Polska spółka inwestuje w przyszłość stomatologii, wprowadza do branży własny ekosystem i technologie

Polska spółka inwestuje w przyszłość stomatologii, wprowadza do branży własny ekosystem i technologie

Zortrax Dental chce mieć znaczący wpływ na rozwój stomatologii cyfrowej. Firma opracowała rozwiązania, które będzie sprzedawać globalnie na rynku wartym miliardy złotych.

Stomatologia należy do branż najszybciej adaptujących innowacje. Olsztyński Zortrax Dental z Grupy Zortrax tworzy wyspecjalizowane rozwiązania, dzięki którym chce odegrać znaczącą rolę w stomatologicznej rewolucji cyfrowej. Wkrótce zostanie zaprezentowany ekosystem dedykowanych urządzeń, materiałów oraz oprogramowania. Firma planuje osiągnięcie europejskiego zasięgu sprzedaży w roku 2022, a niecały rok później chce już działać globalnie. Obecnie prowadzi kampanię crowdfundingową promowaną przez Crowdway.

Idea tzw. stomatologii cyfrowej, w ramach której technologie komputerowe będą odgrywać kluczową rolę w zakresie leczenia pacjentów, powstała w latach 70. XX wieku. Stopniowo upowszechniały się jej elementy, jak oprogramowanie CAD/CAM. Dziś w gabinetach coraz częściej widzimy cyfrowe karty pacjentów, tomografy czy skanery wewnątrzustne. Ostatnim krokiem na drodze do osiągnięcia pełnych założeń koncepcji jest powszechne wprowadzenie druku 3D do gabinetów dentystycznych i pracowni protetycznych.

Rynek stomatologiczny urósł do wartości 60 mld dolarów. Już w najbliższej przyszłości druk 3D będzie stanowił istotną część tego rynku. Szacuje się, że w 2025 roku jego wartość może sięgnąć 6,5 mld dolarów, przy średniorocznej stopie wzrostu na poziomie 28%. Chcemy być beneficjentem tego wzrostumówi Mariusz Babula, członek rady nadzorczej Zortrax Dental w nagranym materiale wideo.

Zortrax Dental opracował drukarkę Zortrax Inkspire 2 Dent, która będzie częścią dedykowanego lekarzom, kompletnego ekosystemu, zawierającego także przystosowane do pracy w stomatologii oprogramowanie Zortrax DentLab, urządzenia peryferyjne umożliwiające płukanie i utwardzanie drukowanych modeli, a także zestaw profesjonalnych, przetestowanych żywic do druku.

Drukarka Zortrax Inkspire 2 Dent jest już gotowa i ma się pojawić w sprzedaży w czwartym kwartale 2021 roku. Urządzenia peryferyjne dołączą w drugim kwartale 2022. Rok po premierze pierwszej drukarki Zortrax Dental planuje zaprezentować kolejny jej model dla branży stomatologicznej.

Koncepcja działalności Zortrax Dental powstała po szerokich konsultacjach ze stomatologami i protetykami. W odpowiedzi na ich potrzeby opracowaliśmy kompleksową ofertę składającą się z drukarki 3D pracującej w technologii żywicznej, specjalistycznych materiałów do druku oraz profesjonalnego oprogramowania. Na ofertę składają się także urządzenia peryferyjnemówi Mariusz Babula.

Polska firma opracowała strategię opartą o wieloletnie doświadczenie grupy Zortrax (ponad 30 000 sprzedanych urządzeń) oraz jej zaplecze badawcze, produkcyjne i logistyczne. Posiada globalną sieć 150 partnerów handlowych.

Już teraz nasze plany spotykają się z ogromnym zainteresowaniem stomatologów i protetyków. Prowadzimy szereg interesujących rozmów biznesowych – dodaje Mariusz Babula.

Trwa emisja crowdinvestingowa

Aby jeszcze szybciej osiągnąć skalę wymaganą do uzyskania znaczącej pozycji na rynku, Zortrax Dental zdecydował się na emisję akcji w ramach crowdinvestingu dla inwestorów społecznościowych. Jest ona promowana przez Crowdway. Spółka pozyskała już blisko 400 000 złotych od prawie 100 inwestorów.

Cele emisji

  • produkcja pierwszej partii drukarek stomatologicznych: 3 100 000 zł

Środki z emisji zostaną wykorzystane do sfinansowania kosztów produkcji już opracowanego urządzenia, opartego na innowacyjnej technologii utwardzania fotopolimerów warstwa po warstwie za pomocą światła emitowanego przez ekran LCD o wysokiej rozdzielczości z podświetleniem UV LED.

  • kampanie wizerunkowe w USA, Europie i Azji: 900 000 zł

Zortrax Dental SA zamierza sprzedawać swoje rozwiązania globalnie, dlatego część środków pozyskanych z emisji spółka chce przeznaczyć na cele promocji marki na kluczowych rynkach: w USA i Europie (700 000 zł) oraz Azji (200 000 zł).

Korzystna polityka dywidendowa

Zarząd Zortrax Dental SA planuje ponadto przedkładać na WZA propozycję wypłaty dywidendy w wysokości od 60% do 90% zysku netto, co ma stanowić jedną z najlepszych propozycji dywidendowych na rynku w sektorze technologicznym.

Według opublikowanych prognoz finansowych Zortrax Dental SA szacuje, że w 2025 roku osiągnie przychody ze sprzedaży na poziomie 65,9 mln zł i zysk netto w wysokości 29,7 mln zł (wariant bazowy), co przekładałoby się na dywidendę w wysokości 24,32 zł na akcję. Szacunki w wariancie optymistycznym zakładają przychody na poziomie 95,9 mln zł, zysk netto 43,9 mln zł i 35,96 zł dywidendy per akcja w 2025.


Więcej informacji o emisji Zortrax Dental SA na stronie crowdway.pl


Autor:

Crodway

Last Updated on 1 listopada, 2021 by Redakcja

Udostępnij
KATEGORIA