Apator Metrix dostarczy milion gazomierzy klasy smart z systemem operacyjnym Phoenix- RTOS w jednym z największych wdrożeń inteligentnego opomiarowania w Europie

Apator Metrix dostarczy milion gazomierzy klasy smart z systemem operacyjnym Phoenix- RTOS w jednym z największych wdrożeń inteligentnego opomiarowania w Europie

Apator Metrix z Grupy Apator, wiodący europejski producent gazomierzy, dostarczy milion gazomierzy iSMART2 w ramach przetargu związanego z masowym wdrożeniem inteligentnych liczników w Belgii. Urządzenia bazują na Phoenix-RTOS, otwartym systemie operacyjnym czasu rzeczywistego przeznaczonym do urządzeń brzegowych Internetu Rzeczy (ang. Edge-IoT). System został opracowany od podstaw przez Phoenix Systems – spółkę z Grupy Atende, oferującą portfolio innowacyjnych rozwiązań programistycznych w zakresie inteligentnych sieci energetycznych (ang. Smart Grid).

Przetarg został zorganizowany przez belgijski koncern energetyczny Fluvius System Operator cv, reprezentujący belgijskich operatorów sieci energii elektrycznej, gazu i wody ORES, RESA i Sibelga. W ramach przetargu wybrano ofertę Landis+Gyr na dostawę kompleksowego rozwiązania typu „Dane Jako Usługa” (ang. DaaS, Data-as-a-Service), składającego się z centralnego systemu nadrzędnego oraz inteligentnych liczników energii elektrycznej i gazu. Apator Metrix, jako partner Landis+Gyr, odpowiedzialny będzie za dostarczenie inteligentnych gazomierzy iSMART2. Phoenix-RTOS stanowi bazę dla oprogramowania tych urządzeń. Oprogramowanie gazomierza rozwijane jest od wielu lat we współpracy Apator Metrix i Phoenix Systems. Łączna wartość gazomierzy iSMART2 dostarczonych przez Apator Metrix wyniesie ok. 65 mln euro (tj. ok. 300 mln zł według średniego kursu NBP z dn. 27.07.2021 r.). Szacowany przychód Phoenix Systems z tytułu realizacji umowy wyniesie ok. 9 mln zł. Wdrożenie przewidziane jest na lata 2023-2031.

Projekt ten stanowi największe obecnie realizowane w Europie wdrożenie kompleksowego rozwiązania multi-energetycznego. Cieszę się, że możemy być jego częścią. Apator Metrix jest uznanym dostawcą nowoczesnych technologii pomiarowych na rozwiniętych rynkach Europy Zachodniej. Oprócz rynku belgijskiego, nasze gazomierze klasy smart od lat pracują w sieci gazowej w Holandii i Wielkiej Brytanii. Gazomierze inteligentne to nie tylko urządzenia do pomiaru, to nowoczesne mikrokomputery podłączone do sieci. Dzięki szerokiej współpracy z partnerami technologicznymi urządzenia te zostały zaprojektowane w sposób zapewniający precyzyjną i bezpieczną pracę. Wysoka automatyzacja i robotyzacja produkcji urządzeń zapewniają naszym klientom nie tylko wysoką jakość produktów, ale też pewność dostaw” – powiedział Karol Kozłowski, Dyrektor Rozwoju Biznesu Apator Metrix.

iSMART2 to nowa generacja inteligentnych gazomierzy, zaprojektowana przez polskich inżynierów i produkowana w tczewskim zakładzie Apator Metrix. Łączy w sobie liczydło elektroniczne nowej generacji wraz z niezawodnym gazomierzem miechowym, którego konstrukcja oparta jest na ponad 70-letnim doświadczeniu Grupy Apator w projektowaniu i produkcji rozwiązań pomiarowych dla sieci gazowych. Liczydło enkoduje obroty gazomierza mechanicznego za pomocą opatentowanego rozwiązania opartego na półprzewodnikowych czujnikach ultraniskiej mocy. Zastosowanie podwójnych czujników pozwala na dokładne wykrycie i pomiar przepływu gazu, jego fluktuacje oraz przepływ wsteczny. Produkt posiada szerokie funkcjonalności, m.in. zdalną, szyfrowaną komunikację dwukierunkową, zintegrowany zawór odcinający gaz, graficzny interfejs użytkownika i możliwość łatwej aktualizacji oprogramowania. Zastosowanie otwartego systemu operacyjnego czasu rzeczywistego Phoenix-RTOS zapewnia możliwość dalszej rozbudowy funkcjonalności urządzenia, jego elastyczność oraz bezpieczeństwo.

System operacyjny Phoenix-RTOS od początku projektowany był z myślą o modularnych i skalowalnych rozwiązaniach oraz uproszczeniu wdrażania rozwiązań Edge-IoT, dlatego stanowi idealną bazę dla oprogramowania gazomierza iSMART2. W ramach projektu zostanie także wdrożone oprogramowanie pomiarowe gazomierza działające na Phoenix-RTOS (m.in. aplikacja pomiarowa i stos komunikacyjny). Ogromnie cieszy mnie fakt, że połączenie know-how Apator Metrix i Phoenix Systems przyniosło pierwszy kontrakt o tak dużej skali w sektorze Inteligentnego Opomiarowania Gazu. Stanowi to potwierdzenie, że polskie technologie dla sektora IoT, w tym nowoczesnej energetyki, mają globalny potencjał. Projekt jest przykładem współpracy strategicznej Grupy Apator i Grupy Atende, która powinna mieć także szczególne znaczenie dla planowanych obecnie wdrożeń inteligentnych liczników na rynku polskim” – mówi Kaja Swat, Wiceprezes Zarządu Phoenix Systems.


Autor:

Apator Metrix

Phoenix Systems

Last Updated on 1 listopada, 2021 by Redakcja

Udostępnij
KATEGORIA