Warszawski rynek nieruchomości w erze zrównoważonego projektowania i technologii

Warszawski rynek nieruchomości w erze zrównoważonego projektowania i technologii

Komentarz ekspercki Dawida Forysiaka – inwestora i trendwatchera rynku nieruchomości | CEO Moovin Interiors, NUX Apartments & DFK Investments

Specyfika warszawskiego rynku nieruchomości

Obecny rozwój rynku nieruchomości w Warszawie odzwierciedla dynamiczną ekspansję miasta oraz stale rosnące dochody jego mieszkańców. Pod koniec 2022 r. w Polce mieliśmy przeszło 150 tys. osób zaliczanych do grupy HNWI (ang. high net worth individuals), których majątek netto wynosi minimum 1 mln $. Wg. World’s Wealthiest Cities Report 2023 co dziesiąty (15,1 tys. osób) milioner zameldowany jest w Warszawie.

To miasto, w którym najszybciej w Polsce przybywa osób zamożnych. Wielu z nich chce, by ich dom stanowił wizytówkę ich sukcesu. Dlatego kierują oni swoje pieniądze na rynek nieruchomości premium, a fakt ten przyciąga z kolei uwagę inwestorów, również zagranicznych.

Ostatnie zawirowania gospodarcze, szczególnie te związane z wojną w Ukrainie, skutkowały wzmożonym zainteresowaniem na całym rynku wynajmu, w tym również w segmencie nieruchomości prestiżowych. To jednak tylko jeden z elementów dłuższego okresu niepewności, obejmującego nie tylko konflikt za wschodnią granicą, ale także dwa lata pandemicznych obostrzeń, politykę mieszkaniową rządu oraz rosnące zapotrzebowanie na nieruchomości, wynoszące w tym momencie zdaniem ekspertów nawet 2 mln mieszkań. Wysoka inflacja również motywuje coraz więcej osób do aktywnego inwestowania środków. Nic dziwnego, że decydują się inwestować w nieruchomości – ze względu na stabilność zapotrzebowania na mieszkania, nieruchomości jawią się jako gwarancja zysku.

Wszystko to skłania wielu naszych klientów do poszukiwania rozwiązań trwałych, stabilnych i długowiecznych, które doskonale wpisują się w naszą filozofię projektowania wnętrz. Korzystamy z ponadczasowych, szlachetnych materiałów . Właśnie tego szukają nasi odbiorcy. Przez 8 lat naszej działalności wykończyliśmy już 24 300 m2. To równowartość 486-694 najczęściej sprzedawanych w Polsce mieszkań o powierzchni 35-50 m2, wg. raportu Metrohouse i Credipass.

Przyszłość już nadeszła

Branża nieruchomości niesie za sobą wiele ciekawych trendów. Coraz większe znaczenie będą odgrywać rozwiązania zrównoważone i ekologiczne. Klienci coraz bardziej doceniają bowiem odpowiedzialność za środowisko naturalne. Dlatego projektowanie przyjazne dla natury będzie kluczowe. Stąd, projektując w Moovin, uwzględniamy efektywność energetyczną, stawiamy na naturalne materiały, jak drewno czy kamień, oraz recykling. Chcemy, aby nasze projekty były odpowiedzialne i przyjazne dla planety.

Kolejnym ważnym trendem jest integracja technologii inteligentnych w projektach wnętrz. Stale śledzimy nowości technologiczne i innowacje, aby wprowadzać je w naszych projektach. Inteligentne systemy oświetleniowe, sterowanie za pomocą głosu czy automatyzacja domów to tylko niektóre z rozwiązań, które będziemy coraz częściej wdrażać, aby zapewnić klientom maksymalny komfort i funkcjonalność.

Podsumowując, przyszłość branży wykończeniowej nieruchomości premium w Warszawie wydaje się obiecująca. Dynamiczny rozwój miasta, wzrost liczby zamożnych mieszkańców oraz zmieniające się trendy konsumenckie wpłyną na nowe oczekiwania klientów. Naszym celem jest pozostać liderem, jeśli chodzi o projektowanie wnętrz premium w Warszawie. Znając zróżnicowane profile naszych klientów, możemy dostosować naszą ofertę, aby spełnić ich oczekiwania, zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Czym w branży projektowania wnętrz jest standard Concierge?

Model Concierge to forma współpracy, która wyróżnia Moovin Interiors na rynku. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim rozwiązywanie z wyprzedzeniem wszystkich, nawet najmniejszych problemów klientów. Większość studiów architektury wnetrz skupia się na projektowaniu pięknych wnętrz. Dla nas priorytetem jest przede wszystkim perfekcyjna realizacja. W codziennej pracy mocno stąpamy po ziemi, krok po kroku realizując kolejne etapy projektów – od dogłębnego zrozumienia potrzeb klientów, tworzenia koncepcji i technicznego projektu, przez zarządzanie zakupami, logistyką i ekipą remontową. Klient oddaje w nasze ręce cały proces, a my ponosimy przed nim pełną odpowiedzialnością, włącznie z realizacją budżetu, harmonogramem i jakością wykonania. W ten sposób nie musi martwić się o nieprzewidziane koszty, wydłużające czas formalności czy opóźnienia. Nie musi martwić się o nic.

Kluczem jest tu nasz najważniejszy wyróżnik na rynku – mieszkania pokazowe. To w nich klienci mogą dotknąć, zobaczyć i doświadczyć tego, co im oferujemy. Stanowią one fizyczny dowód naszej wiedzy i stylu. Są o tyle istotne, że model Concierge zakłada możliwość weryfikacji wszystkich elementów przed faktycznym rozpoczęciem prac. To unikalna okazja, by poznać stosowane przez nas materiały, możliwy układ przestrzeni i design. Mieszkania pokazowe to też dla naszych klientów swojego rodzaju symulacja przyszłego stylu życia. Pozwalają im podjąć decyzję z pełną pewnością i zaufaniem, które jest kluczowe w tej branży. 

Model Concierge krok po kroku

Początkiem prac jest podpisanie umowy, by zapewnić jasne ramy współpracy. Następnie przeprowadzamy wywiad z klientem, aby zrozumieć jego oczekiwania. Wspólnie omawiamy budżet inwestycji, aby dopasować projekt do jego możliwości. Później przygotowujemy 2-3 propozycje układu lokalu i wspólnie z klientem wybieramy najlepszą.

Kolejnym krokiem jest tworzenie projektu architektonicznego, gdzie zbieramy inspiracje i przygotowujemy moodboard. Po jego akceptacji, powstaje ostateczny projekt mieszkania, wraz z fotorealistycznymi wizualizacjami i szacunkowym kosztorysem. Przez cały ten etap, klient jedynie akceptuje z nami poszczególne rozwiązania – całym przygotowaniem zajmujemy się my.

Po zaakceptowaniu projektu, przygotowujemy dokładną dokumentację techniczną oraz finalny kosztorys. Później kupujemy materiały i przydzielamy dostawców oraz ekipę remontową dla danego projektu. Na etapie prac budowlanych i stolarskich dbamy o dosłownie każdy szczegół, przeprowadzając remont od A do Z. Następnie przechodzimy do prac końcowych. Instalujemy oświetlenie, montujemy detale i dekoracje, dokładnie wykańczamy mieszkanie, meblujemy i wyposażamy je. Po zakończeniu prac, przeprowadzamy gruntowne sprzątanie, a następnie wydajemy lokal i klucze klientowi. Dajemy przy tym 2-letnią obsługą gwarancyjną, co zapewnia klientowi pełne wsparcie również po zakończeniu remontu.

Tak zaplanowany proces oszczędza mnóstwo czasu i nerwów naszych klientów, dzięki czemu mogą się oni skupić się na swoich priorytetach.

Kto najczęściej korzysta z usług Moovin Interiors?

Współpracujemy z różnorodnymi klientami o różnych profilach i potrzebach. Wśród nich znajdują się zarówno klienci indywidualni, którzy marzą o zapierającym dech w piersiach mieszkaniu, jak i wymagający inwestorzy nieruchomości premium, poszukujący najwyższej jakości usług.

Osoby szukające mieszkania dla siebie, w modelu Concierge znajdują odpowiedź na swoje pragnienia. Ważne jest dla nich dopracowanie każdego detalu, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Chcą aby przestrzeń była unikalna, dostosowana do ich stylu życia, tworząc w ten sposób harmonijną całość. Realizowaliśmy już dla nich projekty w wielu stylach wnętrzarskich. Wszystkie z nich można sprawdzić w naszym portfolio.      

Dla inwestorów, kluczowe jest precyzyjne wykonanie zaplanowanego harmonogramu i budżetu. Ma to znaczenie zarówno w przypadku inwesytcji krótko-, jak i długoterminowych. Zapewniamy im to, a dodatkowym autem jest dla nich nasz know-how. Wykańczamy ich nieruchomości tak, aby szybko znaleźli kupca lub wynajmującego. Świetnie sprawdza się to w takim mieście jak Warszawa, gdzie brakuje jakościowo wykończonych mieszkań na wynajem np. dla wyższej kadry managerskiej, w tym obcokrajowców. Połączenie specyfiki rynku z naszym wykonaniem sprawia, że współpracujący z nami inwestorzy bardzo szybko znajdują najemców.

Niezależnie od zróżnicowanych potrzeb i motywacji, klienci cenią nasze indywidualne podejście oraz współpracę z interdyscyplinarnym zespołem. W proces projektowania i realizacji zaangażowani są bowiem:

  1. Doradca Klienta,
  2. Kierownik Projektu,
  3. Architekt Koncepcyjny,
  4. Wizualizator,
  5. Architekt ds. Dokumentacji Wykonawczej,
  6. Specjalista ds. Zakupów
  7. Koordynator ds. Zabudów Stolarskich

Tak obszerny zespół pozwala nie tylko w pełni panować nad każdym aspektem projektu, ale jest też gwarancją, że wszystkie potrzeby klientów zostaną zaspokojone. W końcu proces wykończenia to dziedzina interdyscyplinarna, wymagająca szerokiej wiedzy i umiejętności z wielu dziedzin. Klienci wybierają nas również dlatego, że posiadamy cały niezbędny know-how zgromadzony w jednym zespole. Przyśpiesza to proces realizacji i ogranicza wszelkie ryzyka, związane z uczestnictwem zewnętrznych wykonawców w projekcie.


Moovin Interiors to wyjątkowe studio projektowania i realizacji wnętrz. Jako pierwsi i jedyni w Warszawie świadczymy usługi w najwyższym standardzie Concierge. Dla nas cel jest bardzo prosty: spełniamy marzenia klientów, nie zmuszając ich do poświęcania co najmniej pół roku na zajmowanie się remontem.

Last Updated on 10 sierpnia, 2023 by Anastazja Lach

KATEGORIA