Dassault Systèmes oraz H. HARTMANN Institute i Institute Rafaël uruchamiają projekt VORTHEx – pierwszego na świecie symulatora 3D do radioterapii

Dassault Systèmes oraz H. HARTMANN Institute i Institute Rafaël uruchamiają projekt VORTHEx – pierwszego na świecie symulatora 3D do radioterapii

  • Projekt bazuje na rzeczywistości wirtualnej i jest ukierunkowany na wspieranie pacjentów leczonych za pomocą radioterapii
  • Immersyjne, wirtualne kopie bliźniacze aparatury medycznej i sali zabiegowej oraz procedur pozwalają pacjentom zapoznać się ze specyfiką radioterapii, aby lepiej przygotować się do zabiegów
  • Projekt opiera się na know-how i technologii 3DEXPERIENCE Lab firmy Dassault Systèmes

Firma Dassault Systèmes, Instytut H. HARTMANN, pierwsze francuskie prywatne centrum radioterapii wchodzące w skład ELSAN, oraz Instytut Rafaël ogłosiły uruchomienie projektu VORTHEx – pierwszej na świecie wirtualnej i w pełni trójwymiarowej sali do radioterapii. Inicjatywa ta wykorzystuje najnowsze technologie do wspierania pacjentów i poprawy ich samopoczucia podczas terapii dzięki możliwości doświadczenia procedur medycznych przed ich faktycznym przeprowadzeniem.

Stworzone w ramach projektu VORTHEx pomieszczenie jest wirtualną kopią bliźniaczą nowej sali zabiegowej znajdującej się w instytucie radioterapii i radiochirurgii H. HARTMANN, mieszczącym się niedaleko francusko-brytyjskiego szpitala w Levallois-Perret we Francji. Na wyposażeniu sali jest m.in. najnowocześniejszy nóż cybernetyczny firmy Accuray. Symulacja 3D pozwala precyzyjnie replikować nie tylko aspekty techniczne procedur medycznych, ale także układ pomieszczenia, ramię noża cybernetycznego, ułożenie pacjenta oraz warunki i etapy zabiegów. Nad wirtualnym doświadczeniem, które można łatwo włączyć do planu leczenia, czuwa towarzyszący pacjentowi członek zespołu medycznego z instytutu H. HARTMANN.

W samej Francji rocznie diagnozuje się ok. 400 tys. nowych przypadków nowotworu, a ponad 60% pacjentów jest kierowanych na radioterapię. Choć w ostatnich latach efektywność i precyzja radioterapii znacznie wzrosły, samo doświadczenie przebywania w sali zabiegowej oraz dyskomfort związany np. z leżeniem na stole operacyjnym mogą mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie pacjentów. Odpowiednie wsparcie jest niezwykle ważne w kontekście walki z chorobą. Dzięki możliwości zapoznania pacjenta z salą zabiegową i procedurami medycznymi projekt VORTHEx pozwala obniżyć poziom stresu i lepiej zrozumieć plan leczenia.

„Wirtualna sala zabiegowa jest niezwykle realistycznym i interesującym uzupełnieniem planu leczenia. Podczas tradycyjnej konsultacji z lekarzem szczegóły procedur mogą umknąć naszej uwadze. Wizualizacja w środowisku wirtualnym pozwala zminimalizować to ryzyko. Obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Świadomość tego, co ma się wydarzyć, eliminuje dyskomfort związany z niepewnością” mówi Christian E., pacjent.

„To naprawdę niezwykłe doświadczenie. Pełen przegląd sytuacji działa uspokajająco przed rozpoczęciem leczenia. Dobrze jest dowiedzieć się, co nas czeka podczas samego zabiegu” mówi Marc N., pacjent.

„Miałem wiele obaw, jednak doświadczenie to pozwoliło mi spojrzeć na leczenie z nieco innej perspektywy i przygotować się mentalnie do radioterapii. Sesja wirtualna nie tylko uzupełnia standardową konsultację lekarską o dodatkowe szczegóły, ale także dostarcza odpowiedzi na pytania, których często boimy się zadać” mówi Alain A., pacjent.

Współpraca instytutów H. HARTMANN i Rafaël ma za zadanie zapewnić holistyczne podejście do kwestii zdrowia dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii oraz spersonalizowanej i skoordynowanej opieki medycznej. W ramach projektu VORTHEx, laboratorium 3DEXPERIENCE Lab firmy Dassault Systèmes dostarczyło technologiczny know-how oraz rozwiązania niezbędne do prowadzenia symulacji. Do wygenerowania scenariusza i jego funkcji wykorzystano aplikacje 3DEXCITE od Dassault Systèmes oraz dane inżynieryjne pochodzące z rzeczywistych procesów. Ciągłość cyfrowa pozwoliła stworzyć precyzyjną wirtualną kopię bliźniaczą noża cybernetycznego i sali zabiegowej. Testy kliniczne mające za zadanie zmierzyć skuteczność i efektywność symulacji zostaną przeprowadzone na platformie Medidata.

„Ciągłość cyfrowa pozwala obecnie wykorzystywać wirtualne kopie bliźniacze sprzętu medycznego w zupełnie nowatorski sposób” mówi Frédéric Vacher, dyrektor 3DEXPERIENCE Lab, Dassault Systèmes. – Skuteczność immersyjnej i precyzyjnej symulacji sali zabiegowej w trójwymiarze zostanie oceniona podczas testów klinicznych na wyselekcjonowanej grupie pacjentów.

Projekt VORTHEx jest dowodem naszego zaangażowania na rzecz pacjentów poprzez integrację nowoczesnych technologii służących poprawie stanu zdrowia oraz zwiększających precyzję i bezpieczeństwo zabiegów – mówi Emile Dinet, dyrektor zarządzający Instytutu H. HARTMANN.


Platforma 3DEXPERIENCE Dassault Systèmes, oprogramowanie do projektowania 3D, rozwiązania 3D Digital Mock Up i PLM: http://www.3ds.com

Last Updated on 30 sierpnia, 2022 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS