Future Workplace – jak stworzyć nowoczesne, przyszłościowe miejsca pracy?

Elastyczne, mobilne, hybrydowe i bezpieczne – coraz częściej w taki sposób opisuje się nowoczesne stanowiska pracy. Ostatnie miesiące urealniły od lat tworzone wizje future workplace, obligując pracodawców do wprowadzenia pracy zdalnej na szerszą skalę niż dotychczas. Efekty? Wzrost wydajności zanotowany w ponad 63 proc. organizacji na całym świecie w III kwartale minionego roku. Skoro już wiemy, że warto, to teraz zastanówmy się: jak stworzyć takie przyszłościowe miejsca pracy. Cennymi wskazówkami służą eksperci marki Fujitsu.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Capgemini „Przyszłość pracy: od pracy zdalnej do hybrydowej”, w perspektywie najbliższych dwóch do trzech lat aż 75 proc. firm prognozuje, że co najmniej 30 proc. ich pracowników będzie wykonywało swoją pracę zdalnie, a ok. 30 proc. organizacji spodziewa się, że odsetek zdalnych miejsc pracy będzie wynosił ok. 70 proc. Na sytuację tę znacząco wpłynęła pandemia COVID-19, która wymusiła na przedsiębiorcach wdrożenie pracy zdalnej tam, gdzie było to możliwe. Pracownicy okazali się efektywni, zyskali większą elastyczność i w większości przypadków podniósł się ich komfort pracy, firmy zaś odnotowały wiele oszczędności związanych z nieruchomościami, codzienną obsługą biur, czy też redukcją podróży służbowych.

Z pewnością model pracy zdalnej, czy też hybrydowej zostanie z nami na dłużej – także po pandemii. Zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy zaznali realnych korzyści wynikających z wprowadzenia zdalnych stanowisk pracy, więc z całą pewnością można powiedzieć, że jest to jeden z głównych elementów budujących obraz przyszłość miejsca pracy. Warto jednak podkreślić, że aby móc stworzyć takie środowisko, konieczne jest utworzenie sprawnej, mobilnej i przede wszystkim bezpiecznej infrastruktury IT. Tylko przy spełnieniu tego warunku możliwe jest efektywne wykonywanie pracy z dowolnego miejsca na ziemi – mówi Adam Bielawski, Business Development Manager – Hybrid IT, Fujitsu.

Słowo klucz – elastyczność

Przyszłościowe miejsce pracy powinno umożliwiać wykonywanie standardowych działań z każdego miejsca na ziemi z wykorzystaniem dowolnego urządzenia, mającego łączność z internetem. Takie możliwości zapewniają maksymalną elastyczność i mobilność, co jest szczególnie cenione przez pracowników. Natomiast przedsiębiorstwom tego typu rozwiązania umożliwiają zachowanie ciągłości procesów, niezależnie od miejsc, w których znajdują się osoby za nie odpowiedzialne.

Z pewnością jednym z najważniejszych rozwiązań, które zapewniają tak dużą swobodę pracy jest Virtual Desktop Infrastructure, czyli wirtualizacja pulpitów. Dzięki VDI użytkownicy mają pełny dostęp do zasobów przedsiębiorstwa, mogą na bieżąco wykonywać wszystkie operacje w zakresie swoich obowiązków, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich danych na serwerach ulokowanych wewnętrznie – w firmie. W Fujitsu na rozwiązanie VDI może składać się system zintegrowany PRIMEFLEX, zbudowany w oparciu o skonfigurowane i przetestowane serwery Fujitsu oraz oprogramowanie dedykowane firmy VMware. Co ważne, tego typu rozwiązania zapewniają także bardzo duże bezpieczeństwo, gdyż nawet w przypadku kradzieży czy zagubienia sprzętu, nie ma ryzyka utraty lub wycieku danych – podkreśla Jarosław Cichoszewski, Presales Consultant, Fujitsu.

Brzmi drogo lub niedostępnie? Elastyczność jest szerokim pojęciem i dotyczy wielu aspektów, które mają znaczenie w przypadku budowania i utrzymywania nowoczesnej infrastruktury IT. Takie rozwiązania, jak VDI – w ofercie Fujitsu są również dostępne w elastycznym modelu finansowania – Pay as you go, czyli płać za to, co wykorzystasz. Dzięki takiemu subskrypcyjnemu modelowi wiele narzędzi i systemów zostaje zdemokratyzowanych, a organizacje otrzymają duże możliwości zwiększania lub zmniejszania zakresu rozwiązania w zależności od realnych potrzeb.

Skrojone na miarę

Jeśli mówimy o miejscu pracy, które ma odpowiadać na dynamicznie zmieniające się potrzeby organizacji, konieczne jest zwrócenie także uwagi na data center. Dane są jednym z najważniejszych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa, więc firmy na całym świecie muszą dbać o narzędzia, które pozwolą te zasoby w odpowiedni sposób gromadzić, przetwarzać, archiwizować i zapewnią możliwość ich inteligentnego zarządzania.

Budowanie centra danych, które w pełni odpowie na potrzeby przedsiębiorstwa nie jest łatwym zadaniem – wymaga dokładnego określenia potrzeb, doboru odpowiednich narzędzi, elementów składowych, które będą ze sobą współpracowały, jednocześnie zapewniając maksimum wydajności. Często firmy decydują się na samodzielne tworzenie takiej infrastruktury data center, jednak warto wiedzieć, że istnieje także alternatywna droga – na skróty. Od lat Fujitsu proponuje swoim klientom zintegrowany system PRIMEFLEX dostępny w kilku wariantach – wyjaśnia Adam Bielawski

Takie gotowe systemy Data Center są znacznie prostsze i mniej czasochłonne w procesie wdrożenia, niż infrastruktury budowane samodzielnie. Co więcej, przedsiębiorstwa przy tej opcji nie muszą posiadać specjalistycznej wiedzy i kompetencji technicznych, bo za konfigurację i implementację systemu odpowiada partner – w tym przypadku marka Fujitsu.

Temat przyszłości miejsca pracy jest znacznie bardziej rozbudowany, niesie ze sobą szereg rozwiązań technologicznych, które warto poznać już teraz i wdrożyć w funkcjonowanie firmy. To pozwoli na szybszy rozwój, wkroczenie na nowy poziom funkcjonowania i znacznie przybliży do sukcesu. Więcej na temat Future Workplace z pewnością opowiemy Państwu 25 lutego, podczas darmowej wirtualnej konferencji, na którą mamy przyjemność Państwa zaprosić – mówi Jarosław Cichoszewski.


Pełna agenda wydarzenia oraz formularz darmowej rejestracji dostępny na: https://www.fujitsubusinessbreakfast.pl/


Autor:

Fujitsu Polska

Last Updated on 19 lutego, 2021 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA