Rozwiązanie Carrier poprawia komfort i chroni dzieła sztuki w reprezentacyjnych apartamentach papieskich Muzeów Watykańskich

Firma Carrier zaprojektowała innowacyjny system ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń bez ingerencji w zabytkową przestrzeń.

Innowacyjny system klimatyzacji firmy Carrier zapewnia optymalny poziom wentylacji i komfortu w historycznych Stanzach Watykańskich. Podczas typowego lata temperatury w Rzymie mogą dochodzić nawet do 40°C, co skłoniło inwestora do podjęcia decyzji o zainstalowaniu klimatyzacji w Stanzach Watykańskich po raz pierwszy w historii. Aby spełnić wyjątkowe potrzeby tych zabytkowych pomieszczeń, inżynierowie firmy Carrier opracowali i zainstalowali indywidualnie zaprojektowany system, który zapewnia wymagane parametry ogrzewania i chłodzenia, zajmując 25% powierzchni, jaka zwykle jest potrzebna w przypadku inwestycji tego typu. Co więcej, ten wyjątkowy system nie wymagał wprowadzania żadnych zmian w istniejącej, historycznej infrastrukturze. Firma Carrier, globalny lider w branży ogrzewania, klimatyzacji i chłodzenia, którego produkty wykorzystują najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, należy do Carrier Global Corporation (notowanej na NYSE jako: CARR), będącej wiodącym na świecie dostawcą rozwiązań z zakresu zdrowych, bezpiecznych i ekologicznych budynków oraz systemów łańcucha chłodniczego.

Kliknij tutaj, aby obejrzeć film.

„Muzea Watykańskie muszą zapewnić bezpieczeństwo zarówno dziełom sztuki i historycznym pomieszczeniom, jak i odwiedzającym. Firma Carrier wykonała zadanie perfekcyjnie, bowiem, podobnie jak w przypadku wcześniejszego projektu realizowanego w Kaplicy Sykstyńskiej, zespół doskonale wiedział, jak współpracować z naszymi działami technicznymi i jak unowocześnić te pomieszczenia, które nie pełnią funkcji muzeum — powiedziała Barbara Jatta, dyrektor Muzeów Watykańskich. – Powstały system nie tylko pomaga nam kontynuować misję zachowania dzieł sztuki dla przyszłych pokoleń, lecz także zwiększa komfort naszych gości, których przybywa co roku ponad 6 milionów”.

„Propozycja ponownej współpracy z Muzeami Watykańskimi była dla nas ogromnym zaszczytem. Ten projekt potwierdził naszą pozycję lidera branży, posiadającego doświadczenie w opracowywaniu unikalnych rozwiązań HVAC, dostosowanych do potrzeb klienta” — powiedział Didier Genois, wiceprezes i dyrektor generalny Carrier HVAC Europe. – Przy tej inwestycji pracował zespół złożony z naszych najlepszych inżynierów i projektantów. Jesteśmy wyjątkowo dumni z rezultatu”.

Odpowiednie rozwiązanie dla tej przestrzeni nie może naruszać żadnych elementów historycznych, a jednocześnie musi zapewnić właściwą wentylację i utrzymywać komfortową temperaturę. Muzea Watykańskie ponownie zwróciły się do firmy Carrier, która już wcześniej w 2014 r. zainstalowała innowacyjny system HVAC w Kaplicy Sykstyńkiej. Inżynierowie firmy Carrier zaprojektowali całkowicie nowe małe klimakonwektory o dużej mocy, które zostały zainstalowane pod oknami w Stanzach Watykańskich w sposób niewidoczny dla zwiedzających. Energooszczędne moduły chłodzące Carrier AquaSnap 30RQV także udało się ukryć w miejscach niewidocznych dla odwiedzających. Ponadto został zainstalowany system automatycznego zarządzania budynkiem iVu, który wspomaga optymalizację systemów HVAC, by zapewnić zdrowsze, bezpieczniejsze i bardziej komfortowe środowisko dla odwiedzających.

„W Stanzach Watykańskich musieliśmy zmierzyć się z bardzo ograniczonym miejscem na instalację urządzeń. Musieliśmy zaprojektować nowy klimakonwektor o wymiarach jak dla 2,5 kW ale o wydajności aż 10 kW. To naprawdę unikalne rozwiązanie, ponieważ tego typu produkt wcześniej nie istniał. Musieliśmy wymyślić i zbudować produkt, który będzie spełniał swoją funkcję na ograniczonej przestrzeni” – powiedział Michel Grabon, dyrektor w Carrier AdvanTEC/Building Solutions Group Europe.

Ozdobione freskami namalowanymi w latach 1508-1524 przez renesansowego artystę Rafaela, Stanze Watykańskie są jednym z najcenniejszych i najsłynniejszych dzieł sztuki, jakie kiedykolwiek powstały, a film dokumentujący projekt można znaleźć tutaj. Więcej informacji o niestandardowych rozwiązaniach firmy Carrier można znaleźć na stronie www.carrier.com.pl.


Autor:

Polska Agencja Prasowa

Last Updated on 15 października, 2021 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA