Jak generatywna sztuczna inteligencja wpłynie na polski rynek pracy?

Jak generatywna sztuczna inteligencja wpłynie na polski rynek pracy?

Czy technologia generatywnej sztucznej inteligencji znacząco zmieni kompetencje poszukiwane na polskim rynku pracy? Jak rozwój AI przełoży się na automatyzację wykonywanych zadań oraz liczbę miejsc pracy w poszczególnych sektorach gospodarki? Naukowcy z NASK prognozują zmiany jakie wywoła AI na rynku pracy w ramach projektu badawczego realizowanego w zakresie umowy zawartej z Ministerstwem Cyfryzacji.

Projekt badawczy prowadzony przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Międzynarodową Organizacją Pracy ma pomóc w ocenie potencjalnych skutków rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) dla polskiego rynku pracy. Zadanie to jest finansowane z dotacji celowej pozyskanej w na podstawie umowy nr 5/WB/DBI/2024 z dnia 4.10.2024 r. zawartej z Ministerstwem Cyfryzacji. Podsumowane i wyniki projektu zostaną przedstawione w czerwcu 2025 roku.

Projekt ma za zadanie zgromadzić pełne i rzetelne dane o wpływie technologii generatywnej AI na jakość pracy, w tym:

  • zmian w kompetencjach wymaganych przez pracodawców,
  • modyfikacji warunków zatrudnienia,
  • efektywności pracy w różnych zawodach,
  • liczbę miejsc pracy w poszczególnych sektorach polskiej gospodarki.

Analiza uzyskanych danych pozwoli na zaprezentowanie raportu końcowego, zawierającego szczegółowe wnioski, statystyki oraz prognozy. W raporcie znajdą się także praktyczne rekomendacje, pozwalające na lepsze zrozumienie roli generatywnej AI w kształtowaniu rynku pracy w Polsce.

W projekcie zostanie wzięta pod uwagę specyfika i charakterystyka zawodów na polskim rynku pracy. Dzięki takiemu działaniu możliwe będzie zestawienie wiedzy i prognoz dotyczących automatyzacji, zastępowalności oraz możliwej pozytywnej transformacji poszczególnych zawodów eksponowanych na wpływ GenAI z postawami, oczekiwaniami, lękami i wzorcami zachowań uczestników badań społecznych.


Przeczytaj także: Ekspert: akceptujemy rosnące zużycie energii na rzecz większego celu, jakim jest rozwój AI

Last Updated on 18 lutego, 2025 by Elżbieta Wieleba

TAGS