Dlaczego bankowość coraz częściej korzysta z chmury?

Dlaczego bankowość coraz częściej korzysta z chmury?

Sektor bankowy zawsze był liderem we wdrażaniu innowacji technologicznych. I tych przyspieszających wprowadzanie nowych produktów i usług, i tych poprawiających interakcję między klientami a biznesem. Implementacja rozwiązań chmurowych do niedawna odbywała się stosunkowo powoli. Proces ten jednak przyspieszyły wiodące światowe instytucje finansowe, takie jak Goldman Sachs i Deutsche Bank, które mogą być dla branży źródłem wiedzy na temat skutecznej transformacji technologicznej w całym sektorze.

Pod koniec 2021 roku firma GFT przeprowadziła badanie sprawdzające, jak sektor finansowy odbiera technologię chmurową i jak jej wdrożenie pomaga w ulepszeniu procedur i poprawie efektywności w zarządzaniu bankiem. W ankiecie wzięli udział przedstawiciele 21 dużych i średnich banków.

Skalowalność

Z badania GFT wynika, że zasadniczo zmienił się sposób, w jaki ludzie korzystają ze swoich finansów i systemów bankowych, zwłaszcza jeśli chodzi o płatności i przelewy. 86% banków zaadoptowało usługi w chmurze właśnie po to, aby wykorzystać ich praktycznie nieograniczoną skalowalność.

W świecie bankowości detalicznej rozwiązania typu „kup teraz, zapłać później”, bankowość otwarta czy systemy płatności zbliżeniowych zrewolucjonizowały sposób korzystania z usług – ułatwiły zarządzanie finansami i zwiększyły jego efektywność. Dojrzali i rozpoznawalni na rynku gracze nie mogli zostać na to obojętni, zwłaszcza w erze tzw. neobanków, które mają mniej systemów legacy, więc łatwiej jest im wdrażać nowe technologie, np. wykorzystujące chmurę i sztuczną inteligencję.

Co istotne, coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania hybrydowe i wielochmurowe. Większość organizacji rozważa dywersyfikację technologii chmury, a 76% banków uważa, że wdrażanie systemów wielochmurowych od głównych dostawców gwarantuje większe bezpieczeństwo, regularne aktualizacje, nowe usługi i innowacje.


Optymalizacja kosztów.

Z badań GFT wynika, że optymalizacja kosztów jest głównym powodem, dla którego banki szukają rozwiązań chmurowych w zakresie utrzymania danych. Aż 81% ankietowanych potwierdza, że stosuje technologię chmury właśnie w celu obniżenia kosztów. Instalowanie i utrzymywanie systemów informatycznych jest dla instytucji finansowych długotrwałe i kosztowne. Gdy korzystają z chmury, to do obowiązków dostawcy należy zadbanie o całą wymaganą infrastrukturę. Zarządzanie sprzętem jest wliczone w cenę, co dodatkowo obniża całkowity koszt wsparcia informatycznego.

Inercja organizacyjna

Badanie GFT wykazało, że 62% bankowców uważa kulturę i inercję organizacyjną za kluczowe wyzwanie dla sektora finansowego. Innowacje technologiczne usprawniają przeprowadzanie operacji, dzięki czemu stają się one szybsze i bezpieczniejsze. Zastosowanie chmury zwiększa wydajność organizacji, ponieważ banki wraz ze wzrostem liczby transakcji zużywają mniej zasobów na rozbudowywanie infrastruktury. Zarządzający bankami doceniają tę możliwość – aż 95% z nich rozumie, że technologia chmury może skrócić czas wprowadzania produktów na rynek.

Nieporozumienia do wyjaśnienia

Nowe technologie, w tym chmura, budzą także wątpliwości. 43% bankowców ankietowanych przez GFT przyznało, że to głównie obawy związane z bezpieczeństwem utrudniają im pełną migrację do chmury. Są one jednak bezpodstawne. Dostawcy usług w chmurze inwestują w bezpieczeństwo swojej infrastruktury, co w rezultacie sprawia, że jest ona prawie zawsze bezpieczniejsza niż ta, która jest własnością klienta. Drugą barierą dla chmury jest tzw. luka w umiejętnościach cyfrowych. Ponad połowa banków twierdzi, że brak pracowników potrafiących obsługiwać chmurę wewnątrz instytucji spowalnia proces jej wdrażania.

– W GFT rozumiemy, że jest to poważny problem – i nie dotyczy tylko branży finansowej, ale praktycznie każdej – dlatego wciąż angażujemy się w projekty edukacyjne w tym zakresie. Na co dzień eksperci GFT prowadzą warsztaty, które są przeznaczone dla kadry zarządzającej i dla pionów technologii. Nasi partnerzy – Microsoft i Google Cloud – ufają naszej wiedzy i doświadczeniu. Razem prowadzimy różne akcje ewangelizacyjne dotyczące chmury. Szkolimy też osoby spoza firmy – uczymy praktyki podczas spotkań Google Developer Group Cloud w całej Polsce, prowadzimy własne studia podyplomowe na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Niedawno uruchomiliśmy w Polsce centrum kompetencji Thought Machine – skupione na technologiach pozwalających na zbudowanie całego banku w chmurze – mówi Marcin Kowalski, CTO w GFT Poland.

W przyszłości technologia chmury będzie podstawowym rozwiązaniem dla banków, które chcą rozwijać i skalować swoją działalność, jednocześnie minimalizując ryzyko, czas i koszty. Bankowcy dostrzegają te korzyści, a wyniki przeprowadzonego przez GFT badania sugerują, że inwestycje w technologię chmury będą rosnąć. Wierzymy, że cloud już niedługo stanie się potężnym filarem branży usług finansowych – ewolucja tradycyjnych systemów bankowych jest bardzo trudna, a technologia chmurowa stale i dynamicznie się rozwija. 


Autor:

GFT Poland

Last Updated on 22 marca, 2022 by Anastazja Lach

KATEGORIA