Zrównoważone biura XXI wieku

Biuro, które pamiętasz, zniknęło. Wyobraź sobie zamiast tego miejsce pozostające w harmonii z nowymi sposobami pracy. Niezwykła przestrzeń o bogatej kolorystyce i fakturze. Wciągający krajobraz, w którym sztuczna inteligencja i wirtualna rzeczywistość łączą się, aby pomóc Ci rozwiązać złożone problemy. Miejsce, w którym przenosisz się do intuicyjnych przestrzeni roboczych, połączonych sal konferencyjnych, wygodnych pokoi. Każdego dnia wymagania są inne i budzisz się podekscytowany, by im sprostać. Tak, to biuro XXI wieku. Ale czy rzeczywiście w takim pracujesz? A może chciałbyś dowiedzieć się, jak można zmienić przestrzeń pracy, aby sprostała przyszłym oczekiwaniom i kierunkom rozwoju?

Kilka konkretów: 90% naszego czasu spędzamy w budynkach. Z tego aż 36% spędzamy pracując w budynkach biurowych. Słaby stan zdrowia oraz niskie poczucie komfortu pracowników, negatywnie wpływają na osiągane przez nich indywidualne wyniki oraz produktywność organizacji. W niewielu analizach podkreśla się, że około 90% kosztów operacyjnych firm związanych jest z ludźmi, a pozostałe 10% to koszty wynajmu oraz energii, co sprawia, że nawet niewielkie polepszenie w obszarze zdrowia i komfortu pracowników może mieć bezpośrednie przełożenie na wynik finansowy firmy. Na przykład zapewnienie pracownikom dostępu do światła dziennego podnosi ich produktywność nawet o 18%, a lepszy system wentylacyjny o 11%[1].

Dlatego przestrzeń, w której przebywamy i pracujemy, powinna inspirować, pobudzać kreatywność, ułatwiać nawiązywanie kontaktów oraz wymianę informacji. Zmiany klimatu, a także zmiany pokoleniowe na rynku pracy oraz rosnąca świadomość w obszarze tzw. work-life balance, wymuszają na pracodawcach konieczność wzięcia pod uwagę stanu środowiska i oczekiwań pracowników. Dobrze zaprojektowane biuro współpracuje ze swoimi użytkownikami. Zapewnia im komfort, pozytywnie wpływa na kreatywność, może wręcz poprawić zdrowie. Wszystko to podnosi kreatywność i produktywność pracowników oraz wzmacnia ich lojalność wobec pracodawcy. Wprowadzenie przyjaznych rozwiązań nie musi być wcale drogie i trudne. Jako przykład niech posłuży wstawienie do pomieszczenia większej liczby roślin, zmiana rozstawienia biurek czy zamiana automatu z batonikami na taki, który serwuje zdrowe przekąski. Warto jednak wziąć pod uwagę, jakie rośliny najlepiej oczyszczają powietrze, w jakich odległościach od okna i od siebie wzajemnie ustawić biurka i w jaki sposób możemy nakłonić pracowników do zmiany nawyków żywieniowych.

W każdego rodzaju biurze, niezależnie od tego, czy jest zlokalizowane w nowoczesnym, zrównoważonym biurowcu, dysponującym zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami, czy w starszym budynku, który oferuje skromniejsze zaplecze techniczne, można podjąć szereg działań, zapewniających jednocześnie dbałość o środowisko naturalne i o użytkowników biura. Kluczowym aspektem tego zagadnienia jest przekonanie pracowników biura do wdrażania pewnych ekologicznych zachowań. Bo tak naprawdę w przeciętnym polskim biurze na co dzień mamy do czynienia z marnotrawstwem zasobów (woda, energia) czy z nadmierną produkcją odpadów. Kumulacja poprawy tych obszarów w skali całego kraju może dać duże pozytywne zmiany.

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC wraz z grupą ekspertów opracowało interaktywny przewodnik po zdrowym, zielonym biurze zdrowebiuro.plgbc.org.pl, który zawiera odpowiedzi na powyższe i wiele innych istotnych pytań, a także ułatwi znalezienie rozwiązań w różnych obszarach funkcjonowania biura. Zebrane materiały zostały podzielone na dziesięć kategorii ważnych dla zrównoważonego biura. Każda kategoria dzieli się na kilka kart, w których znajdują się wskazówki, przykłady rozwiązań, ich zalety i wady.

  • Jakość powietrza w biurze
  • Akustyka
  • Światło dzienne i oświetlenie
  • Komfort termiczny
  • Układ biura i active design
  • Pozytywne przestrzenie, czyli pro-mental design
  • Natura w biurze i na zewnątrz
  • Udogodnienia w budynku
  • Użytkownik biura
  • Zarządzanie budynkiem

Niezależnie od powyższego podziału, poszczególne zagadnienia zostały przyporządkowane do zastosowania w budynkach nowych lub/i istniejących, a także opisane przez kilka tagów, jak na przykład #zdrowie czy #produktywność. 

Interaktywny przewodnik zdrowebiuro.plgbc.org.plbędzie pomocny dla wszystkich, którzy chcą podjąć działania, aby ich biuro było zrównoważone.

Zmiana jest często procesem, który sprawia, że wychodzimy poza własną strefę komfortu. Ale to właśnie dzięki temu się rozwijamy. Stworzenie zrównoważonego biura XXI wieku dla niektórych może być takim właśnie procesem, dla innych zaledwie ‘dopieszczaniem’ istniejących już rozwiązań, jednakże jedno jest pewne: ta zmiana jest w zasięgu każdego z nas.

Alicja Kuczera
Dyrektor Zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Premiera strony internetowej ZDROWE ZIELONE BIURO oraz Przewodnika, omawiającego zawartość witryny odbyła się 3 października 2019 roku podczas 9. PLGBC Green Building Symposium w Warszawie. Materiały to efekt pracy grupy roboczej, składającej się z przedstawicieli firm członkowskich PLGBC.

Last Updated on 28 października, 2020 by Łukasz

Udostępnij
KATEGORIA