Cyberbezpieczeństwo w czasach pandemii

Covid-19 uświadomił wszystkim, że świat już nigdy nie będzie taki sam. Organizacje zmieniły model swojego działania, a digitalizacja poszczególnych procesów biznesowych w firmach znacznie przyspieszyła. Razem z tą błyskawiczną transformacją, swoją aktywność zintensyfikowali także cyberprzestępcy. Każdego dnia media informują o kolejnych wyciekach danych. Ten trend potwierdza CERT Orange Polska – w I kwartale 2020 r. odnotowaliśmy o 30% więcej ataków DDoS niż rok wcześniej w tym samym okresie, a  w kwietniu był to wzrost 300% (!). To pokazuje, że cyberprzestępcy nie próżnują w czasie, gdy przedsiębiorstwa przestawiły się na zdalną realizację swoich działań. Skuteczny atak na infrastrukturę sieci korporacyjnej firmy może spowodować jej niedostępność i  zablokować możliwość realizacji pracy online setkom pracowników łączących się z jej zasobami.

W wielu przypadkach nie doszłoby do ataków, gdyby firmy wdrożyły proces ciągłego badania podatności zarówno aplikacji i systemów wewnętrznych, jak i tych udostępnianych w Internecie.  Orange Polska i Integrated Solutions w swojej ofercie mają profesjonalne usługi przeprowadzania audytów bezpieczeństwa procesów i procedur, a także pentestów i cyklicznych skanów bezpieczeństwa pozwalających na minimalizację luk bezpieczeństwa.

Większego znaczenia nabiera też monitorowanie aktywności na urządzeniach firmowych, wykorzystywanych przez pracowników do pracy zdalnej. Coraz więcej firm sięga po rozwiązania pozwalające na taką weryfikację. W tym zakresie także oferujemy sprawdzone na rynku rozwiązania. 

W sieci Orange Polska doskonale sprawdza się także CyberTarcza chroniąca użytkowników indywidualnych i mniejsze firmy. Dla większych instytucji udostępniamy usługę CyberWatch. Obydwa rozwiązania blokują dostęp do potwierdzonych stron phishingowych i chronią przed atakami malware i ransomware. Usługa aktywnego StopPhishingu informuje natomiast klienta o pojawieniu się strony internetowej podszywającej się pod jego markę i blokuje do niej dostęp.

SOC Orange Polska świadczy usługi cyberbezpieczeństwa dla ponad 500 Klientów, a to tylko niewielka część usług oferowanych przez Orange Polska i Integrated Solutions.


Autor:

Krzysztof Białek, Dyrektor Rozwoju Produktów Cyberbezpieczeństwa, Orange Polska

Last Updated on 18 stycznia, 2021 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA