych na 1000 mieszkańców zwiększyła się aż o 403 (z 261 do 664) i był to największy wzrost w całej Unii Europejskiej. Infrastruktura drogowa, w tym pojemność parkingów w centrach miast, nie zmieniła się natomiast znacząco w ciągu ostatnich dwóch dekad. Według raportu „Parkingi a transport zbiorowy w miastach”, który opracowany został przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR i Polską Organizację Branży Parkingowej poszukiwanie miejsca parkingowego odpowiada za około 25% ruchu pojazdów w mieście. Dlatego też w centrach dużych i mniejszych miast w ostatnich latach wprowadzone zostały strefy płatnego parkowania. Przed problemem stanęli właściciele i zarządcy galerii handlowych, sklepów czy parkingów osiedlowych, które zaczęły być masowo wykorzystywane jako darmowe miejsca postoju. Część z nich wprowadziła szlabany i systemy parkingowe, ograniczając dostęp tylko dla pojazdów uprawnionych. Pozostali jednak nie mają takiej możliwości z uwagi na otwarty teren, wiele wjazdów czy charakter miejsca.

W ostatnich latach na rynku pojawiły się firmy oferujące zarządzanie parkingami w sposób otwarty. Na parkingu wprowadzany jest regulamin korzystania, tablice informacyjne, montowany jest parkomat. Dzięki pobraniu biletu bądź wpisaniu numeru rejestracyjnego auta klienci mają możliwość darmowego parkowania pod centrum handlowym, sklepem bądź punktem usługowym przez godzinę, półtorej lub dłuższy czas, który ustalony został przez właściciela terenu. To wystarczy aby zrobić zakupy, a jednocześnie dzięki dużej rotacji samochodów pozwala zapewnić każdemu klientowi miejsce parkingowe. Firmy zajmujące się obsługą parkingów przeprowadzają również szczegółowe analizy zdarzeń oraz prowadzą pełen serwis zamontowanych urządzeń. Rozwiązanie takie staje się coraz popularniejsze, a większość klientów docenia możliwość łatwego zaparkowania.

Wygoda i bezpieczeństwo dla klienta

Badanie in-Store Media „Shopper Barometr Polska 2022” pokazuje, że ponad połowa Polaków przeznacza na zakupy godzinę lub dwie w skali tygodnia. Najwięcej osób robi zakupy raz w tygodniu, zaopatrując się również w produkty na zapas. Godzina-półtorej darmowego parkowania, które proponują firmy zajmujące się obsługą parkingów w zupełności wystarcza do tego, aby każdy z klientów mógł wygodnie zrobić zakupy. Okazuje się, że model proponowany przez sklepy, markety i dyskonty sprawdza się i zaspokaja aktualne potrzeby klientów, którzy pomimo coraz większej popularności zakupów online nie rezygnują z cotygodniowych wizyt w sklepach stacjonarnych.

Firmy i placówki handlowe korzystając z usług zarządzania parkingiem mogą skupić się na swojej podstawowej działalności. Po wjeździe na parking klient zajmuje wolne miejsce parkingowe i udaje się do parkomatu. W większości przypadków może pobrać bilet pozwalający na darmowe parkowanie przez określony czas. Po tym czasie pozostawienie samochodu na prywatnym parkingu jest płatne (szczegóły są zawsze opisane w regulaminie). Alternatywą jest skorzystanie z aplikacji, dzięki której po zaparkowaniu auta i potwierdzeniu tego faktu, można od razu udać się na zakupy. Pozwala to na najbardziej optymalne wykorzystanie powierzchni parkingowej, niwelując problemy, z którymi borykają się klienci w miejscach gdzie parkingi pozostawione są bez żadnego nadzoru.

Teraźniejszość i przyszłość

W ostatnich latach właściciele parkingów – galerie handlowe, administracje osiedli, firmy oraz instytucje coraz częściej korzystają z naszej oferty. Zarządzanie parkingami odbywa się za pomocą parkomatów zasilanych energią solarną, co powoduje łatwość wprowadzenia rozwiązania praktycznie na każdym parkingu. Rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność, co potwierdzają zarówno nasi klienci – właściciele parkingów, jak i kierowcy, którzy nie mają problemów z parkowaniem na zarządzanych przez nas obiektach. – mówi Tomasz Myszkowski, prezes zarządu firmy ATPark sp. z o.o. 

W przyszłości dzięki rozwojowi technologii pojawią się zapewne zupełnie nowe, inteligentne rozwiązania, dzięki którym parkowanie stanie się procesem bezobsługowym. Można wyobrazić sobie również model, w którym centra miast staną się domeną komunikacji publicznej – również w sensie publicznych pojazdów wynajmowanych doraźnie. Na razie jednak zarządzanie powierzchnią parkingową w sposób otwarty wydaje się najoptymalniejszym sposobem udostępniania miejsc postojowych.

Last Updated on 9 lutego, 2023 by Valeriia Honcharuk

TAGS