
W ramach współpracy z Meteomatics KISTERS wprowadza sprawdzony w USA system wykrywania gradu do Europy
Kisters wprowadza system HailSens360 w Europie, łączący czujniki gradu w czasie rzeczywistym z prognozami hiperlokalnymi i ostrzeżeniami pogodowymi na najbliższych kilka godzin, aby chronić instalacje fotowoltaiczne, uprawy rolne i majątek ubezpieczony. Dzięki współpracy z Meteomatics – czołowym europejskim dostawcą danych pogodowych – rozwiązanie pozwoli uzupełnić fragmentaryczne dane pogodowe w Europie za pomocą praktycznych informacji o gradzie, z których z powodzeniem korzystają już Stany Zjednoczone.
Ułatwione zarządzanie ryzykiem
HailSens360 łączy najnowocześniejsze czujniki gradu z prognozami o dużej dokładności, ostrzeżeniami pogodowymi na najbliższych kilka godzin oraz wsparcie decyzji w czasie rzeczywistym w ramach jednego zintegrowanego rozwiązania. Stosowane już w sektorach fotowoltaiki, rolnictwa i ubezpieczeń w USA rozwiązanie umożliwia organizacjom podejmowanie szybszych decyzji na podstawie dokładniejszych informacji o ryzyku związanym z wystąpieniem gradu.
Współpraca stanowi ważny krok milowy dla sektorów energii odnawialnej, rolnictwa i ubezpieczeń w Europie, w których ryzyko i koszty szkód powstałych w wyniku gradu stale rosną – jednak terminowe, lokalne dane o występowaniu gradu o dużej dokładności są trudno dostępne i kosztowne.
Mozaika danych
W odróżnieniu od USA, gdzie otwarte dane pogodowe są powszechnie dostępne, europejskie dane meteorologiczne od dłuższego czasu pozostają fragmentaryczne i kosztowne pomimo dyrektyw Komisji Europejskiej mających na celu zwiększenie dostępności otwartych danych meteorologicznych. Firma KISTERS nawiązała partnerstwo z Meteomatics – szwajcarskim liderem w dziedzinie danych pogodowych o dużej dokładności – właśnie ze względu na jego potwierdzoną zdolność do sprawnego poruszania się w tym złożonym środowisku.
Dzięki uproszczeniu dostępu do różnych regionalnych źródeł danych i oferowaniu konkurencyjnych cenowo rozwiązań Meteomatics pomaga w pokonaniu bariery utrudniającej wejście na rynek. Firma opracowała prognozy wielkości gradu – kluczowe dane teraz w pełni zintegrowane z platformą KISTERS datasphere, będącą źródłem informacji w czasie rzeczywistym, ostrzeżeń i analiz stanowiących podstawę HailSens360.
Współpraca ta umożliwia HailSens360 zapewnianie tej samej zasadniczej wartości europejskim użytkownikom co w USA: ostrzeżenia o gradobiciu z wyprzedzeniem do 90 minut, 48-godzinne prognozy i informacje o skutkach burzy – dostosowane europejskiego krajobrazu.
Sprawdzone rozwiązanie
HailSens360 udowodnił już swoją wartość w Stanach Zjednoczonych – na farmach fotowoltaicznych są opcje zabezpieczenia paneli przed uderzeniem, co umożliwia szybsze, oparte na danych rozpatrywanie roszczeń w branży ubezpieczeniowej. Chociaż szczegóły wewnętrzne mogą się różnić, koncepcja pozostaje ta sama: dostarczanie szybkich, dokładnych i lokalnych informacji o gradzie, gdy liczy się każda minuta.
Nasze doświadczenie w USA pokazało potencjał, jaki płynie z połączenia precyzji czujników z inteligentnymi rozwiązaniami bazującymi na oprogramowaniu. Współpraca z Meteomatics oznacza, że wreszcie możemy oferować tę samą wartość w całej Europie – z dostępem do danych lokalnych i jakością prognoz niezbędną do zapewnienia niezawodności rozwiązania – powiedział Johan Jaques, Solution w KISTERS.
Wspólnie z KISTERS uzupełniamy lukę w dostępności danych, która przez długi czas uniemożliwiała lepsze zarządzanie ryzykiem związanym z gradem w Europie – powiedział Chris Rees, Partnerships Manager w Meteomatics.
Przeczytaj również: ESA przedstawia Program Bezpieczeństwa Kosmicznego
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl
Last Updated on 20 maja, 2025 by Samir Malki