Po pierwsze cyberbezpieczeństwo

Po pierwsze cyberbezpieczeństwo

Komentarz ekspercki Tomasza Chomickiego, Dyrektora ds. rozwoju biznesu w Samsung Electronics Polska

Samsung kojarzy się nam z najnowszymi technologiami, smartfonami i tabletami. Jednak globalny lider cyfrowego świata realizuje znacznie więcej działań i projektów, szczególnie w obszarze cyberbezpieczeństwa. Samsung od lat podejmuje liczne działania mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa cyfrowego. Firma nie tylko rozwija swoje technologie w tym zakresie, ale również angażuje się w inicjatywy edukacyjne i współpracuje z instytucjami rządowymi.

Kluczową rolę w zakresie cyberbezpieczeństwa w wachlarzu rozwiązań firmy odgrywa Samsung Knox – wbudowana platforma bezpieczeństwa, która chroni urządzenia mobilne od poziomu systemu chipowego po chmurę. Samsung Knox zapewnia izolowane środowisko bezpieczeństwa dla przechowywania poufnych informacji, a także zapewnia ochronę przed atakami i nieautoryzowanym dostępem. Dzięki długotrwałemu podejściu do wzmacniania bezpieczeństwa, Samsung stał się zaufanym partnerem wielu instytucji publicznych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Firma od ponad 10 lat tworzy Knox, która zabezpiecza ponad miliard urządzeń mobilnych na całym świecie, a jego skuteczność potwierdzają liczne certyfikaty bezpieczeństwa przyznane w różnych krajach przez instytucje rządowe i analityczne. Od 2022 wybrane urządzenia mobilne Galaxy chronione przy pomocy Samsung Knox posiadają także certyfikat ochrony kryptograficznej wydany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W dalszej ewolucji platformy Samsung Knox, firma wprowadziła Samsung Knox Matrix. Jest to koncepcja oparta na technologii blockchain, która zapewnia jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa. Matrix umożliwia urządzeniom wzajemne monitorowanie i udostępnianie danych uwierzytelniających, co zwiększa bezpieczeństwo użytkownika w ramach inteligentnego domu. To rozwiązanie zapewnia również ujednolicony zestaw zabezpieczeń dla różnych urządzeń Samsung, eliminując ewentualne luki w zabezpieczeniach. Wielu użytkowników na całym świecie posiada już szereg połączonych urządzeń, od urządzeń mobilnych i telewizorów po lodówki i odkurzacze automatyczne. Obecność ponad 14 miliardów połączonych urządzeń na rynku pokazuje ogrom tego krajobrazu, który nie wykazuje oznak kurczenia się.

Samsung zdaje sobie sprawę, że pomimo korzyści, zwiększona łączność może prowadzić do większej liczby incydentów podatności cyberbezpieczeństwa. Tradycyjna infrastruktura bezpieczeństwa, która chroni pojedyncze urządzenia, nie będzie w stanie nadążyć, ponieważ jedno zainfekowane urządzenie może mieć wpływ na inne w tym samym ekosystemie. Knox Matrix sprosta temu wyzwaniu dzięki rewolucyjnej koncepcji, która toruje drogę dla bezpieczeństwa wielu urządzeń dla telefonów komórkowych, telewizorów, urządzeń domowych i nie tylko.

Samsung nie tylko skupia się na rozwoju technologii, ale także na edukacji i budowaniu świadomości cyberbezpieczeństwa. Firma prowadzi szkolenia dotyczące cyberhigieny oraz współpracuje z rządem Polski w ramach Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie. Dzięki tej współpracy Samsung przeprowadza działania mające na celu podnoszenie kompetencji w zakresie świadomości zagrożeń, metod ataków i umiejętności przeciwdziałania zagrożeniom w systemach teleinformatycznych. Firma udostępnia materiały szkoleniowe, organizuje wydarzenia edukacyjne oraz prowadzi kampanie uświadamiające, które promują  najlepsze praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Jednym z obszarów, w którym Samsung podejmuje wysiłki, jest zastępowanie tradycyjnych podpisów elektronicznych w procesach biznesowych. Wspólnie z firmą Certum i Xtension, Samsung współpracuje nad projektem mającym na celu wprowadzenia rozwiązania, które rejestrują biometryczne cechy podpisu. Dzięki temu, dokumenty cyfrowe podpisane za pomocą tej metody na urządzeniach Samsung będą akceptowane na równi z dokumentami papierowymi, spełniającymi wymogi prawne. Ta innowacyjna technologia umożliwia pełną digitalizację procesów, eliminując potrzebę tworzenia dokumentacji papierowej.

Działania Samsunga w zakresie cyberbezpieczeństwa odzwierciedlają zaangażowanie firmy w ochronę danych i zapewnienie bezpiecznego środowiska dla użytkowników. Innowacyjne rozwiązania technologiczne, takie jak podpisywanie dokumentów cyfrowych i platforma Samsung Knox, stanowią istotny wkład w rozwój bezpiecznej cyfrowej przestrzeni. W połączeniu z edukacją i współpracą z instytucjami, Samsung aktywnie przyczynia się do budowania świadomości cyberbezpieczeństwa i wspierania bezpiecznego korzystania z technologii.

Last Updated on 20 czerwca, 2023 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS