Pierwsze przepisy AI Act zaczynają obowiązywać
2 lutego 2025 roku wchodzą w życie pierwsze przepisy Rozporządzenia o Sztucznej Inteligencji. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz podniesienie kompetencji pracowników w zakresie systemów sztucznej inteligencji.
Wprowadzenie AI Act w Polsce
12 lipca 2024 r. opublikowano Rozporządzenie o sztucznej inteligencji. Dokument ustala zasady dotyczące rozwoju, wdrażania i używania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej. Poszczególne przepisy AI Act będą wprowadzane stopniowo.
Praktyki zakazane
Już 2 lutego br. zacznie obowiązywać zakaz używania oraz wprowadzania na rynek szczególnie niebezpiecznych systemów AI, które spełniają kryteria praktyk zakazanych. Sankcją za niezastosowanie się do przepisów rozdziału II AI Act są wysokie kary administracyjne. Maksymalnie kara wynosić będzie 35 milionów euro lub 7% całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku. Wytyczne dotyczące systemów AI uznanych za zakazane są opublikowane przez Komisję Europejską.
AI Literacy
Tego dnia wejdzie w życie normy ustanawiające obowiązek kompetencji w zakresie AI tzw. AI Literacy (art. 4 AI Akt). Obliguje pracodawców, dostawców oraz podmioty stosujące systemy AI, do wdrożenia działań, zapewniających pracownikom odpowiednią wiedzę i umiejętności w zakresie AI, które są niezbędne do wykonywania zadań.
Przepisy rozdziału I dot. przepisów ogólnych i rozdziału II dot. zakazanych praktyk rozporządzenia 2024/1689 obowiązują wprost i nie wymagają podjęcia działań legislacyjnych przez państwa członkowskie.
Przeczytaj także: Eksperci: chiński model AI ma szansę zmienić unijny rynek
Last Updated on 3 lutego, 2025 by Elżbieta Wieleba