Rusza trzecia linia metra w Sofii – z pociągami Inspiro od Siemens Mobility i NEWAG

•           Nowa trzecia linia metra w Sofii, w Bułgarii, została dziś oddana do użytku

•           Nowoczesna platforma Inspiro została opracowana ze szczególnym naciskiem na zrównoważony rozwój, dostępność i redukcję hałasu

W Sofii otwarto oficjalnie trzecią linię metra, po której będą jeździć pociągi Inspiro dostarczone przez konsorcjum Siemens Mobility-NEWAG. Nowa linia metra w stolicy Bułgarii została także wyposażona m.in. systemy automatycznego sterowania pociągiem Trainguard MT.

Podczas oficjalnego otwarcia uczestnicy mieli okazję przekonać się o komforcie i wysokiej niezawodności pociągów Inspiro podczas przejazdu pokazowego nowymi pociągami.

Jesteśmy dumni, że dostarczyliśmy jeden z najbardziej udanych i przyjaznych dla środowiska pociągów w dziedzinie miejskiego transportu szynowego, który zmieni sposób podróżowania ludzi w Sofii. Nasze pociągi Inspiro zostały zaprojektowane ze szczególnym naciskiem na niskie zużycie energii, zoptymalizowane utrzymanie, dostęp dla wszystkich oraz kwestie środowiskowe. Po zakończeniu eksploatacji, aż do 95 procent taboru może zostać poddane recyklingowi – powiedział Michael Peter, CEO Siemens Mobility.

W marcu 2016 roku operator sofijskiego metra – Metropolitan EAD zlecił konsorcjum składającemu się z firmy Siemens Mobility i polskiego producenta pojazdów szynowych NEWAG wyposażenie nowej linii metra 3 w stolicy Bułgarii. Pierwotne zamówienie obejmowało dostawę 20 pociągów metra Inspiro wraz z systemami kontroli ruchu na 8 stacjach. Następnie zamówienie zostało rozszerzone o dodatkowe dziesięć pociągów Inspiro, a także o niezbędny system automatyzacji pracy metra dla pięciu dodatkowych stacji. Ostatni pociąg zostanie dostarczony do kwietnia 2021 roku.

Pudła pojazdów Inspiro zostały zbudowane w zakładzie Siemens Mobility w Wiedniu, natomiast wózki zostały wyprodukowane w zakładzie w Grazu. Montaż końcowy, testy fabryczne i rozruch statyczny pociągów odbywają się w zakładzie Newag w Nowym Sączu.

Pociągi mogą jeździć z prędkością do 80 km/h. Ich podłoga jest wykonana z kompozytu korkowo-aluminiowego cechującego się niską masą oraz wysoką dźwiękochłonnością. Posiadają także wysoce redundantny systemem trakcyjny i hamulcowy (sterowany osobno dla każdego wózka), zapewniający wysoki poziom dyspozycyjności i hamowanie elektrodynamiczne niemalże do zatrzymania.

Wcześniej w latach 2013-2014 konsorcjum Siemens-NEWAG zrealizowało także dostawę 35 pociągów metra Inspiro dla Metra Warszawskiego. Obecnie platforma Inspiro jest rozwijana m.in w Kuala Lumpur, Rijadzie, Monachium, Norymberdze, Wiedniu oraz Londynie.

Kontakt dla mediów

Siemens Mobility Sp. z o.o.

Marcin Górecki, tel. +48 795 456 649

E-mail: marcin.gorecki@siemens.com

LinkedIn: www.linkedin.com/in/mgorecki91

Twitter: www.twitter.com/mgorecki91

NEWAG S.A.

Łukasz Mikołajczyk, tel. 668 410 925

E-mail: lukasz.mikolajczyk@newag.pl

Siemens Mobility to niezależnie kierowana spółka w grupie Siemens AG. Od ponad 160 lat, Siemens Mobility jest liderem oferującym rozwiązania w branży transportowej i nieustannie unowocześnia swoje portfolio w głównej mierze oparte na taborze kolejowym, automatyce kolejowej, elektryfikacji, kompleksowych systemach pod klucz, inteligentnych systemach kierowania ruchem i usługami powiązanymi. Siemens Mobility pomaga operatorom mobilnym na całym świecie wprowadzać inteligentną infrastrukturę, która przynosi korzyści przez cały cykl pracy, zwiększając zadowolenie pasażerów i usprawniając dostępność urządzeń. W roku rozliczeniowym 2019, który zakończył się 30 września, Siemens Mobility zaksięgował przychód 8.9 miliarda euro i zatrudniał około 36,800 pracowników na całym świecie. Więcej informacji na www.siemens.pl/mobility

NEWAG S.A. to nowoczesna firma, skutecznie łącząca innowacyjną myśl techniczną z tradycjami sięgającymi 1876 roku. Jako jedna z najstarszych firm kolejowych w Pol­sce NEWAG S.A ma wieloletnie doświadczenie w produkcji i modernizacji taboru kolejowego. Firma wiodącym polskim producentem elektrycznych i spalinowych pojazdów pasażerskich, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pojazdów metra i tramwajów. NEWAG S.A. ma stabilną i wyjątkowo mocną pozycję na rynku elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz lokomotyw w Polsce. W ostatnich latach grupa kapitałowa NEWAG S.A. zdominowała krajowy rynek produkcji elektrycznych zespołów trakcyjnych, produkcji i modernizacji lokomotyw elektrycznych oraz modernizacji lokomotyw spalinowych. W grudniu 2013 roku NEWAG S.A stała się spółką giełdową debiutując z sukce­sem na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Więcej na www.newag.pl

Autor:

Siemens Mobility, NEWAG S.A

Last Updated on 23 listopada, 2020 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA